%80 özürlüyüm. Daha önce 4 ay sigortalı çalıştım. Emeklilik şartlarım?

meraba ben %80 özürlü raporum var 2009 un 3 ayından berri bağkurluyum ve özürlü olmadan öncede 3-veya 4 aylık sigortam var ne zaman emekli olabilirim bu şartlarda şimdiden teşekürler..

ay gün olarak bilmiyorum ama 2004 yılında böbrek yetmezliği teşhisi konuldu ve %80 özürlü raporu aldım ozaman ve 3-veya 4 aylık sigortam vardı 1988 doğumluyum

Yani ilk sigortalılık tarihinde herhangi bir hastalığın yoktu ve daha sonra %80 oranında sakatlık raporu aldın. Doğrumu?
Ek olarak ilk sigortalılık tarihin yıl olarak nedir?

evet ilk sigortalık başlandığında her hangi bir hastalığım yoktu sigortalı çalışırken hastalığım çıktı ve 2004 te başlandı ilk sigortam

İlk sigortalılık tarihinde herhangi bir hastalığı yoksa (ki yokmuş) ve bunu sen ispatlayabilirsen, 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün primle "malulen" emekli olabilirsin. 2004'te sigorta girişin olduysa 2014 yılında malulen emeklilik için kuruma müracaat edebilirsin. Tabi daha öncesinden 1800 gün prim gün sayısını doldurman lazım.

10 yıl hizmez süresi dediniz ama 10 yıl =3600 gün yapmaz mı birde şunu anlatayım ben ilk sigortalılk tarihinde 3-4 aylık sigortam vardı ve 2009 yılının 3. ayına kadar sigortalı veya bağkurlu değildim 2009 un 3. ayından beri halen aktif bağkurluyum şu an şimdi sizin dediğiniz gibi 2014 malulen emekli olabilirmiyim biraz karışık anlattım inş anlamışsınızdır :S

2004 yılında sigota girişim var dedin. Şimdiyse 2009 yılının 3. ayına kadar sigortalı yada bağ-kur'lu değildim diyorsun. Hiç bir şey anlamadım ben.

yani şöyle söyle söylim hastalandıktan sonra işten çıkmak zorunda kaldım ve 2009 un 3. ayına kadar hiç sigortam yatırılmadı 2009 dan beri bağkurluyum ve 2004 te de 3-veya 4 aylık sigortam var

Yine anlaşamadık. :)
2009'un 3.ayına kadar hiç sigortan yatmadıysa nasıl oluyorda 2004'te 3-4 ay sigortan var?
2004 yılında sigortan yatmadımı bunumu demek istiyorsun?

ben anlatamıyorum kusuruma bakmayın :(evet 2004 te hastalandıktan sonra sigortam yatmadı yani benim 2009 un 3. ayına kadar toplam 3-veya 4 aylık sigortam var (ve şu an 2009 dan beri aktif bağkurluyum)

Şöyle anlatayım, 2004 yılında bir gün bile sigortan yatsa emeklilik hesaplaması yapılırken 2004 yılı dikkate alınır. Bu açıdan ilk sigortalılık tarihi çok önemli. Ve en önemlisi malulen emekli olabilmek için ilk sigortalılık tarihinde %60 ve üzeri sakatlılığının olmaması gerekir. O yüzden 2004'deki sigorta girişinin olup olmadığı üzerinde duruyorum. Ve daha öncede söylediğim gibi senin artların "malulen emeklilik" için uygun gözüküyor.
İlk sigortalı olduğun tarihi ay/gün/yıl olarak öğrenmek için en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresi alarak buradan öğrenebilirsin.

ilk sigortalılık tarihini öğrencem şimdilik bir sorum daha olacak (senin artların malulen emeklilik için uygun gözüküyor) dediniz bu kısmı tam olarak anlamadım hemen emekli olabilirimmi demek istediniz

Malulun emeklilik için10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün prim gerekli. Şartların uygun derken diğerşartları kasteddim.

erkan kardesım 3600 prım gunu erken yaslılık prımıdır sız demıssınız ben saglamken sogortalı oldum saglamken sıgortalı olan kısılır daga sonradan %60 ve uzerınde engelı olmussa hızmet suresı 10 yıl ve 1800 gunle malulen emeklı olur
not:hızmet suresını 10 seneyı tamamlamayan bu kısıler bakıma mutactır denırse saglık kurulundan hastalıgından dolayı calısamaz hale gelırse sgk tam tesekullu bır hastaneye yollayım hastalık tespıtı yapılır oradakı hastanlerde bakıma muhtactır denırsede hızmet suresı aranmaksızın malulen emeklı olurlar sız suan bagkurlusunuz enson hangı kuruma prım odemıssenız o kurumdan emeklı olursunuz sıze tavsıyem ssk olarak yaparsanız prımlerınıze emeklı olurken daha avantajınız olmus olur

Geri