%90 Özürlü abim adına araba alırsak ÖTV'den yararlanır mıyız?

çınarlar

Üye
Üye
selam arkadaşlar.biz araba almayı düşünüyorduk normal bir araç.daha sonra özürlülere ötv indirimini duyunca araştırmak istedim ama pek birşey anlamadım.benim abim %90 zihinsel özürlü.biz araba alsak ve bu arabayı abimin üzerine yapsak bu ötv indiriminden yararlanabilirmiyiz acaba ?

şimdiden teşekkürler...

not: arkadaşlar benim abim zihinsel özürlü ve doğal olarak araba kullanma olanağı yok.forumda h sınıfı ehliyetten bahsediliyor, o h sınıfı sanırsam bedensel engelliler için fakat benim abim zihinsel.zihinsel engellilerede ötv indirimi yapılıyor mu acaba ? (%90 özürlü)

ahmet bayazit

Üye
Üye
raporları %90 ve üzeri olanların, ötv indiriminden yararlanacağını sanıyorum forumda takip ettiğim kadarı ile % 90 engelli olduğu için h sınıfı ehliyet gerekmeden siz abinizin adına ötvden indirimli arac alabilirsiniz.

çınarlar

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim yanıtınız için. Bu arada biz abim için evde bakım aylıığ alıyoruz her ay. Araba alırsak bu maaşı etkiler mi acaba ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Abinizin rapor oranı %90 olduğu için onun adına alınacak araçta ÖTV indiriminden yararlanırsınız. Abiniz adına alınan aracı 3. dereceye kadar yakın akrabaları kullanabilir. Ek olarak abinin üzerine araba olması bakım ücretini etkilemez.

çınarlar

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim arkadaşlar, gerçekten sağolun varoğlun...

çınarlar

Üye
Üye
Birde arkadaşlar birşey sormak istiyorum, benim aslacağım araba 28-30 bin lira arasında. ÖTV indirimi ile bu fiyat ortalama kaça düşer acaba ? (yani kaba taslak bir bilgi ile)

İsen Buga

Üye
Üye
ÖTV genelde % 20 ile %37 arasında...
Bayiler genelde farklı fiyat verir aynı model aynı marka olsa bile. Dolayısıyla siz aynı marka aynı model olsa bile farklı bayiilere gidin. Telefon ile olmaz gidip görüşün.

30 Binlik araç ticari araç değilde otomobil varsayalım 20 bin ile 24 bin civarındadır.
Ticari araç ise 27 bin civarında olur

alidagli

Üye
Üye
Merhaba,
Abinizin rapor oranı %90 olduğu için onun adına alınacak araçta ÖTV indiriminden yararlanırsınız. Abiniz adına alınan aracı 3. dereceye kadar yakın akrabaları kullanabilir. Ek olarak abinin üzerine araba olması bakım ücretini etkilemez.

merhabalar... peki 2022 den alınan maaşı etkiler mi ötv den yararlanıp araba almak?

İsen Buga

Üye
Üye
hocam farklı bayilere gidip soracağım, yanıtınız için teşekkür ederim.

arkadaşlar birde bu linkteki clio'yu almayı düşünüyorum.27 bin liralık fiyattan.27 bin tl ötv indirimleri ile 15'e felan alabilirmiyim acaba ?

Yok o kadar düşmez 27 Binlik araç 18 bin olur tas çatlasa 17 bine bırakır. Bu arada araba sahibi bir birey olarak size uyarayım. Ucuz arabalar hele 27 Binlik arabalar pek tutulmaz. Şahsi fikrim tabii aile bütçesi ayrı ama o kadar ucuza alacağınıza hiç almayın diyeceğim. Basınızı ağrıtır.

İsen Buga

Üye
Üye
Halil Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı
Merhaba,
merhabalar... peki 2022 den alınan maaşı etkiler mi ötv den yararlanıp araba almak

Hem etkiler hem etkilemez. Çünkü sosyal hizmetlerdeki görevli size değirmenin suyu nerden geliyor derse o zaman mantıklı cevap vermek zorundasınız..

İsen Buga

Üye
Üye
Ben sosyal hizmetleri görevlisi değilim, olabilir yada olamaz diyemem. Bir sorun o sosyal hizmetlerdeki arkadasa, sormak ile birşey kaybetmersiniz..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
abin 2022 maaşı alıyorsa ve onun adına araç alırsan maaşı kesilebilir. Bu şekilde 2022 maaşı alıpta üzerine araç alan yüzlerce kişinin maaşı kesildi.

İsen Buga

Üye
Üye
Cumlede "Kesildi" ile "kesilir" kelimeleri arasında daglar kadar fark var. Siz bir sorun sosyal hizmetlere.. Hocam Halil efendi naptin? Elinde bıçak ile camiye dalmışsın adam korkacak...

çınarlar

Üye
Üye
arkadaşlar gerçekten bu 2022 maaşı kesilme olasılığı olursakesinlikle araba almam. korktum vallahi:confused:

İsen Buga

Üye
Üye
Sosyal hizmetlere bir sorun.. Kesilmez derlerse Yazılı belge alın yeter....

Tekerlekli Sandalye