%90 Sağlık kurulu ile alınan engelli aracını kimler kullanabilir?

cyhan10

Üye
Üye
Yurt içinden % 91 raporu ile araç almak istiyoruz araci kullanmada kisitlama var mi? 2011 sonrasinda çikan yasada herkes kullanabilir diye bir madde var mi?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
KAN HISIMLARI SIHRİ (KAYIN) HISIMLAR

Birinci Derecede Kan Hısımları
Kişinin;
- Çocukları,
- Annesi,
- Babası.

Birinci Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar
Kişinin;
- Eşinin Annesi,
- Eşinin Babası.

İkinci Derecede Kan Hısımları
Kişinin;
- Kardeşleri,
- Torunları,
- Büyük annesi,
- Büyük babası.

İkinci Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar
Kişinin;
- Eşinin kardeşleri (kayın, baldız,görümce),
- Eşinin büyük annesi,
- Eşinin büyük babası.

Üçüncü Derecede Kan Hısımları
Kişinin;
- Kardeşinin çocukları (yeğenleri),
- Dayısı,
- Amcası,
- Halası,
- Teyzesi.

Üçüncü Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar
Kişinin;
- Eşinin kardeş çocukları (kayın, baldız ve görümce çocukları),
- Eşinin dayısı,
- Eşinin amcası,
- Eşinin halası,
- Eşinin teyzesi.

cyhan10

Üye
Üye
KAN HISIMLARI SIHRİ (KAYIN) HISIMLAR

Birinci Derecede Kan Hısımları
Kişinin;
- Çocukları,
- Annesi,
- Babası.

Birinci Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar
Kişinin;
- Eşinin Annesi,
- Eşinin Babası.

İkinci Derecede Kan Hısımları
Kişinin;
- Kardeşleri,
- Torunları,
- Büyük annesi,
- Büyük babası.

İkinci Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar
Kişinin;
- Eşinin kardeşleri (kayın, baldız,görümce),
- Eşinin büyük annesi,
- Eşinin büyük babası.

Üçüncü Derecede Kan Hısımları
Kişinin;
- Kardeşinin çocukları (yeğenleri),
- Dayısı,
- Amcası,
- Halası,
- Teyzesi.

Üçüncü Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar
Kişinin;
- Eşinin kardeş çocukları (kayın, baldız ve görümce çocukları),
- Eşinin dayısı,
- Eşinin amcası,
- Eşinin halası,
- Eşinin teyzesi.

BÖYLE BİR YASA VAR MI ANLAMADIM ŞİMDİ

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesinden; “ithaline izin verilen veya ülkemizde imal edilen malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi % 90 ve üzerinde olan malul ve engelliler adına özel tüketim vergisinden muaf olarak tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verilir.” Hükmü çıkarılmıştır.
Yönetmeliğin yayınlandığı tarihten itibaren tescili yapılacak özürlülere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi % 90 ve üzerinde olan özürlüler adına tescil edilecek araçlara (üzerinde engellilere mahsus işaret bulunan) plakalardan verilmeyecek, yönetmeliği 6 ncı maddesi gereğince daha önce üzerinde sakatlara mahsus işaret bululan plakalardan verilen araç sahiplerinin istemeleri veya tescil plakalarının zayi, yıpranma veya aracın bir başka tescil kuruluşuna nakli durumunda, üzerinde özürlülere mahsus işaret bulunan plakalar geri alınacak ve yönetmeliğin ek 12/u ve 12/v nitelik ve ölçüleri gösterilen tescil plakaları verilecektir.

Yine yönetmeliğin 53 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile, yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların (otomatik vitesli araçlar dahil) sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir.
Ancak, özürlüler tarafından ithal edilen ve özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin araç sahibi dışında bir başkası tarafından kullanılması, yine % 90 ve üzeri özürlüler tarafından ötvden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların araç sahibi özürlü kişini kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü haricinde kullanılması MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Ayrıca, araç tescil belgesi ve bilgisayar kayıtlarına konulması gereken diğer şerhler konulmaya devam edecektir.

Trafik denetimleri sırasında özel tertibatlı bir araçla ( otomatik vitesliler hariç) karşılaşılması durumunda, aracı kullanan kişinin özel tertibata uygun h sınıfı sürücü belgesi bulunup bulunmadığı kontrol edilecek ve uygun sürücü belgesi olmadığı anlaşılan sürücüler hakkında karayolları trafik kanununun 39/1-a maddesi gereğince yasal işlem yapılacaktır [Sürücü belgesi sınıfına göre sürmeye yetkili oldukları araçlar dışındaki araçları sürmek / 290 TL].

Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin son fıkrasında “talep halinde, trafik tescil kuruluşları tarafından özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, özürlülere örneği gösterilen park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar emniyet genel müdürlüğünce belirlenir.” Hükmü yer almaktadır.
Yönetmeliğin 53 üncü maddesi kapsamında adına tescil edilmiş aracı bulunan ve h sınıfı sürücü belgesi olan özürlüler ile gazilerin trafik denetleme şube müdürlükleri/büro amirliklerine müracaatları halinde kendilerine özürlüler için park kartı bastırılmak veya bilgisayar ortamında düzenlenmek suretiyle verilecektir. Özürlüler için park kartlarının geçerlilik süresi 3 yıl olup bu sürenin sonunda müracaat halinde aynı sürelerle yenilenecektir. Özürlüler için park kartlarının amacı dışında ve hak sahipleri haricinde kullanıldığının tespiti halinde, kullananlar hakkında karayolları trafik kanununun 47-01-d maddesi gereğince cezai işlem uygulanacaktır [Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak / 66 TL].

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir düzeltme yapayım. 1 eylül 2011 tarihinde yapılan düzenlemeye göre sakatlık oranı %90 olan kişiler adına alınan aracı herkes kullanabiliyor. Gerçi uygulamada buna hala kurumlar direniyor. En azından bazı arkadaşlar daha önce bunu yazdılar.

cyhan10

Üye
Üye
Bir düzeltme yapayım. 1 eylül 2011 tarihinde yapılan düzenlemeye göre sakatlık oranı %90 olan kişiler adına alınan aracı herkes kullanabiliyor. Gerçi uygulamada buna hala kurumlar direniyor. En azından bazı arkadaşlar daha önce bunu yazdılar.

dayım araba kullanamıyor psikojik tedavi görüyor yeğenimi genelde ben götürüyorum hastaneye aramızda ki bağ çok kuvvetli bende arkadaşlarımdan araba alıyorum otobüse zaten binemiyoruz kredi çekip bir araba alacağım ama işte kullanım hakkında çok farklı görüşler var sizce bir sıkıntı çıkar mı aracı benim kullanmam da

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yasal olarak bi engel yok. Kullanabilirsin.

hayatyasak

Üye
Üye
selam halil bey benim raporum % 56 ve bakıma muhtaçtır evet yazıyor ... nasıl araç alabilir miyim ve babamda kullanacak ve % kaç indirim olur mu...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aracı hareket ettirmek için özel donanıma ihtiyaç duyman gerekir. Böyle bir ihtiyaç duyuyor ve alacağın raporda "h sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır" yazarsa ÖTV indiriminden yararlanırsın. Aracı senden başkası kullanamaz.

Limooni

Üye
Üye
selam halil bey benim raporum % 56 ve bakıma muhtaçtır evet yazıyor ... nasıl araç alabilir miyim ve babamda kullanacak ve % kaç indirim olur mu...

Eğer ortopedik özrün sol alt ekstremede ise; alacağın raporda "sol alt ekstremiteden rahatsızlığınızın olduğunun belirtilmesi, h sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi bulunursa ÖTV indiriminden yararlanırsın. Aracı baban da kullanabilir, sende tüm otomatik vitesli araçları kullanabilirsin.
1.6 cc araçlar için %40 indirim olur

kaya 02

Üye
Üye
halil bey sakatlık oranı %90 olan kişiler adına alınan aracı herkes kullanabiliyor mu bunun bna linkini atabilir misiniz göremedim de bi yerde şimdiden çok teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konuya ilişkin Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün yazısını aktarıyorum
engelli_otomobili.jpg

mctehlike

Üye
Üye
Annemin babasının adına olan bi aracı ben kullanabilir miyim acaba vekaleti sadece iki çocuğunda sen kullanamazsın deniliyor da acaba doğru mu ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aracı üzerine alan engelli kişinin rapor oranı %90 ve üzeri ise ve araçta herhangi bir donanım yoksa herkes kullanır. Yok eğer araçta özel donanım varsa sadece aracı üzerine alan kişi kullanabilir.

mctehlike

Üye
Üye
Aracı üzerine alan engelli kişinin rapor oranı %90 ve üzeri ise ve araçta herhangi bir donanım yoksa herkes kullanır. Yok eğer araçta özel donanım varsa sadece aracı üzerine alan kişi kullanabilir.

Raporu %92 araçta her hangi bi özel Donanım yok ama vekalet varmış sadece iki çocuğu üzerine benim sürmem ne derece yasal ?

Tekerlekli Sandalye