%98 Engelli Raporuyla 2143 CC Araç Alımı

Poetika

Üye
Üye
Merhaba,
%98 engelli raporuyla Vito 114 CDI Kombi, 2143 CC, 136 BG, 7G Tronic Otomatik Şanzıman araç almak istiyorum.

Bir kamu kurumunun engelli kadrosunda görev yapmaktayım. %98 ortopedik engelli bir birey olarak, sürekli olarak akülü tekerlekli sandalye kullanmaktayım. Çalıştığım iş yerine ulaşımımı; bir yakınımın kullandığı ve 2005 yılında yurtdışından getirttiğim, arkasında asansör-lift düzeneği bulunan, "2003 model Mercedes Vito 112 CDI 2148 cc Otomatik Şanzıman" araç ile sağlamaktayım.

Kullandığım aracın bakım masraflarının artmasından dolayı, ÖTV indiriminden yararlanarak aracımı yenilemek istiyorum. Şu an kullandığım araçta bulunan aynı düzenekle, Mercedes Vito Kombi (4+1) 136 BG 114 CDI 2143 cc Otomatik Şanzıman araç almak istiyorum.

%98 ortopedik engelli ve engellilik durumumun araçları bizzat kullanamayacak ve sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullanmamı gerektirecek nitelikte olduğunu belirten engelli sağlık kurulu raporumla ilgili araç için ÖTV indiriminden yararlanmak istiyorum.

Araç satışı için ikamet ettiğim ilde bulunan firmaya başvurdum. İlgili aracın Türkiye stoklarında olmadığını ve sipariş edildiğinde 2-3 ay gibi bir bekleme sürecimin olacağını öğrendim. Ayrıca firma sadece 1600 cc araç alabileceğimi belirtti. Bende ilgili kanun ve tebliğleri dayanak gösterdim.

1-4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin 2 nci bendi b fıkrasında;
"b) (Ek: 6/2/2014-6518/56 md.) 87.03 G.T.I.P. numarasında yer alan (motor silindir hacmi 2.800 cm3'ü aşanlar, bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilenler, sürücü dâhil 8 kişiye kadar oturma yeri olan binek otomobilleri, yarış arabaları, arazi taşıtları hariç), yük taşımasında kullanılıp azami ağırlığı 3,5 tonu aşmayan ve yolcu taşıma kapasitesi istiap haddinin % 50'sinin altında olanlar ile sürücü dâhil 9 kişilik oturma yeri olanların engellilik durumlarının araçları bizzat kullanamayacak ve sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullanmalarını gerektirecek nitelikte olduğunu ilgili mevzuat çerçevesinde alınan engelli sağlık kurulu raporuyla tevsik eden ve engellilik derecesi % 90 veya daha fazla olup tekerlekli sandalye veya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından,"
ilk iktisabının yapılabileceği ifade edilmektedir.
2-18.04.2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği'nin, II-İstisnalar ve Vergi İndirimi/C- Diğer İstisnalar başlığı altında yer alan "1.2 Engellilik Derecesi %90 veya Üzerinde Olanların Taşıt Alımlarında İstisna" maddesinde konuya yer verilmiş olup, "1.2.2. Taşıtta Tadilat Aranan İstisna Uygulaması" maddesinde aşağıdaki ifade yer almaktadır:
· Yük taşımasında kullanılıp azami ağırlığı 3,5 tonu aşmayan ve yolcu taşıma kapasitesi istiap haddinin %50'sinin altında olan taşıtların,
· Sürücü dâhil 9 kişilik oturma yeri olan taşıtların
engellilik durumlarının taşıtları bizzat kullanamayacak ve sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullanmalarını gerektirecek nitelikte olduğunu, yetkili sağlık kurumundan alınmış engelli sağlık kurulu raporuyla tevsik eden ve engellilik derecesi %90 veya daha fazla olan malul veya engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV'den istisna edilmiştir.
3-Ayrıca şahsımın BİMER yoluyla yapmış olduğu başvuruya, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 12.08.2015 tarih ve 78382 sayı ile vermiş olduğu cevapta yukarıdaki yasal düzenlemelerin yanı sıra;
"... motor silindir hacmi 2800 cm3'ü aşmayan; panelvan, kombi gibi hem yük hem yolcu taşımacılığında kullanılabilen çok amaçlı taşıtlar ile sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olan taşıtların ilk iktisabı yapılabilmektedir."
ifadesi yer almaktadır.

