%80 özürlüyüm. 2000 SSK başlangıcım. Nasıl emekli olurum?

Merhaba,
benim içinde yardımcı olursanız memnun olurum.
1982 doğumluyum. benim 06/2000 yılında SSK başlangıcım oldu. 2004 yılına kadar bi rahatsızlığım yoktu. 2004 yılında rahatsızlanarak %80 özürlü raporu aldım. Ve 2004 yılından itibaren vergi indiriminden yararlanıyorum. 12 yıldır aralıksız sigorta primlerim yatıyor. Emekli olabilmem için 15 yıl ve 3600 gün yeterlimi ? vergi indiriminin başlangıcı emekliliği etkilermi ? süreyi tamamladığımda vergi indirimi 2004 yılında başladığı için bi sorun çıkar mı? Ve emekli olduğumda sgk ya yatan primler dikkate alınıyor tabiki. ama tahmini ortalama maaşın yüzde kaçı ? emekli maaşı olarak ödeniyor ? tşk ederim.

Vergi indirimi işe girerken ilk gün yada emeklilik hemen öncesi yaptır fark etmiyor.
demem şu ki 2004 de vergi indiriminden faydalanmaya başlamanız eskisini engellemez. İçiniz rahat olsun.

siz 2 yoldan emekli olursunuz:
1 yol sizin emekliliğiniz geldiğini gösterir.
Malül emekli: 10 yıl geçmesi ve 1800 gün primlerin yatması yeterli

2. yol sizin belirttiğiniz gibi
Erken Emeklilik: 15 yıl ve 3600 gün primlerin yatması yeterli.

yardımın için tşk ederim. malül emeklilik ile erken emeklilik arasındaki fark nedir ? emekli Maaşı tutarında primin fazla yatmasının haricinde önemli bir fark varmı ? ve maaş oranında tahmini yüzde kaç kesilme oluyor ?

Tahmini %20 ile %40 arası eksilir.
Fark şu: Malül emeklilik ile Erken emeklilik maaşları hemen hemen aynı. Ancak Erken emekli isterse çalışabilir, 2 maaş birden alabilir. MAlül emekli hiç bir süretle çalışamaz.

Tahmini %20 ile %40 arası eksilir.
Fark şu: Malül emeklilik ile Erken emeklilik maaşları hemen hemen aynı. Ancak Erken emekli isterse çalışabilir, 2 maaş birden alabilir. MAlül emekli hiç bir süretle çalışamaz.

hiçbir suretle çalışamaz derken sigortalı olarak çalışmaktan bahsediyorsunuz sanırım.. çalışıp sigorta yaptırmazsam..??

Geri