%90 raporla 2.0 motor ötv siz araç almak

srkn061

Üye
Üye
Merhaba. Bazı yerde 1600cc ye kadar ötv indirimi mevcut yazıyor. Bazı yerde 2800cc ye kadar panelvan(anladığım kadarıyla caravelle tarzı araçlarda) ötv indirimi oluyor yazıyor. Benim aklımda %90 raporumla 2.0 otomobil ruhsatlı caravelle almak var. Ötv den yararlanabilirmiyim tam bir bilgi verebilecek varmı? Hangi indirimden ve % kaç yararlanabiliriz yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eşya taşımaya mahsus, 2.800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip 87.04 tarife pozisyonunda yer alan van, panelvan, kamyonet, pick-up vb. taşıtların deniliyor. Yalnız bu araçlarda ÖTV tutarı çok çok düşük. %10-15 ÖTV indirimi var. Oysa 1.6 motora kadar binek otomobillerde aracın fiyatına göre en düşük ÖTV oranı %45 en yüksek %60.

srkn061

Üye
Üye
Eşya taşımaya mahsus, 2.800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip 87.04 tarife pozisyonunda yer alan van, panelvan, kamyonet, pick-up vb. taşıtların deniliyor. Yalnız bu araçlarda ÖTV tutarı çok çok düşük. %10-15 ÖTV indirimi var. Oysa 1.6 motora kadar binek otomobillerde aracın fiyatına göre en düşük ÖTV oranı %45 en yüksek %60.

Eşya yük taşıma derken bi araba örnek verebilirmisiniz? Caravelle otomobil olarak geçiyor ruhsatta bu arada...

srkn061

Üye
Üye
Birde %90 raporla %15 ötv li caravelle aldım diyelim mtv den yinede muaf oluyorum dimi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engelliler adına alınan araçlarda ÖTV ve MTV muafiyeti oluyor evet.

srkn061

Üye
Üye

Eşya yük taşıma için dediğiniz aracı anlamadım. Rica etsem marka model ile örneklendirebilirmisiniz?

balkesli

Üye
Üye
bahsettiğiniz araç otomobil olarak geçiyorsa motor silindir hacmi 1.6 dan fazla olduğu için ötv indirimli alamazsınız.
Eşya taşımaya mahsus, 2.800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip 87.04 tarife pozisyonunda yer alan van, panelvan, kamyonet, pick-up vb. taşıtlar ise doblo, cango, connet gibi araçlar oluyor bu araçlar resmiyette kamyonet yada minibüs olarak geçer

srkn061

Üye
Üye
bahsettiğiniz araç otomobil olarak geçiyorsa motor silindir hacmi 1.6 dan fazla olduğu için ötv indirimli alamazsınız.
Eşya taşımaya mahsus, 2.800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip 87.04 tarife pozisyonunda yer alan van, panelvan, kamyonet, pick-up vb. taşıtlar ise doblo, cango, connet gibi araçlar oluyor bu araçlar resmiyette kamyonet yada minibüs olarak geçer

Peki 2.0 motorlu caddy alsam ötv muafiyeti oluyormu kamyonet diye geçiyor?

balkesli

Üye
Üye
olur ancak bu tip araçlar ticari geçtiği için ötv oranları çok düşük avantajınız küçük olur.
size bir tavsiyede bulunayım skoda yeti'ye bir bakın bu araç hem sizin istediğiniz tipte bir araç hem binek araç diye geçiyor bu aracın ötv'si %50 avantajınız büyük olur.

srkn061

Üye
Üye
olur ancak bu tip araçlar ticari geçtiği için ötv oranları çok düşük avantajınız küçük olur.
size bir tavsiyede bulunayım skoda yeti'ye bir bakın bu araç hem sizin istediğiniz tipte bir araç hem binek araç diye geçiyor bu aracın ötv'si %50 avantajınız büyük olur.

Cevaplarınız için teşekkürler biraz yordum sizi bi kaç sorum daha olucak.

Diyelim ben yine otomobil ruhsatlı caravelle 2.0 aldım mtv den muaf oluyormuyum?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV den muaf alınan her araç gerekli işlem yapıldığında MTV dende muaf olur. Bu arada istediğiniz kadar soruyu çekinmeden sorun lütfen. seve seve yanıtlamaya hazırız..

srkn061

Üye
Üye
ÖTV den muaf alınan her araç gerekli işlem yapıldığında MTV dende muaf olur. Bu arada istediğiniz kadar soruyu çekinmeden sorun lütfen. seve seve yanıtlamaya hazırız..

Çok Teşekkürler. Bi kaç araç araştırdım ve tiguan biraz daha göz kırptı bana. Şimdi sitesinde net fiyat 75 bin yazıyor, tavsiye edilen anahtar teslim 144 bin tl yazıyor ben bu aracı acaba ne kadara alabilirim %90 raporla ne kadar bi ötv indirimi olur?

balkesli

Üye
Üye
%90 ve üzeri raporla alınan araca özel donanım takılmazsa ehliyeti olan herkes kullanabilir. sizde kullanabilirsiniz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakım maaşları kesilmez am 3 aylık 2022 engelli maaşları kesilebilir.

Tekerlekli Sandalye