%80 şizofrenıyım 2014 sınavında hanı katogorıden sınava gırerım?

ahuse

Üye
Üye
2014sınavında ben hanı ozurluluk halından sınava gırereım arkadaslar
işitme
görme-işitme
zihinsel

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Geçmiş olsun arkadaşım, ben de şizofreni rahatsızlığından muzdaribim. 2010'da MEB'e memur olarak atanmıştım.
Fakat sınava zihinsel engellilerle aynı kategoride giremezsin. şizofreninin zekaya etkisi yoktur neredeyse. Bizim için ruhsal/duygusal bozukluk diye ayrı bir kategori açmamışlardı. bu yüzden ben sınava diğer engelliler kategorisinden, fiziksel engelli arkadaşlarla beraber katılmıştım.
zihinsel engelliler için hazırlanan sorular diğer kategorideki sorulara göre çok kolaydır ama bizim rahatsızlığımız zihinsel DEĞİLDİR. ilerde hayal kırıklığına uğramaman için hazırlığını ona göre yapmanı tavsiye ederim naçizane. saygılar...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam unuttum.29,

Yazdıklarınıza aynen katılıyorum ve şizofreni rahatsızlığının kesinlikle zihinsel engel sınıfına giremeyeceğini biliyorum hatta bu konuda yapılan haksızlıktan dolayı da oldukça üzgünüm. Şizofreninin zekaya etkisi yoktur ve nedense bu hastalık düşük zekaya sahip olmaktan değil aksine çoğu zaman normalin üstünde bir zekaya sahip olan kişilerin başına gelen ruhsal-duygusal bir hastalık durumudur.

Yapılan yanlışın neresinden dönülürse dönülmesi adına hiç değilse bundan sonra yapılacak olan ÖMSS ler için ayrı bir kategoride sınava katılmanız dileğimle,

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Sn. Gazoz Agacı selamlar,
iyi dilekleriniz için de teşekkürler. kendi adıma gelecekten umutluyum. bizler için yapılan çalışmalar, çıkarılan kanunlar iyi ama yetersiz. toplamdaki önyargılar belki de bizden sonraki kaç kuşak daha devam edecek. kendi dertlerimizle mi uğraşalım yoksa toplumun bizi etiketlemesine mi dertlenelim bilmiyorum. Allahü Teala tüm engelli kardeşlerimin yardımcısı olsun...

YassaX

Üye
Üye
2014sınavında ben hanı ozurluluk halından sınava gırereım arkadaslar
işitme
görme-işitme
zihinsel

ahuse hanım ;

" Ruhsal ve Duygusal Sağlık Sorunu Var " Bölümünden girip Genel Özürlü Sorularını cevaplandıracaksınız ... 60 Soru 60 Dakika ... Herhangi bir süre ve soru avantajı bulunmamaktadır ... Yani kısaca hangi mezuniyetten giriyorsanız girin ; o mezuniyet grubunun en zor sorularını cevaplamaya calısacacaksınız ve sürenizde 60 dakika olacak , herhangi bir avantajınızda olmayacakdır ... Şimdiden konulara sıkı sıkıya çalışmaya başlayın ...

Size bir önerim : http://www.dpb.gov.tr/dosyalar/pdf/kpss/omssmemur.pdf --> Devlet Personel Başkanlığının Resmi İnternet Sitesinde Engelli Memurlar için ÖMSS Sınav ve Kura Rehberini iyice incelemeniz ...

Ayrıca ; sizin hangi gruptan sınava gireceğiniz Aile ve Sosyal Politikalar tarafından belirlenecektir ... ÖMSS 2014 te olursa Başvurular başladığında önce bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne gidip ÖN KABUL VE TAAHHÜT BELGESİ Dolduruyorsunuz ve o aşamada belli olmaktadır ... Sizin kendi insiyatifinizde olan bişey değil ... Zihinsel Bölümünden girmek için Ekstra RAM Raporları ( Rehabilitasyon Rapaorları ) , Zihinsel Okul Mezuniyeti ya da Zeka Geriliği vs gibi engelinizi ifade edici belgeler olmak zorunda. ÖSYM ; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Zihinsel işaretlenmiş olan Raporlardan bile ekstra evraklar talep etti bilginize .. ( 2012 - ÖMSS'de )

Saygılar ...

polo42

Üye
birde şizofreni raporu olanlara iş vermiyorlar bunuda dikkate almanızı öneririm. buda maalesef ülkemizde olan garip traji-komik durumlardan biri. işe almayacağın adama sınava sokup sonra ümitlerini köreltiyorsun.! ilerde sınava girecek veya tercih yapacak olan şizofren kardeşlerime bunuda hatırlatmak isterim. şizofrenler konusunda güvenli iş yerleri oluşturma yada kabiliyetlerine göre kendi işlerini kurabilmeleri amaçlı karşılıksız hibe yoluyla kredi verilmesi gibi haberler kulağıma geldi ama sonuç nedir şuan işliyormu bu yöntem açıkcası bilmiyorum.

YassaX

Üye
Üye
polo42 ; Engelli Kardeşlerimizi ÖMSS den soğutmayın lütfen ... Şizofreni Engeli Olupta Devlette Engelli Memur Statüsünde çalışanlar tanıyorum ... Şizofreni haricinde Ruhsal ve Duygusal Engelli, Zihinsel Engelli Çalışanlarda mevcut ... Özel Sektör evet Şizofreni ve Ruhsal & Duygusal Engelliye sıcak bakmıyor. Devlet kurumlarında da küçük sayıda sayısı olan kurumlar, özerk olanlar ve zor kurumlar zorluk cıkarabiliyor ... Örnek : Üniversiteler özerk oldukları için ; ÖMSS 1. Atamada Atanıpta göreve başlatılmayan arkadaşlar oldu ... Kara Kuvvetleri & Deniz Kuvvetleri Komıutanlıkları da yeniden Rapor istediler vs vs .. O nedenle ; Ruhsal & Duygusal Engeli, Zihinsel Engelli Olan arkadaşlara tavsiyem : Sayısal olarak yüksek olan daha kurumsal kurumları öncelikle tercih etmeniz .. Örnek : MEB , Sağlık Bakanlığı ( Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu , Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ) , Gıda Tarım Bakanlığı vs vs ... Son olarak önerim : % 80 Raporu olupta ; Tedaviyle Çalışma Olanağı Vermeyen ya da Raporunda Çalışamaz yazan Engelli Kardeşlerim ÖMSS ye girme düşünceleri varsa ; Doktorlarıyla konuşup, Çalışabilir şeklinde Rapor almaları yararlarına olacaktır ... ÖMSS 2014 te olursa ; sınava girebilirler belki ancak atamalarında sıkıntı olabilir ... Bilginize ...

Saygılar ...

YassaX ...

Tekerlekli Sandalye