%90 özürlüyüm kamuda çalışıyorum nezaman emekli olabilirim?

Halil bey öncelikle yardımlarınız için teşekkürler.
Ben 09/2008 tarihinde askerden geldikten sonra 19/10/1998 tarihinde ilk işe girdim işe girdikten 5 yıl sonra 02/01/2004 tarihli %90 özür raporu aldım ve vergi indirimindende faydalandım, özelleştirmeden dolayı 4c ye geçtim 1 yıl çalıştıktan sonra istifa edip tekrar başka bir kuruma özürlü kadrosuna yerleştim, şuan halen çalışmaktayım . 4420 gün pirim doldurdum .
Bu arada 540 gün askerlik borçlanması yatırdım buna göre
1 .nezaman emekli olabilirim
2 .malülenmi yoksa özürlü olarakmı emekli olabilirim
3 hangisi daha avantajlı
cevaplarsanız çok mutlu olum teşekkürler.

Malulen emekli olabilmek için ilk defa sigortalı olunan tarihte maluliyet derecesinde (%60) sakatlığın olmaması gerekmekte. sizin durumunuz malulen emeklilik için uygun gözükmüyor. Siz 15 yıllık hizmet süresi ve 3960 gün primle emekli olabilirsiniz. prim gün sayınız yeterli ancak hizmet sürenizde eksiklik var. hizmet sürenizde dolduğunda emekli olabilirsiniz.

benim %90 özür . %60 diil 3600 olması gerekmiyormu.
askerlik sigorta tarihini geriye çekmiyormu.
tarih olarak verebilirmisiniz
buarada hastalık doğuştan 25 yaşında ortaya çıkıyor.

Bil fiil 15 yılı doldurmak zorundasınız. Askerlik borçlanması geriye çeker. Askerlik borçlanmasını yaptığınızda 14.5 yıl gibi bir hizmet süresi çıkıyor. Kuruma başvurarak askerlik borçlanması ssk varsa başka kurumlardaki hizmet sürelerinizi birleştirerek emekli olabilirsiniz.

Geri