%90 Engelli aracını akrabası haricinden kullanılması yasak..

srchacker

Üye
Üye
Arkadaşlar %90 üzeri engelli araçlarını herkes kullanabilir diye bir şey yokmuş.özellikle bimere yazı yazdım aldığım cevapsa şu şekilde oldu.

12/09/2017 gün ve 1701322921 sayılı müracaatınızda belirtmiş olduğunuz konular hakkında araştırma yapılarak sonucundan tarafınıza bilgi verilmesi istenilmektedir.
Başvurunuz da belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak, Karayolları Trafik Kanunu ile Emniyet Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu yönetmelikler incelenmiş, %90 engelli araçlarının kullanılmasıyla ilgili olarak; 2015 yılında çıkan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 7. madde (ç) bendinde "Özel Tertibatı olmayıp, engellik derecesi %90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına " Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödemeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." Şeklinde şerh konur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir." denilmektedir.
Bilgilerinize rica ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır buradaki "ç" maddesi yurt dışından ithal edilen araçları kapsıyor. Yurt içinden alınan araçları sürücü belgesi olan herkes kullanabilir. Zaten alıntı yapılan maddeyi okursanız "ithal araç" diyor.

srchacker

Üye
Üye
Hayır buradaki "ç" maddesi yurt dışından ithal edilen araçları kapsıyor. Yurt içinden alınan araçları sürücü belgesi olan herkes kullanabilir. Zaten alıntı yapılan maddeyi okursanız "ithal araç" diyor.

araç linea ruhsatında 3.dereceye kadar kullanabilir yazıyor..bunu ne yapabiliriz..

yusufmans

Üye
Üye
%90 üzeri Engelli araç bende aldım Ruhsat işlemleri öncesinde Noterden İsim Soyad TC bilgilerini verdiğim Yakınlarıma Muvafakatname verdim Bu muvafakatname Emniyet dosyasına işlenmiştir.

A0001 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Araçta özel tertibat yoksa ve yurt içinden alınmışsa o aracı sürücü belgesi olan herkes kullanabilir.

gormengelli

Üye
Üye
Arkadaşlar %90 üzeri engelli araçlarını herkes kullanabilir diye bir şey yokmuş.özellikle bimere yazı yazdım aldığım cevapsa şu şekilde oldu.

12/09/2017 gün ve 1701322921 sayılı müracaatınızda belirtmiş olduğunuz konular hakkında araştırma yapılarak sonucundan tarafınıza bilgi verilmesi istenilmektedir.
Başvurunuz da belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak, Karayolları Trafik Kanunu ile Emniyet Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu yönetmelikler incelenmiş, %90 engelli araçlarının kullanılmasıyla ilgili olarak; 2015 yılında çıkan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 7. madde (ç) bendinde "Özel Tertibatı olmayıp, engellik derecesi %90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına " Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödemeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." Şeklinde şerh konur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir." denilmektedir.
Bilgilerinize rica ederim.

Madde çok açık ve doğru, anlaşılmayan nokta şu sanırım. Türkiye de araç üretilmediğinden tüm araçlar ithal araç oluyor ve İthal araç olduğu için Ötv ödüyoruz zaten :) Ayrıca % 90 ve üzeri raporu olanın aracını herkes kullanabilir diye bir madde kesinlikle yoktur. Aşağıda kanunun tüm maddelerini yazdım. Farz edelim var böyle birşey O zaman parası ve durumu iyi olan herkes, 90 ve üzeri raporu olan kişiye bir miktar ücret ödeyip raporunu kullanıp kendilerine uygun fiyata cillop gibi araba alır ve gider notere başka kimseye satış yapamaz vb. işlem yapar. Aynı eczane açacak kişilerin başka kişilerden diplomalarını kiraladıkları gibi bir durum oluşur :)

MADDE 7 ‒ Aynı Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Engellilere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında:
a) Bizzat kullanım amacıyla engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
b) Engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına "Araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.
ç) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.
d) Engelliler tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir engelliye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.
e) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
f) Engellilere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.”
“Talep halinde, trafik denetleme kuruluşları tarafından engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, engellilere ve gazilere örneği Ek: 47’de yer alan park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.”

Tekerlekli Sandalye