Firma bu durumda aracı alabileceğimi kabul etti. Ancak; ilgili vergi dairesine başvurup yazılı bir onay almamı, olumlu cevap gelmesi durumunda satış işlemlerinin başlatılabileceğini, zaten kendi amaçlarının araç satmak olduğunu söylediler.

İl Vergi Dairesi Başkanlığı'na, şahsi durumumu açıkça belirten ve "Mercedes Vito 114 CDI Kombi, 324 D-E6, 2143 CC, 136 BG, 7G Tronic Otomatik Şanzıman" araç için ÖTV indiriminden yararlanıp yararlanamayacağım hakkında yazılı bir cevap istediğimi bildiren özelge ile başvurdum. Özelge cevabımdaki olumlu sonuç ve Sağlık Kurulu Raporum ile tekrar firmaya başvurdum.

Firma evraklarımı alarak Vergi Dairesi ile kendilerinin görüşeceğini, ayrıca evraklarımın doğruluğunu teyit ettireceklerini söylediler. Son aşamada yetkili arkadaşlar Vergi Dairesi ile görüştüklerini, bu özelgeye göre ÖTV'siz satış yapılabileceğine dair cevap aldıklarını belirttiler. Ancak satış aşamasına gelindiğinde, Vergi Dairesi'nin ÖTV'siz satışa onay vermemesi durumunda ÖTV'yi şahsımın ödemek zorunda kalacağını, bunu kabul etmem halinde siparişi verebileceklerini söylediler.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 444 0 189 nolu Vergi İletişim Hattını aradım. %98 engelli raporumla ÖTV Kanununun 7 nci maddesinin 2 nci bendi b fıkrası ve Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği'nin, II-İstisnalar ve Vergi İndirimi/C- Diğer İstisnalar başlığı altında yer alan "1.2 Engellilik Derecesi %90 veya Üzerinde Olanların Taşıt Alımlarında İstisna" maddesinde konuya yer verilmiş olup, "1.2.2. Taşıtta Tadilat Aranan İstisna Uygulaması" maddesi uyarınca ÖTV indiriminden yararlanabileceğim yanıtını aldım.

Yaklaşık iki buçuk aydır bu sürecin içerisindeyim, şahsen üç kez Vergi Dairesi'ne ve dört kez de firmaya gittim. Herhalde Türkiye şartlarında engelli bir birey için bu bürokrasiyle uğraşmanın çok yorucu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bana tanınan bir muafiyet hakkı var ve ben sadece bunu kullanmak istiyorum. Ve her durumda sonuna kadar gitmeye kararlıyım.

Türkiye genelinde daha önce böyle bir satışın yapılmış olabileceğini düşünerek, hem bilgi paylaşımında bulunmak hem de varsa bu şekilde araç sahibi olanlardan destek almak isterim.

Şimdiden çok teşekkürler...

balkesli

Üye
Üye
%98 rapor ile hiç sorunsuz bu aracı alabilirsiniz. bayinin böyle bir güvence istemesi normal karşılanailir ülkede satışı olmayan bir aracı sizin için özel olarak getirecekler bir sorun çıkması halinde kendilerinini garantiye almak istiyorlar.

almak istediğiniz araç ticari bir araç bu araçlarda ötv oranı çok düşük (%15 diye biliyorum) benim size tavsiyem binek bir araç bakmanız bu fiyatlarda bir binek araçta %60 ötv ödemeyeceksiniz bazı markalarda aracın yolcu ön koltuğu dışarıya çıkıyor tekerlekli sandaliye kullananlar için özel olarak yapıyorlar yada istediğiniz markayı alıp bu şekilde yaptırabilirsiniz.

