%90 zihinsel engelli kardeşim adına ÖTV indirimli araba?

gülbahar16

Üye
Üye
Benim kardeşim %94 raporlu zihinsel engelli kardeşimin vasisiyim araç alımı icin mahkemeden ve noterden kagıtlarımı aldım lakin kardeşim annemin üzerinden ssk dan maaş alıyor ve postaneye yatıyor benim biriktirdiğim para 12 bin tl araca 14 bin tl daha gerekli bu kardeşime ptt kredisi verilirmi yoksa aracı alıcağım bayi ötv siz araca kendi bankası yoluyla kredi verebiliyormu yardımcı olursanız çok teşekkür ederim
Not : Evde bakım maaşıda alıyorum bunu güvence olarak gösterebilirmiyim

İsen Buga

Üye
Üye
Vasi tayin edilmilmişseniz vasisi olduğunuz kardeşinizin üzerine kredi alamazsınız ancak kendi üzerine alırsınız. Dolayısıyla PTT kardeşinizin başvurusuna değil sizin başvurunuza bakacak. Şayet bir yanlışlık oldu ise PTT kardeşinizin üzerine kredi verirse iptal olma olasslığı var: Yani yanlışlık oldu diye birden toplu para talep edebilir.
Banka ÖTV.siz alınan araçlara kredi olanağı verirler ancak Vasi Tayin edilen araçlara kredi vermek istemezler. Bu yüzden sizde maaşınız yada gelirinizi beyan ederek tüketici kredisi çekebilirsiniz.

Gazoz Ağacı kardeşimiz bu konuda iyi bir uzmandır bir onun görüşleri bir alalım: Akşam burada olursa ve dikkat ederse cevaplayacaktır.

gülbahar16

Üye
Üye
Yani ben kendi adıma kredi ptt den çekebilirmiyim veya her hangi bi bankadan kredi çekme şansım yokmu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu soruyu bankalara sormalısınız. Her bankanın kendine özgü kuralları, kredi verme kriterleri var.

Eğce

Üye
Üye
Bence hiç krediyle valan uğraşmadan 12 bintl iyi ikinci el bir araba alabilirsiniz.....

Eğce

Üye
Üye
[İsen Buga;64360]ÖTV muafiyeti söz konusu ile 2 el ile hiç uğraşma derim..

çekilecek 14 bin tl kredi vaizi ile ötevenin getirisi aşşayukarı yakın .....
ayrıca öteveli aracı 5 yıl satamıyacak.....

İsen Buga

Üye
Üye
Yok 5 yıl olmadan satabilir (bilmeyenler için uyarıyorum: ÖTV ödeyerek satabilirsiniz ancak 5 yıl dolmadan alamazsınız)...

ÖTV aşağı yukarı en az 10 bin lira. 10 bin lira cebinizde kalacak 5 yıl kullanıver arabayı ne var 5 yılda?
Dolayısıyla 14 bin liralik kredinin aşağı yukarı faiz götürüsü 4 bin lira. 14 bin çekecek, 18 bin geri ödeyecek. Bu yüzden ben olsam ÖTV.siz araç alırım.

Eğce

Üye
Üye
İsen Buga: evet öteveli aracı ötevesini ödeyince satar:
bu işler kar ve ziyan işleri.....

Bende 12 bin tl bir araç alırım. bir ay sonra biyasenin üstünde satarım.....

Dertsiz başım tasasız aşım.....

gülbahar16

Üye
Üye
ben sadece kredi çekebilirmiyim diye sormuştum malum bayan olduğumuz için öyle araba pazarlarında gezemiyoruz baktığım bir kardeşim var onu uzun süre yalnız bırakamıyorum 0 otomobil alıp 5 sene sorunsuz kullanıp satmak için alıcaktım fakat param cıkmadıgı için alamıyorum kredi cekebilirmiyim diye sordum 2. el araba 12 bin tl ye şahin veriyorlar neyse aradığım cevabı bulamıyacagım sanırım

