%90 raporda ötv ile ilgili bir ibare gerekli mi

risusumran

Üye
Üye
Selamlar,
Raporumu süresiz olarak 2021 Aralık ayında yeniledim. Raporumu alma nedenlerim arasına ötv de yazdım. Rapor % 90 çıktı. Ehliyetimi de H'den normal B'ye yeniledim. Raporumda ötv ile ilgili hiçbir ibare yok. Böyle bir ibare yazmasına gerek yok denildi ama yine de deneyimli arkadaşlara sormak istedim. Bu ibare olmadan ötv muafiyetli araç alımında bir sorun olur mu?

risusumran

Üye
Üye
Merhabalar İsen bey,
Benim yüzde doksan engelli raporum var. Bu raporun yüzde sekseni dahili hastalık zaten. Diğer ortopedik kısmında ise araba kullanmamı engelleyen bir şey olmadığı için raporda donanıma ihtiyaç var veya yok gibi bir ibare yok.Zaten hiçbir ortopedik kodu olmayan yeni b ehliyetim de var. Yani o ehliyetten de belli normal kullanabileceğim. Buna rağmen araba alırken bayidekiler olmaz ötv indirimli araba alamazsınız dedi. Şoktayım. Daha önce araştırsığımda yüzde doksan olduğunda hiçbir sorun olmaz demişti vergi dairesindeki memurlar. Yüzde doksanda hastalığınız ne olursa olsun ötv indirimi uygulanır denmişti. Ehliyetimde bir kod da yokken şimdi bu sorun normal mi? Ne yapmalıyım?

İsen Buga

Üye
Üye
%90 raporun nesini beğenmedi anlamadım. İşi bilen işin erbabı olan bayiye git bence.

%90 rapor var araba alıyorsun kim kullanacak sen.. Miss gibi rapor miss gibi müşteri ama tembel bayii. Değiştir o bayiyi başka ilden yada ilçeden al.

%90 rapor varken ehliyetine bakmazlar. Kim sürecek diyorsa kendisi bitti...
Sen sürebilirsin eşin sürebilir baban sürebilir annen sürebilir çocukların sürebilir. İsimleri (soy isim aynı olması şart değil ama 1 derece akrabanız olmalı) işi bilen aklı başında bayiiye. Gerisi karışmamalı..

Not: isim vermezseniz senden başka kimse süremez yasak...

Tahminimce bayii de araba yok, müşteri çok senle uğraşmak istememişler..

Son düzenleme:

risusumran

Üye
Üye
%90 raporun nesini beğenmedi anlamadım. İşi bilen işin erbabı olan bayiye git bence.

%90 rapor var araba alıyorsun kim kullanacak sen.. Miss gibi rapor miss gibi müşteri ama tembel bayii. Değiştir o bayiyi başka ilden yada ilçeden al.

Sen sürebilirsin eşin sürebilir baban sürebilir annen sürebilir çocukların sürebilir. İsimleri (soy isim aynı olması şart değil ama 1 derece akrabanız olmalı) işi bilen aklı başında bayiiye. Gerisi karışmamalı..

Teşekkürler İsen Bey,
Araba hazır sadece raporumu önden bayi elemanları teknik mühendislere falan atmışlar. Onlar öyle demişmiş. Ben de dedim ki benim ehliyetimde hiçbir ortopedik kod yazmıyor bile. Raporda ne yazacaklar ki? O da dedi ki "araç kullanabilir" yazmalıymış. Ne alaka araç kullanabileceğim ehliyette var zaten. Bir donanım gerekse idi o Raporda yazmalıydı. Ama gerek yoksa ne yazsınlar. Yani İsen bey siz hiç " araç kullanabilir " yazmalı diye bir yönetmelik var mı biliyor musunuz? Bunlar kafadan mı atıyorlar? Ben yönetmeliği okudum böyle bir şey yok.

Son düzenleme:

İsen Buga

Üye
Üye
Gülmem geldi. İyi bir hikaye oldu, sizde torunlarınıza anlatırsınız... Başka bayii ne der bir baktırın...

İsen Buga

Üye
Üye
Biraz geç oldu ama bayii ye şunu verin: alacağınız araçı kimler kullanacaklarına dair isimler ve adresler verin..
Kendiniz anne baba ve varsa çocuklarınız (18 yaş üstü): ehliyet şart değil. Aynı adres.de olsun yeter. (E devletten ilmühaberi çıkarın her biriniz için).

Bakalım bayii itiraz ediyor mu...

risusumran

Üye
Üye
Bugün işi vergi dairesinde netleştirdim. Hiçbir sorun yok alabilirsiniz dendi. Ama kafama şimdi başka bir şey takıldı. Hybrid arabalarda ötv çok mu düşük acaba? Örneğin toyota chr 1.8 hybrid flame paket buldum. Ötv'siz kaç tl olur acaba?

leon3453

Üye
Üye
birşeyi merak ediyorum ötv siz arac limiti 1 milyon 4 bin tl diyelim alacagım arabanın fıyatı 1.5 mılyon tl ama otv sız fıyatı 1 mılyon tl olursa o aracı alabılır mıyım?

İsen Buga

Üye
Üye
birşeyi merak ediyorum ötv siz arac limiti 1 milyon 4 bin tl diyelim alacagım arabanın fıyatı 1.5 mılyon tl ama otv sız fıyatı 1 mılyon tl olursa o aracı alabılır mıyım?
hayır yanlış düşünce. herşey dahil ötv kdv 1.004.200 geçmeyecek bir araba seçeceksiniz. ondan sonra sizden ÖTV oranına göre düşüreckler.
Bugün işi vergi dairesinde netleştirdim. Hiçbir sorun yok alabilirsiniz dendi. Ama kafama şimdi başka bir şey takıldı. Hybrid arabalarda ötv çok mu düşük acaba? Örneğin toyota chr 1.8 hybrid flame paket buldum. Ötv'siz kaç tl olur acaba?
%110 sandım değilmiş gerçekte %80 ÖTV imiş. Bende bu yıl Ocak ayında sormuştum 530-560 civarı dendi.

Tekerlekli Sandalye