Poetika

Üye
Üye
%98 rapor ile hiç sorunsuz bu aracı alabilirsiniz. bayinin böyle bir güvence istemesi normal karşılanailir ülkede satışı olmayan bir aracı sizin için özel olarak getirecekler bir sorun çıkması halinde kendilerinini garantiye almak istiyorlar.

almak istediğiniz araç ticari bir araç bu araçlarda ötv oranı çok düşük (%15 diye biliyorum) benim size tavsiyem binek bir araç bakmanız bu fiyatlarda bir binek araçta %60 ötv ödemeyeceksiniz bazı markalarda aracın yolcu ön koltuğu dışarıya çıkıyor tekerlekli sandaliye kullananlar için özel olarak yapıyorlar yada istediğiniz markayı alıp bu şekilde yaptırabilirsiniz.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
Ben de büyük oranlarla ÖTV indiriminden yararlanmak isterdim. Ancak benim durumumda binek araç ne yazıkki uygun olmayacaktır. Akülü sandalyeme evde biniyorum ve hiç müdehale olmadan iş yerinde masama geçiyorum. Keşke böyle durumlar için farklı bir ayrıcalık düşünülse...

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Poetika

Üye
Üye
Tekrar merhabalar. İlk mesajda belirttiğim aracı alım sürecinde yaşadığım bütün gelişmeleri buradan paylaşacağım.
Aynı konuyu İstanbul Mercedes Genel Müdürlüğe sordum. Bana aracı alma hakkım olduğunu ve şehrimde bulunan ilgili firmaya bunu ilettiklerini söylediler. Firmayla tekrar görüşmeye gittim. Onlar da bu sefer daha olumlu konuştular. Hatta hemen Almanya ya araç temin süresi için yazı yazdı. Cevaptan sonra sipariş vereceğiz.
Yalnız benden ekteki yazıyı imzalamamı istediler. Yazı satışta doğabilecek ötv tutarını ödemem ile ilgili. Bu noktada birkaç tereddütüm var. Hukuki olarak yazı tam olarak ne anlama geliyor? Yardımcı olabilir misiniz? Benim endişem şu; örneğin 20.000₺ tutacak ötv tutarı dışında firmaya gelecek 70.000₺ lik bir cezayı da bana ödetmeleri. Yazının tam olarak beni bağladığı noktalar hakkında yardımcı olur musunuz?
Teşekkürler.

fcdde14f1aa433c0dd203ba3409c5c3d.jpg

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Buradan benim anladığım ve Firmanın kendini koruma altına almasının altında şu neden yatıyor. Firma getirilecek aracın ÖTV kapsamına girip girmeyeceğinden emin değil. Size firma bu araç ÖTV kapsamında dedi mi?

Poetika

Üye
Üye
Halil bey, ilk mesajdada belirttiğim gibi; firma en başta ÖTV indiriminden yararlanamayacağımı söyledi. Ancak yasal dayanakları gösterdikten sonra kabul etti. Fakat Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan resmi yazı istedi. Bende Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurdum. Ekteki özelge cevabımda görüldüğü gibi olumlu sonuç aldım. Haklı olduğumu kabul ediyorlar. Ancak ben şu an imzalatacakları belgenin hukuki boyutu hakkında tereddüt yaşıyorum. Yazının tam olarak beni bağladığı noktalar hakkında yardımcı olur musunuz?

Teşekkürler...