İsen Buga

Üye
Üye
Bankacı degilim bankaya sormanız gerekiyor. Size kredi verirler mı? Geliriniz var mı? Nasil geri ödeyeceksiniz? Bunları ben hesaplayamam bilemem. Sizin bileceğiniz durum. Nasil geri ödeyeceksiniz güvence olarak neyi sunacaksınız? Vs vs

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Arkadaşlar,

Bankadan kredi alarak ihtiyaçlarınızı karşılamak tabii ki mümkündür. Her bankanın aradığı kredi çekebilme şartları ayrı olmakla birlikte bu konuda çekilecek krediyi en uygun yani sizler için en düşük faizli krediyi kullanabilmek adına kısa bir araştırma yapmanız gerekmektedir.
Genel olarak bankaların tüketici kredisi adı altında ( ihtiyaç kredisi , taşıt kredisi, konut kredisi, eğitim kredisi vb. ) verdikleri kredi kullanımında aradıkları şartlar ;

* Gelir beyan edebilmeniz, maaş bordrosu ya da kendi adınıza yatırılan düzenli geliri gösteren hesap dökümanı, aylık düzenli gelirinizin kredi çekecek kişiyle birebir aynı olması şartı.
* Kullanılacak kredi tutarıyla beyan edilen aylık gelir arasında aranılan belli bir oranın mevcudiyeti. Mesela aylık 850 tl maaşı olan bir ssk lı çalışan 25.000 tl kredi çekmek isterse bu kesinlikle onaylanmayan yani red cevabı verilen bir kredi talebi olacaktır.
* Kredi kullanımında banka için asılolan sizin o krediyi düzenli ve eksiksiz olarak geri ödeyebileceğiniz konusunda bankaya vereceğiniz güvencedir. Maaşı ya da geliri düşük olan bir müşteri arkasında sağlam duran bir arkadaşının kefilliğiyle bankadan çok daha rahatlıkla kredi çekebilecektir.
* Taşınmaz malların ipotek olarak gösterilmesi yani bankaya gelirim düşük ama ben kredi almak istiyorum bu amaçla rehin bırakabileceğim üzerime kayıtlı gayrimenkul , taşıt vs. mal varlığınızı garanti teminat olarak sunduğunuzda yine kredi almanız bir şekilde mümkün olacaktır.

Sağlıcakla kalın,

gülbahar16

Üye
Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Bankadan kredi alarak ihtiyaçlarınızı karşılamak tabii ki mümkündür. Her bankanın aradığı kredi çekebilme şartları ayrı olmakla birlikte bu konuda çekilecek krediyi en uygun yani sizler için en düşük faizli krediyi kullanabilmek adına kısa bir araştırma yapmanız gerekmektedir.
Genel olarak bankaların tüketici kredisi adı altında ( ihtiyaç kredisi , taşıt kredisi, konut kredisi, eğitim kredisi vb. ) verdikleri kredi kullanımında aradıkları şartlar ;

* Gelir beyan edebilmeniz, maaş bordrosu ya da kendi adınıza yatırılan düzenli geliri gösteren hesap dökümanı, aylık düzenli gelirinizin kredi çekecek kişiyle birebir aynı olması şartı.
* Kullanılacak kredi tutarıyla beyan edilen aylık gelir arasında aranılan belli bir oranın mevcudiyeti. Mesela aylık 850 tl maaşı olan bir ssk lı çalışan 25.000 tl kredi çekmek isterse bu kesinlikle onaylanmayan yani red cevabı verilen bir kredi talebi olacaktır.
* Kredi kullanımında banka için asılolan sizin o krediyi düzenli ve eksiksiz olarak geri ödeyebileceğiniz konusunda bankaya vereceğiniz güvencedir. Maaşı ya da geliri düşük olan bir müşteri arkasında sağlam duran bir arkadaşının kefilliğiyle bankadan çok daha rahatlıkla kredi çekebilecektir.
* Taşınmaz malların ipotek olarak gösterilmesi yani bankaya gelirim düşük ama ben kredi almak istiyorum bu amaçla rehin bırakabileceğim üzerime kayıtlı gayrimenkul , taşıt vs. mal varlığınızı garanti teminat olarak sunduğunuzda yine kredi almanız bir şekilde mümkün olacaktır.

