%80 Özürlü raporum var. Benim için evde bakım maaşı alabilir miyiz?

Artersman

Üye
Üye
Öncelikle merhaba, özürlü raporu için hastanede tüm doktorları gezdik ve sonucu %80 özürlü raporu verildi. Aplastik anemi hastasıydım, Kemik iliği nakli oldum. Nakil sonrası enfeksiyondan dolayı tekrar hastaneye yattım. 4.5 ay hastanede yattım ve çok kritik 2 ameliyat geçirdim. ameliyat sonrası doktorların aileme "biz elimizden gelen herşeyi yaptık, Allahtan umut kesilmez" diyerek beklediler. Çok zor günler geçirdim şükürler olsun atlattım, fakat kalıntıları oldu ve Okul sorunundan ve maddi sıkıntılardan dolayı özürlü raporu aldık %80 özürlü raporu verildi. sosyal hizmetlere gittiğimizde babam ssk emeklisi olduğu için hasta maaşı vermediler ancak anneye bakıcı parası verebiliriz denildi peki;

Annemin üzerine dedemden miras kalma ev var

Babamın emekli maaşı krediye yatıyor.

Biz ne maaş yardımı alabiliriz sosyal hizmetlerden?

yardım alabilirsek kaç ayda bir alabiliriz?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Öncelikle çok geçmiş olsun Allah daha iyi etsin evde bakım maaşı almak için kendi ihtiyaçlarınızı örneğin (banyo tuvalet vs.) gideremiyor durumda olmanız gerekiyor sağlık raporunda ağır özürlü ibaresi olması gerekiyor ayrıca aylık gelir her ne ad altında olursa olsun kişi başına bölündüğünde 423tl geçmemesi şartı aranmaktadır. Bu kriterlere uyuyorsanız evde bakım maaşı için müracatta bulunabilirsiniz.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşı alabilmeniz için elinizdeki rapor yeterli ancak kurum bunun haricinde kişi başına düşen gelir 423 lirayı geçmeyecek diyor ayrıca kişi kişisel tuvalat banyı gibi ihtiyaçlarında günlük yaşam fonksiyonlarında bir başkasından yardım alıyor olmalı diyor bu şartlar uygunsa shçek'e başvuracaksınız süre ildeki yogunluga göre degişiyor kimi ilde 2 ay kimi ilde 5 ay sürüyor.

eray84

Üye
Üye
öncelikle merhaba benim ssk giriş tarihim 2006 yılı prim gün sayım 1813 özür oranım %97 2011 yılından bu yana diyalize giriyorum.bu yılın sonunda nakil olacağım.daha önce emeklilik için başvuru yaptım 2016 yılını bekliyeceksiniz dendi.şimdi ben nakil olduktan sonra normal ssk primimi yatırsam 2016 da emekli olabilir miyim? ilginiz için teşekkürler...

İsen Buga

Üye
Üye
Niye normal prim yatırmak isteyesin? 2016 yılı geldiginde emekliliği talep et yeter....
Malul emeklilikte aranan şart ilk ise giristen itibaren 10 yıl geçmesi gerek ve 1800 primlerin yatırılmış olması yeterli..
Dedim ya niye normal prim yatırasın?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Böbrek nakli olduktan sonra en az % 70 rapor oranı alırsan bu sefer 18 yıl ve 4000 güne tabi olursun Çünkü ssk işe girişin 2006 . Malulen 2016 da emekli olabilirken neden 2024 ü bekleyesin ki hem de 4000 güne tamamlama şartıyla çalışmak zorunda kalacaksınız. Karar sizin tabii ki ama malulen emekli maaşı ile erken engelli maaşı arasında çok büyük fark yoktur.

Çalışabilecek durumdaysanız 2024 e kadar tercih tamamen sizin olmalı.

Sağlıcakla kalın,

eray84

Üye
Üye
ben anlatamadım galiba.bu yıl nakil olacağım ve ister istemez özür oranı düşecek.nakil olduktan sonra da çalışmak zorunda olduğum için 2016 da tekrar başvuru yaparsam emekli olabilir miyim?

İsen Buga

Üye
Üye
ben anlatamadım galiba.bu yıl nakil olacağım ve ister istemez özür oranı düşecek.nakil olduktan sonra da çalışmak zorunda olduğum için 2016 da tekrar başvuru yaparsam emekli olabilir miyim?

İlkkez sigortalı olduğunuzda sakatlık oranınız nedir? Bu soruyu bir bilelim sonra cevaplarız...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Eray84,

Ssk başlangıcın 2006 ve sağlıklıyken 2011 yılında % 97 gibi yüksek bir rapor oranıyla engelli statüsüne girmişsin. Bu yüzden önceki primlerinin sağlıklı yani normal ssk primi olarak ödenmiş olmasının hiç bir sakıncası yok. Senin bundan sonra ki yaşamında erken emekli olabilmen için 2 tercihin var ;

1- Malulen emekli olmak istersen nakil sonrası en az % 70 oranında rapor alacaksın ve 10 yıl 1800 gün primle malulen emekliliğe başvurabilmen için 2016 yılını beklemen lazım. Yani raporun % 70 bile olsa ilk şart olan en az 10 yıllık sigortalılık süresini doldurman lazım. 2006 da girdiğin için 2006 + 10 yıl = 2016 yılı ve 1800 gün prim ödenmesi şartı.

2- Erken engelli emekliliğnden faydalanabilmen için de yine nakil sonrası raporunu almış olsan bile ( en az % 40 gerekse desen bildiğim kadarıyla % 70 alacaksın ) senin vergi indirim oranına göre yani 2. derecede vergi indirim hakkını aldığını farzederek yeni raporunla birlikte hemen vergi indirim hakkına da başvur o halde ; 18 yıl ve 4000 günü tamamlaman şartıyla erken emekliliğe başvurursun.

Şu dönemde sizin için iki tür emeklilik için de doldurulması gereken süre mevcut, eksik günleriniz var. Bence bunları düşünmeyi bırakıp bir an önce olmanız gereken böbrek nakline yoğunlaşın ve sağlığınıza kavuşmak için elinizden gelen çabayı sarfedin. Siz böbrek nakli olduktan sonra tamamlanması gereken süreç bir şekilde tamamlanacaktır .

Sağlıcakla kalın,

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Eray 84,

Sorularına ayrıntılı olarak yanıt alabildiğine göre ayrı ayrı yerlerde farklı şekilde soru sormanın sana bir faydası olmadığı görüşündeyim. İlgili konuya ilgili bölümde yer verirsen çok daha iyi olacaktır.

Tekerlekli Sandalye