%96 engelli olan oğlum icin ötv indirimi?

rucak88

Üye
Üye
Benim 5 yasinda fiziksel ve zihinsel engelli %96 agir ozurlu oglumuz var evde bakim maasi almaktayim bu raporla indirimli arac alabilirmiyimm bi kac soru var onlari sormak istiyorum illa arac sifirmi olmalidir indirim nekadardir mesela 20 liralik arabayi ne kadara alariz raporda baska bisi yazmasi gerekirmi evde bakim maasina engelmi cvplariniZ icin simdiden tskler

İsen Buga

Üye
Üye
İndirimli araç alabilirsin..

ÖTV sadece sıfır km araçlarda olur: 2 el araçlarında ÖTV uygulanıyorsa indirime dahil olacaktır, kaldı ki 2 el araçlarda ÖTV alınmıyor ve uygulanmıyor dolayısıyla indirime nasıl dahil edelim? ÖTV indirimine girmek gibi niyetiniz yoksa herkes gibi 2 el araç alabilirsiniz.
Geriye MTV kaldı: ilk alımda MTV ödersiniz, sonraki aylar defterdarlığa bildirmek sureti ile MTV ödemezsiniz. İleride Araç satarsanız, sattığınızı da defterdarlığa bildirmelisiniz.

20 bin liralık aracı kaç liraya alırım? Bu soruyu birkaç bayiye aynı marka aynı model araç olsa bile yine birkaç bayiiye sormalısınız. Ortaya çıkan tabloya şaşıracaksınız. Bir araç üzerinde normal fiyat (indirimli veya tavsiye fiyatı değil) üzerinden önce %8 kdv geri çek.
sonra %37 yada %24(araç modeline motoruna göre ÖTV artıyor dolayısıyla yaklaşık rakam seçtik) indireceksin.

Elde ettiğiniz sonuç ile aracın fabrika çıkış + %10 bayi karı dahil fiyatıdır.,
KDV eklemek zorundasın: %8 birde sigorta masrafı eklemek zorundasın bu rakam değişiyor. sonra MTV eklemek zorundasın. Ortaya çıkan tablo araçın ÖTV.siz satış fiyatıdır.

Tüyo: Biraz daha pazarlık yapın. %5 daha indirir belki..

Araç alımı Evde bakım maaşına engel değil ancak bunu görevliye bildirmekle yükümlüsünüz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ek olarak elinizdeki rapor araç alımı için yeterlidir.

turgayalkan

Üye
Üye
sayın İsen Buga;

başta vergi oranları olmak üzere bayi karlarına kadar yanlış bilgi veriyorsunuz. çıkan rakama MTV ekliyorsunuz ki ÖTV muaf araç alan bir şahıs asla MTV(yani banrol ya da uzun adı ile motorlu taşıtlar vergisi) ödemez. lütfen yardım almak isteyen kişileri bu şekilde yanlış yönlendirmeyin.

İsen Buga

Üye
Üye
sayın İsen Buga;

başta vergi oranları olmak üzere bayi karlarına kadar yanlış bilgi veriyorsunuz. çıkan rakama MTV ekliyorsunuz ki ÖTV muaf araç alan bir şahıs asla MTV(yani banrol ya da uzun adı ile motorlu taşıtlar vergisi) ödemez. lütfen yardım almak isteyen kişileri bu şekilde yanlış yönlendirmeyin.

MTV odenmedigini nerden biliyorsunuz?

mcalim79

Üye
Üye
halil abi ben kıbrıstan allahıma şükürler olsun ki emekli oldum zor oldu ama hakkımı alabildim %70 özürlüyüm ben kalp kapak amaliyatı oldum ötv den nasıl yararlanırım doktorum dedi yararlana bilirsin otomatik vites kullanımı vergi dairesi ötv den yararlanamasın dedi...bana yol gösterirseniz çok sevinirim.(h sınıfı alsam ötv gecerli olurmu )

İsen Buga

Üye
Üye
halil abi ben kıbrıstan allahıma şükürler olsun ki emekli oldum zor oldu ama hakkımı alabildim %70 özürlüyüm ben kalp kapak amaliyatı oldum ötv den nasıl yararlanırım doktorum dedi yararlana bilirsin otomatik vites kullanımı vergi dairesi ötv den yararlanamasın dedi...bana yol gösterirseniz çok sevinirim.(h sınıfı alsam ötv gecerli olurmu )

Mcali kardes bu durumda otv.siz arac alimindan Yararlanamazsiniz. Bir kac yere yazmissiniz.

Turgayalkan kardes arac aliminda illkez mtv odenir diye biliyorum. Tum islemleri bayi yapmiyor o yuzden MTV nasil halledecekler merak ettim de...

turgayalkan

Üye
Üye
Mcali kardes bu durumda otv.siz arac alimindan Yararlanamazsiniz. Bir kac yere yazmissiniz.

Turgayalkan kardes arac aliminda illkez mtv odenir diye biliyorum. Tum islemleri bayi yapmiyor o yuzden MTV nasil halledecekler merak ettim de...

tam tersine tüm işlemleri bayi yapar. müşteri rapor vs. evraklarını getirir sonrasında sadece aracını almaya gelir. müşteri sadece aracın faturasından kaynaklanan KDV yi öder. onun haricindeki tüm vergilerden muaftır.

İsen Buga

Üye
Üye
Tsk.. Bilinen uygulamayi sizden yetkili bir kisiden ogrenmis olduk. Aslinda bayi yetkilileri ya MTV parasini ic eder yada yatirmazlardi. Dolayisiyla MTV borcu olup olmadigini ogrenmek zaman aliyor. Bende bu yuzden basi belaya giren arkadaslara yardimci olamiyordum dogrusu bilmdigimden yol gosteremiyordum. Anlamadigim bir nokta var ayni ilde farkli bayilerde ayni araclar neden farkli fiyatlarda oluyor. Asagi yukari bir iki lira oynama var. Bayi kaari olabilir mi?

turgayalkan

Üye
Üye
Tsk.. Bilinen uygulamayi sizden yetkili bir kisiden ogrenmis olduk. Aslinda bayi yetkilileri ya MTV parasini ic eder yada yatirmazlardi. Dolayisiyla MTV borcu olup olmadigini ogrenmek zaman aliyor. Bende bu yuzden basi belaya giren arkadaslara yardimci olamiyordum dogrusu bilmdigimden yol gosteremiyordum. Anlamadigim bir nokta var ayni ilde farkli bayilerde ayni araclar neden farkli fiyatlarda oluyor. Asagi yukari bir iki lira oynama var. Bayi kaari olabilir mi?

fiyat farklılıkları bayilerin kendi tasarrufunda. bazı bayiler karlılıktan feragat ederek daha iyi rakamlar verebilirler. fakat belirttiğiniz gibi bu karlar %10 civarında değil inanın.

kadirekinci

Üye
Üye
Arkadaşlar, konuya mesaj yazılmayalı uzun süre geçmiş ama mümkünse bir sorum olacak,

2.0 Motoru olan Transporter'ı ÖTV indirimi ile alabiliyormuyuz?

denizgül

Üye
Üye
Bende engelli ablam için ötv'siz sıfır araç almıştım. Raporu bayiye verdim 72.000 TL lik aracı 52.500 TL ye aldık yani aracın toplam bedelinden yaklaşık %27 indirimli oldu. Bayiye gitmeden önce hakim'den kardeşime araç alacağıma dair izin yazısı aldım. Hakim izin yazısını vermeden önce bayiiden proforma fatura istiyor. Bayi faturayı kesiyor hakime sunuyoruz hakimde izin veriyor. Daha sonra bu yazı ve hastane raporu ile bayiye gidiyoruz.

Ruhsat alındıktan sonra, bağlı bulunan vergi dairesine gidip engelli ruhsatını gösteriyoruz ve mtv den muafiyet başlıyor, kesinlikle mtv vergisi ödenmiyor. Ayrıca bulunduğunuz en yakın trafik ekip amirliğine gidip engelli kartı çıkarıyorsunuz bu kart ile belediyeye ait otoparklarda ücret ödemiyorsunuz engelli park yerlerinden faydalanıyorsunuz.

Yine raporu aldıktan sonra özürlüler idaresi başkanlığından özürlü kartı alıp , su faturalarınızdan ücretsiz yada indirimli ulaşım haklarından faydalanıyorsunuz. Benim ablam 30 yıldır rahatsız, ben araştırmamıştım tüm bu imkanların var olduğunu daha geçen yıl öğrendim.

kadirekinci

Üye
Üye
Halil bey ilginiz için çok çok teşekkür ediyorum yalnız şöyle bir şey var, arabayı ben almayı düşünüyorum kız kardeşim 18 yaşından küçük ve H sınıfı ehliyeti almasına imkan yok, bu durumda ÖTV indiriminden yararlanabilirmiyiz?

Birde Arabayı kardeşimin üstüne yapmak istiyorum 18 yaşından küçük bu mümkün mü?

Teşekkürler.

denizgül

Üye
Üye
Kadir Bey, arabayı ötv indirimli olarak kendi adınıza alamazsınız,engelli kardeşiniz olduğundan onun adına alabilirsiniz, mahkemeden kardeşinizin tüm işlemlerini yapacağınıza dair vasi kararı çıkartacaksınız (mahkeme 2 yıllık vasi kararı çıkarıyor, 2sene sonra tekrar 2 yıllık olarak süre uzatılıyor ), daha sonra bayiden aracın proforma faturasını alıp hakimden kardeşiniz adına araç alınması için izin yazısı isteyeceksiniz, araç her halükarda kardeşinizin adına olacak. 1 derece yakınlarının kullanmasına müsade ediliyor bunun içinde noterden muvafakatname alacaksınız ( offf tüm bu işlemlerde nedir dediğinizi duyuyorum :) ) bende kardeşim adına aldığım için tüm bu işlemleri başından sonuna kadar bizzat kendim takip ettim kanuna yasaya uygun olarak alışta ve satışta ileride herhangi bir sorun yaşamamanız için prosedürlere uyun banada çok zahmetli bir iş gibi gelmişti ama çok kısa sürede tamamladım. Benim kardeşimde zihinsel engelli aracı onun adına aldım arabayı ben kullanacağım (kullanıcı olarak 1 derecedeki tüm yakınlarınızında adını yazdırabilirsiniz) diye noterden muvafakat aldım bunuda emniyete verdim.

kadirekinci

Üye
Üye
Kadir Bey, arabayı ötv indirimli olarak kendi adınıza alamazsınız,engelli kardeşiniz olduğundan onun adına alabilirsiniz, mahkemeden kardeşinizin tüm işlemlerini yapacağınıza dair vasi kararı çıkartacaksınız (mahkeme 2 yıllık vasi kararı çıkarıyor, 2sene sonra tekrar 2 yıllık olarak süre uzatılıyor ), daha sonra bayiden aracın proforma faturasını alıp hakimden kardeşiniz adına araç alınması için izin yazısı isteyeceksiniz, araç her halükarda kardeşinizin adına olacak. 1 derece yakınlarının kullanmasına müsade ediliyor bunun içinde noterden muvafakatname alacaksınız ( offf tüm bu işlemlerde nedir dediğinizi duyuyorum :) ) bende kardeşim adına aldığım için tüm bu işlemleri başından sonuna kadar bizzat kendim takip ettim kanuna yasaya uygun olarak alışta ve satışta ileride herhangi bir sorun yaşamamanız için prosedürlere uyun banada çok zahmetli bir iş gibi gelmişti ama çok kısa sürede tamamladım. Benim kardeşimde zihinsel engelli aracı onun adına aldım arabayı ben kullanacağım (kullanıcı olarak 1 derecedeki tüm yakınlarınızında adını yazdırabilirsiniz) diye noterden muvafakat aldım bunuda emniyete verdim.

Bilgilendirme için teşekkürler, peki kardeşimin H Sınıfı ehliyet alma imkanı yok, bu aracı almamıza mani olur mu?

Aracın kardeşimin üstüne olması sorun değil.

Birde problem olmayacaksa aldığınız aracı ve toplam kaç lira indirim aldığınızı öğrenmek isterim.

Bunlara ek olarak ÖTV indirimi haricinde bayi engelliye araç aldığınız için indirim yaptı mı?

Tekerlekli Sandalye