%94 Engelli Raporunda Vasi Engeli

Werty

Üye
Üye
Herkese merhaba,
Çok araştırdım ama tam anlamıyla aradığım cevapları bulamadım.
Geçen hafta %94 oranında engelli raporumuzu aldık. Aracı almak için İstanbul'daki bir bayi ile anlaştık.
Ben Kocaeli'nde ikamet ediyorum ama aracı İstanbul'dan alıyoruz. Bu yüzden trafik işlemlerini ben bulunduğum ilden hallederim, geri kalan işlemleri siz halledin diye anlaştık bayi ile.

Raporun içeriğinde nörolojiden ve psikiyatri'den aldığımız puanlar da olduğundan engel grupları arasından "Zihinsel"de işaretli durumda.
Bugün trafik tescil şubeye ruhsat işlemleri için gittiğimde, "Raporda Zihinsel hanesi İşaretli, mahkemeden vasi kararı almanız lazım dediler.
Beni endişelendiren durum, dün trafik şubeden aracın şase numarasını vererek plakayı ayırttırdım. Bayiye aracın yarısına yakın ödemeyi de yaptım.
Bayi bütün evrakları hazırlayıp, bana gönderdikten sonra bende bugün ruhsatı bastırıp akşam aracı almaya hayal ederken bir anda vasi engeli ile karşılaştık.

Şimdi bir kaç sorum var.
1-) Vasi kararı sadece 1. derece yakına mı verilir. Ben (damat) alabilir miyim?
2-) Sulh hukuk mahkemesine dilekçe vermemiz lazımmış. Dilekçe verirken kayın pederimin gitmesine gerek var mı?
3-) Dilekçe verdikten sonra hakimin kararı vermesi tahmini ne kadar sürer? (Benim için en önemli madde bu)
4-) Hakimin raporu onaylamayıp, yeniden rapor almaya sevk etme ihtimali var mı?
5-) Araç alımı yapabilir diye ayrıca bir yazı almamız hala gerekiyor mu? (bunu vermeme ihtimali var mı?)
6-) Bu işlemler uzun sürecekse, bayiden paramızı mı almalıyız yoksa 2018'deki yeni yasa devreye girmeden paranın tamamını verip satış işlemini mi tamamlamak mantıklı olur? (aracın liste fiyatı 200.000 TL üstünde ama indirimlerle 180.000 TL oluyor)

Yardımcı olmaya çalışan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Sorularınız bir hayli fazla benimde size sorularım var;

1- Engelli olan kim? neyiniz oluyor?
2- Engelli kişinin raporundan faydalanarak kendinize ötv siz araç almak istiyorsunuz değil mi?
3- Öncelikle vasilik işlemlerinizi tamamlamadan nasıl olurda bayiyle anlaşacak kadar emin olabildiniz?
4- 2018'e girmeden önce tüm yasal indirimlerden faydalanmak istemekte haklı olabilirsiniz ama henüz tamamlamanız gereken hayli prosedür varken satış işleminizi acelece tamamlamak ne kadar mantıklı?
5- Bayilere kesinlikle güvenmeyiniz ve mağdur olmamak adına tüm yapmanız gerekenleri iyice araştırıp öğrendikten sonra harekete geçmeniz sizin maddi kayıplarınızı riske atmanızı önlemez mi?
6- Adaletin bu kadar zayıf olduğu bir dönemde hangi hakimin, hangi kararı vereceği konusunda kim size kesin ve net yanıt verebilir ki???

Werty

Üye
Üye
Merhaba,

Öncelikle cevap verdiğiniz icin çok teşekkürler.

1-) Engelli olan kayınpederim.
2-) Eşimle onun üzerinden arac almak istiyoruz.
3-) Vasilik işleminden emin olmadan derken, vasilik gerektiğini bilmiyorduk. Bayiye 2 tane noter onaylı rapordan verdim. Onlarda beni vasi gerekir diye uyarmadı.
4-) Tamamlamam gereken vasi alma işlemi tahmini ne kadar sürer. Belki ilden ile değişiyordur ama tahmini bir süre var midir? Yanı 10-15 gün mü bekleriz yoksa bir kaç ay mi?
5-) Bayiye güvenmeme konusunda kesinlikle haklısınız. Zaten bizi de uyarmadılar...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Haklı sebepler engel olmadıkça, vesayet makamı, vesayet altına alınacak kişinin öncelikle eşini veya yakın hısımlarından birini, vasilik koşullarına sahip olmaları kaydıyla bu göreve atar. Bu atamada yerleşim yerlerinin yakınlığı ve kişisel ilişkiler göz önünde tutulur.

Yani vesayet altına konulan kişinin eşine ve yakın akrabalarına öncelik hakkı tanımıştır.
Ancak , Mk 413'e göre vasilik görevi bu 'görevi yapabilecek yetenekte olan' bir 'ergin'e verilir.Erginlik şartlarını zaten hepimiz biliyoruz ancak 'görevi yapabilecek yetenekte olma' şartını hakim somut olayın ve kişilerin şartlarına göre , gerekirse araştırma yaparak karar verecektir.Yaş , zeka , sağlık ve beceri bakımından uygun kişiye bu görev verilmelidir.
Dilekçe için kayınpederinizin gitmesi gerekmez sanırım.
Vasilik kararı mahkemelerin yoğunluğuna göre değişiyor. 6 ayda sürebilir 2 ayda. net tarih vermek mümkün değil.
Bayiden paranızı bence alın. Bu vasilik işi uzun sürebilir.

Tekerlekli Sandalye