%93 raporlu yatalak hasta için alınan aracı kimler kullanabilir

cenk24

Üye
Üye
arkadaşlar halam %93 sürekli yatalak ağır engelli vede sağlık kurulundan alınmış raporu var.şimdi sormak istediğim sorum şu :halam adına yurt içinden otomatik vitesli özel bir aparatı olmayan araç almayı düşünüyorum,bu aracı benim kullanmamda bir sakınca olmadığınıda biliyorum fakat önümüzdeki yıl askere gideceğimden dolayı aracı arkadaşıma ve alt komşumuza bırakmayı düşünüyorum.sigortalı şöför tutacak gücümüz yok ayrıca.
1)bu şahısların kullanmalarında bir sıkıntı olurmu?
2)forumda yeni yasa çıkmış deniliyor fakat trafiye sordum kimsenin haberi yok
3)teday tüm engelliler derneğini aradım başkanla konuştum oda böle bir yasanın olmadığını aracın yakalanması durumunda araca el konulacağını ihale ile satılacağını söyledi..
4)sitede bilen yada bilmeyen herkes kendince yorum yazmış lütfen konuya hakim olan bir arkadaşım detaylıca yazabilir mi eminim benden başka merak eden binlerce engelli yakını vardır.şimdiden yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1 eylül 2011 tarihinde yapılan düzenlemeye göre sakatlık oranı %90 ve üzeri olan kişiler adına alınan aracı herkes kullanabiliyor.

cenk24

Üye
Üye
trafik tescile sordum öle birşey yok denildi,bahsettiğiniz yeni düzenlemede herkes kullanabilir ibaresi varmıdır bu düzenlemeye nereden ulaşabilirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
09.09.2011 tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazete te yazı yayınladı. Oradan ulaşmaya çalışın....

cenk24

Üye
Üye
ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

d) Özürlüler tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir özürlüye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.

e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
AÇIK VE NET OLARAK 3. DERECE YAKINI KAN BAĞI OLANI VE İŞ AKTİNE UYGUN SEÇİLMİŞ BİRİNİN KULLANABİLECEĞİNDEN BAHSEDİLİYOR YADA BENMİ FARKLI YORUMLUYORUM.

cenk24

Üye
Üye
özür dilerim (ç) de bahsedilen bizzat ithal deniliyor esas (e ) bizi ilgilendiriyor sanırım burada kullanır da demiyor kullanamaz da demiyor.

cenk24

Üye
Üye
BUGÜN ELİME GEÇEN YAZIYI SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM
27.12.2013 tarihli başvurunuz incelenmiştir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile (09.09.2011 tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazete), yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların (otomatik vitesli araçlar dahil) veya %90 üzeri engelliler adına tescil edilen özel tertibatı olmayan araçların sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir. Yukarıda açıklanan durum, 81 İl Emniyet Müdürlüğüne gönderilen 12.09.2011 tarih ve 181166 sayılı talimatta detaylı olarak açıklanmıştır.

Ayrıca, %90 ve üzeri engelliler adına tescilli araç trafikte kullanılırken, araç sahibi engelli kişinin araçta bulunma zorunluluğu yoktur. İyi günler dileriz.

Trafik Uyg.Dent.Dai.Bşk.lığı Uygulama Şube Müdürlüğü

Tekerlekli Sandalye