Ekran Resmi 2017-09-10 22.15.24.jpg
Ekran Resmi 2017-09-10 22.15.40.jpg

Hakan.60

Üye
Üye
Firma ne olur ne olmaz gibisinden düşünmüş ve kendini garanti altına almaya çalışmış.
Elinizde engelli aracı alabileceğinizi gösteren resmi belge olmasına rağmen bu yazıyı neden imzalatmak istiyorlar anlamış değilim.
Maddeler tamamen bağlayıcı ve size resmen hiç bir hak tanımamışlar.
Örneğin 1.madde diyorki aracın araca sedye ile binilecek tertibatın yaptırdığını /yaptirilacagini kabul ederim. Bu ne demek şimdi aracı satan onlar.benim burdan anladığım biz sana aracı verdiğimizde eğer bu tertibat yoksa sen yaptiracaksin kabul et demek.
2.madde de eğer araç ötv indirimine girmezse ötv vb fark ücretlerini siz ödeyeceksiniz hemde 5 gün içinde. Uyarı vb olmadan ödeme yapılmazsa mahkemeye veririz avukat ve mahkeme parasınıda senden alırız demişler.imzalarsaniz bu şartları kabul ediyorum dersiniz.
Ben ilk defa bu tarz bir yaptırımla mal satmaya çalışan firma gördüm.
Yerinizde olsam bu yazıyı bir avukata danışır öyle karar verirdim
Benden bir dost tavsiyesi cok dikkatli düşünün.
Saygılarımla

balkesli

Üye
Üye
bunu imzalamanızda bence bir sakınca yok firma kendini garantiye almış alma sebebide almak istediğiniz araç türkiyede satılan bir araç değil sizin için özel olarak getiriliyor bir sorun çıksa aracın türkiye satışı olmadığı için başka birine satma olasılığı düşük aksi bir durum olursada ötv sini ödersiniz en fazla caza yada başka bir sorun olacağını sanmıyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bana görede firma aşırı derecede kendini koruma güdüsüyle hareket etmiş. Ortada yasa var. Açık şekilde ÖTV den faydalanıyorsunuz. Hiç bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

Poetika

Üye
Üye
Cevaplar için çok teşekkürler. Ben de şu an çok tereddüt yaşıyorum.
Konuyu Mercedes genel müdürlüğe de ilettim. Onlar da inceliyorlar.

Poetika

Üye
Üye
Konuyu bir avukat ve bir hakime danışma fırsatım oldu. Firmanın böyle bir belgeyi imzalatmalarının normal olduğunu, en geniş kapsamla yazılmış bir metin olduğunu öğrendim. Araçta gerekli tertibatın yapılması ve alacağım araç modelinde bir değişiklik olmadığı sürece bir sorun çıkmayacağını söylediler. Ayrıca bir sorun çıksa bile yasanın benim yanımda olması nedeniyle dava açabileceğimi belirttiler.

Bende bugün itibariyle firmaya giderek gerekli evrakları imzaladım ve siparişi verdik. Teslim tarihi olarak Aralık 2017 verildi. Şu anki aracımda bulunan asansörün yeni araca aktarımı için de gerekli bağlantıları kurdum. Şimdilik çok zor bir süeçti ve yolun yarısındayım. Umarım herşey yolunda gider ve aracıma kavuşurum. Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19040]Poetika[/MENTION] Sizin adınıza sevindim. Umarım aracınıza en kısa sürede kavuşur, güle güle kullanırsınız.

Poetika

Üye
Üye
Tekrar merhaba,
aracım dün itibariyle firmaya ulaştı. Şimdi yeniden resmi prosedürle uğraşıcam. Gelişmeleri aktaracağım. Yapmam gereken işlerin sırasıyla ilgili tereddüt yaşıyorum. Çünkü firma da konuya çok hakim değil. Araştırmalarım sonucunda işlemlerin;

1-Ücretin transfer edilmesi,
2-Aparatın sökülme ve takılma işlemi, projelerin çizilmesi ve TSE onayının alınması,
3-Proje çizilip tamamlandıktan sonra vergi dairesinden vergi indirimi için onay alınması,
4-Vergi düşülerek faturanın kesilmesi,
5-Aracın muayene ve tescilinin yapılması,
6-Plaka ve Ruhsat işlemleri,

sırasında yapılması gerektiği kanaatindeyim. Konu hakkında tecrübe ve bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Saygılar...

alpay demir

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar Annem %90 üzrei engelli raporu mevcut ama özel bir tertibat gerektirecek bir durumu yoktur.Yurtdışından 1.600 cc ye kadar otomatik vitesli bir araç getirmek istiyoruz.Sizce özel tertibatı olmadan Ötv muafiyetli alabilirmiyim .
Yorum ve katkılarınız için teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özel tertibat gerekmiyorda engellinin araca inip binmesini kolaylaştıracak aparat olmalı diye biliyorum.