Sağlıcakla kalın,

çok teşekkür ederim gerçekten bilgilendirdiniz sağolun aradığım cevap tam buydu allah razı olsun

dr_donmez

Üye
Üye
zihinsel engelli bir kardeşim var ÖTV indirimi hakkında birkaç şey soracaktım eminim birçok kez bu konuda sorulara muhattap olmuşunuzdur ama aklıma takılan ve tam net cevabını alamadığım bir kaç nokta var size sormak istediğim;

1. tam olarak muaf oldugumuz indrimler nelerdir; ÖTV ve MTV mi yoksa KDV de buna dahil mi.? nasıl hesaplanır.?

3. bu arabayı kimler kullanabilir; 3. derece ifadesi var ama bunların arasından sadece bir kişi mi yoksa 3 derece yakınlarından kişi sayısı sınrılandırlmaksızın hepsi mi.?

4.ilerde 5 yıl süre dolduktan sonra ikince kez faydalanma hakkı var mı.?

5. alınan araç 5 yıl sonra satılmak istendiğinde geriye dönük ödenmesi gereken vergi ücret var mı.?

6. son olarak plakada yeni bi düzenleme mevcut mu engelli işareti olma zorunlulugu devam ediyor mu.?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1: ÖTV ve MTV den olursunuz. KDV konusu mahkemelik oldu şu aşamada KDV den yararlanamazsınız.
2: Noter aracılığıyla vekalet verilen 3 kişide kullanabilir.
3: 5 yılın sonunda aracı istediğiniz kişiye satar ikinci bir ötv indirimli araç alırsınız. geriye dönük ödeme alınmaz. plakadaki engelli amplemi artık zorunlu değil.

İsen Buga

Üye
Üye
Halil Yilmaz kardesimize ek olarak sunu soyleyeyim. OTV oranini tam olarak versek bile arac bayiden bayiye gore degisecektir. Ayni marka ayni model olsa bile dolayisiyla tam rakam vermrk zordur. İllede rakam istoyorsaniz OTV orani % 37 ile 24 arasindadir. Once kdv %8 cikariyorsun sonra OTV cikariyorsunuz. Yaklasik degerde bayii kar orani dahildir. Sonra kdv ekliyorsunuz. Buldugunuz deger aracin yaklasik satis fiyatidir. Not:kampanya indirimi veya aracin mevsimlik indirimi uzerinden hesaplamayiniz.

5 yil dokduktan sonra ikinci kez faydalanabilirsiniz ki bu aracin rusatini degistirmeniz gerekecek. 3 kisi siniri kaldirmaniz gerek. Plakaya gelince yonetmlik degisti artik zorunlu degil ancak isterseniz emniyetten ozurlu kimlik karti cikartabilirsiniz. Amac ozurlu otoparklara parkedebilmek.

turgayalkan

Üye
Üye
Arkadaşlar Merhaba;

Bir otomobil satış danışmanı olarak bildiklerimi yazmak istedim. 1600 cc. bir araç alınacaksa bu araçta şu anki ÖTV oranı %40. araç fiyatı üzerinden önce bandrol, tescil ve trafik sigorta tutarlarını düştükten sonra kalan tutardan %18 KDV ve sonrasında %40 ÖTV düşülür. çıkan sonuç aracın çıplak fatura tutarıdır. bu tutarın üzerine %18 KDV, trafik sigortası ve tescil masrafları eklendikten sonra aracın satış rakamı ortaya çıkar. yani satış fiyatı 53.000 TL olan 1600 cc. motor hacminde bir otomobilin ÖTV muaf satış fiyatı 38.000 TL'ye düşer. Tabii ki bu araç fiyatına göre farklılık gösterir.

atipik

Üye
Üye
%70' zihinsel engelliler araç alırken bahsettiğiniz indirimlerden yararlanabiliyor mu ?

atipik

Üye
Üye
Bilgilendirme için teşekkürler @İsen Buga.

Tekerlekli Sandalye