%90 üzeri engelliler adına alınan aracları aile dışında birinin kullnması mümkün mü?

Şampiyon

Üye
Üye
arkadaşlar ben %94 oranında engelliyim sakatlık oranı %90 v üzeri olanlar adına alınan araçları ailelerinden biri onları adına kullanıyormuş. yalnız benim sorunum ailemde aracı kullanabilecek kimse yok. daha doğrusu kardeşlerim başka ilde oturuyorlar alsak bile kullanamazlar.
ben şunu yapmak istiyorum ÖTV den muaf bir araçç alsam ve bu aracı komşum kullansa olurmu?
yasa buna cevaz veriyormu emin değilim konu hakkında yardımlarınızı isteyecem

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Komşu kullanamaz maalesef yönetmelik geregi 3. dereceye kadar kan bağınız olan kişiler kullanabilir. Karayolları trafik yönetmeliği 53./4 maddesinde öngörüldüğü gibi 3.derece kan hısımlarından başkası kullanamaz.

Yönetmelğin sizi ilgilendiren kısmı;

b) Özel tertibatı olmayıp, sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen yada ülkemizden satın alınan araçların tescil belgelerine, “araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde adken devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır” şeklinde şerh konulur.

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye