%96 Özürlü Raporu Olan Babaannem Adına Babam ÖTV İndirimli Araç Alabilirmi?

izmirliyim

Üye
Üye
iyi günler benim babaannem de %96 özürlülük raporu var ama kendisi mersinde yaşıyor biz ise izmir de şimdi benim babam babaannem adına ötv indiriminden vs gibi indirimlerden yararlanarak araba alabilmesi için ne yapması gerekiyor yada babaannem mersinde olduğu halde biz onun raporunu kullanarak izmir de araba alabiliyormuyuz yada mersinden araba alıp izmir e getirebilirmiyiz lütfen bilgi verirmisiniz ne yapmamaız gerekiyor nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

mamimami

Üye
Üye
iyi günler benim babaannem de %96 özürlülük raporu var ama kendisi mersinde yaşıyor biz ise izmir de şimdi benim babam babaannem adına ötv indiriminden vs gibi indirimlerden yararlanarak araba alabilmesi için ne yapması gerekiyor yada babaannem mersinde olduğu halde biz onun raporunu kullanarak izmir de araba alabiliyormuyuz yada mersinden araba alıp izmir e getirebilirmiyiz lütfen bilgi verirmisiniz ne yapmamaız gerekiyor nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

Şayet zihinsel bir engeli yoksa rapor ile birlikte bayiye gidin.babaanneniz adına arabanın parasını yatırın.hepsi bu kadar.gerisini bayi hallediyor.3-4 gün içinde aracı teslim alırsınız.Araç babaanne üzerine olacak ,5 yıl dolmadan aracı satamassınız .satarsanız ötv 'yi geri ödersiniz. 5 yıl dolmadan vefat ederse varsa diğer varisleri araç üzerinde hak sahibi olur.Aracı isteyen istediği yerde babaanne araç içinde olmasa bile kullanır.bu kısıtlamalar kalktı.

Eğer zihinsel bir özür varsa mahkemeden vasi kararı çıkartmanız gerekir.

mehmetmajere

Üye
Üye
sayın mamimami yardımcı olursanız sevinirim bende babannemın uzerınden araç almak istiyorum ancak babaannem vefat ederse ötv indirimi geri istenirmi yani diyelimkiaracı aldım babaannem vefat etti ben aracı fark odemeden 5 yıl odeyıp satabılırmıyım ötv farkını odemeden.

Limooni

Üye
Üye
Miras bırakacağı başka malı mülkü varsa ötv geri istenmez.
Diğer varisler (varsa) size yönelik araç üzerindeki miras haklarından feragat ederlerse aracı muaf şekilde kullanmaya devam edersiniz.
Satışa gelince; 5 yıl dolmadan satamazsınız, satarsanız şayet alırken muaf olan ötv geri ödersiniz. 5 yıl sonunda aracın 2.el değeri neyse o fiyata satabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye