%92 Raporla araba alırsak B sınıfı ehliyetimiz iptal olurmu?

kendi21

Üye
Üye
Kardeşimin 92 ağır engelli raporu var ama B ehliyeti var kullanabiliyor ama kardeşimin adına araba alırsak ehliyeti iptal olur mu bunu cevab konusunda yardımcı olursanız sevinirim

Redmi 5 Plus cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç alacaksınız mevcut B sınıfı ehliyeti B engelli sınıfıyla değişmeniz gerekir.

balkesli

Üye
Üye
halil abi rapor oranını gözden kaçırmışsın galiba :) (kardeşinizin ortopedik bir engeli olmadığını varsayarak yazıyorum)%92 raporla başka bir şeye gerek olmadan sadece raporla otomatik yada manuel vites araba alabilirsiniz. kardeşinizin ehliyetide iptal olmaz.
%90 ve üzerinde raporlarda ötv indiriminden faydalanır diye bir ibarede istemiyorlar rapor yeterli oluyor (benim raporumda böyle bir ibare yoktu istemediler)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba balkes, aracı kendininde kullanacağını varsayarak yazdım bu bilgiyi.

İsen Buga

Üye
Üye
Mesaj niye iki tane çıktı?
bir kere yazdım iki ayrı yazıldı..

İsen Buga

Üye
Üye
Halil Ağa %90 ile araç alınacaksa ehliyetle alakası yok. Ehliyete bakmazlar.
Ama ağır engelli ibresi varsa ehliyeti yanabilir. Makaslayabilir doktor..

Hastalığı ve oranları tam bilmek lazım: ADLI tıp tanıdık varsa o çözebilir. Belki bizde çözebiliriz.

Her %90 oranındakilerin ehliyeti iptal olacak diye birşey yok ama AĞIR ENGELLİ denince dikkati çekiyor. İptal edilenler de var bunu belirteyim:

Balkesli kardeş aracınız hayırlı olsun ve güle güle kazasız belasız kullan. Bir ara Halil Beyi (bir nebze bu yazıya cevap diye) görürseniz kornaya da basın... :) Dileğim herkes araç alabilsin.

balkesli

Üye
Üye
soruyu soran arkadaş kardeşim araç kullanıyor yazmış buradan yola çıkarak ortopedik engeli olmadığını varsayıyorum kardeşinin engelini tam olarak yazarsa daha net birşeyler söylenebilir. rapor oranı 92 olduğu için maliyenin ehliyeti ile ilgileneceğini sanmıyorum çünkü her şartta aracı alıyor arkadaş araç üzerinde değişiklik olmayacağı için kullanımdada kısıtlama olmayacak şöyle bir sıkıntı olabilir ehliyeti yenilememiş ise yenilemek için sağlık raporu alırken bir sıkıntı yaşayabilir. yenilediyse bir sonraki yenilemeye kadar yani 10 yıl sorun çıkacağı sanmıyorum.

sağolasın isen buga inşallah hakeden herkes alır.

İsen Buga

Üye
Üye
Aynen Balkesli kardeş bende öyle senin gibi düşündüm:
Farklı bir görüş vereyim dedim: Ehliyete maliye değil, doktor bakar. Makaslayabilir. Bir arkadaşımızın ehliyetini makasladı ve sana yok dedi. Tavukkarası hastalığı ilerlemişti. Ağır hastalık ibresi doktorların dikkatini çekiyor. Heyette makaslanmasın yeter..

kendi21

Üye
Üye
Aynen Balkesli kardeş bende öyle senin gibi düşündüm:
Farklı bir görüş vereyim dedim: Ehliyete maliye değil, doktor bakar. Makaslayabilir. Bir arkadaşımızın ehliyetini makasladı ve sana yok dedi. Tavukkarası hastalığı ilerlemişti. Ağır hastalık ibresi doktorların dikkatini çekiyor. Heyette makaslanmasın yeter..
Walla tam üstüne basınız kardeşimde toplamda raporu % 92 üstü ama tavuk karası da var ama ağır değil ehliyeti var araba kullanılıyor kardeşim adına alırsak ehliyeti iptal olmaz değil mi

İsen Buga

Üye
Üye
kesin birşey diyemem..
rapor yeni ise araba alınabilir. sizde kardeşinizde kullanabilirsiniz. Yalnız kardeşinizi ve çevrede başkalarını tehlikeye atmayın yeter.

Aslında diğer üyeler okuduğunda sinirlenmesin; tavukkarası olup da araç kullanabilir. Bu konuda kanun var ve ehliyet de alabiliyor ancak belli saatlerde kullanma zorunluğu var: örneğin sabahtan akşam hava kararmadan o zamana kadar kullanabiliyor. Devamında kenara aracını çekip bırakabiliyor. Bu nedenle avrupa ülkelerinde ve yurdumuzda da yasal.

kendi21

Üye
Üye
kesin birşey diyemem..
rapor yeni ise araba alınabilir. sizde kardeşinizde kullanabilirsiniz. Yalnız kardeşinizi ve çevrede başkalarını tehlikeye atmayın yeter.

Aslında diğer üyeler okuduğunda sinirlenmesin; tavukkarası olup da araç kullanabilir. Bu konuda kanun var ve ehliyet de alabiliyor ancak belli saatlerde kullanma zorunluğu var: örneğin sabahtan akşam hava kararmadan o zamana kadar kullanabiliyor. Devamında kenara aracını çekip bırakabiliyor. Bu nedenle avrupa ülkelerinde ve yurdumuzda da yasal.
Tavuk karası tedavisi çıktı ama % 70 iyileşme olmuş macrovision rens yapılıyor Yeni çıktı bilgin olsun

Tekerlekli Sandalye