Poetika

Üye
Üye
Tekrar merhaba. Sonunda yeni aracıma kavuştum. Daha önce araç alım sürecinde prosedürün nasıl işleyeceği konusunda bilgisi olan var mı diye yardım istemiştim. Cevap gelmediği için kabaca önceki mesajda yazdığım yolu izlediğimi söyleyebilirim. Yaptırdığım işlemleri ve yaptığım masrafları aşağıda detaylandırmaya çalışacağım.

1 - Sağlık Kurul Raporunun 3 adet ve Maliye Özelge Cevabının 1 adet Noter Onaylı Örneğini aldım. Toplamda notere 161 TL ödedim.
2 - Mercedes firmasından kredi kullanacağımdan noterden imza beyannamesi istendi. Bunun için 68 TL ödedim.
3 - Kredinin çıkabilmesi için aracın kaskolu olması gerekiyormuş. Bu nedenle kaskoyu başlattım. Eski aracımı da henüz satamadığım için hasarsızlık indiriminden yararlanamadım ve 1917 TL ye kasko yaptırdım. Eski araç satıldıktan sonra hasarsızlık indiriminden faydalanabileceğimi öğrendim.
3 - Daha önce bahsettiğim gibi eski aracımdan hidrolik asansör sökülüp, yeni araca takılacaktı. Önce bulunduğum ilde Makine Mühendisleri Odasını arayarak bu işlem için yetkisi olan mühendisin bilgisini aldım. Bu noktada mühendisin yetki belgesi olması çok önemli, çünkü her mühendisin yetkisi olmuyormuş. Mühendisle iletişime geçtik, söküm işlemi yapılmadan iki aracıda görmek istedi. Araçların fotoğraflarını çekti.
4 - Bu arada söküm ve yeni araca takma işlemini yapacak imza sirküleri olan bir usta ayarladık. Eski araçtan asansör söküm ve yeni araca takılması ile işçilik faturasına 750 TL ödedim. Araç trafiğini çıkamadığı için ustayı bayiye getirdik.
5 - Eski araç ve yeni aracın mühendis tarafından projelendirilerek, TSE onayının alınmasında her araç için 600 TL olmak üzere toplamda 1.200 TL ödedim.
6 - Proje ve TSE onayının noter onaylı örneği için notere 243 TL ödedim.
7 - Proje ve TSE onayıyla birlikte aracın vergi dairesinden onayını aldılar ve faturasını kestiler.
8 - Bundan sonra aracın muayeneye girmesi gerekiyordu. Bulunduğun ilde TÜVTÜRK istasyonu randevusuz muayene almıyormuş. Telefonla randevu aldık çünkü aracın plaka ve ruhsatı yoktu. En erken bir hafta sonraya randevu alabildik.
9 - Randevu günü trafik sigortasının muayeneden önce yapılması gerektiğini öğrendim. Diğer araç satılmamış olduğu için yine hasarsızlık indirimi olmadan 1.140 TL'ye sigorta yaptırdım. Ancak kaskoda geçerli olan hasarsızlık burada olmuyormuş.
10 - TÜVTÜRK muayenesi için 198 TL ödedim.
11 - Ardından plaka ve ruhsat tescili için takipçiye toplamda 250 TL verdim. Ve aracımı teslim aldım.

Böylelikle şimdilik harcamış olduğum tutar 5.927 TL'yi buldu.

Araç bayiye 18 Kasım'da gelmişti, benim aracı teslim almam 6 Aralık’ta oldu. Normal bir kişiye araç satışında bütün işlemleri bayii kendi yürütürken benimki gibi bir düzeneğe sahip aracın satışında neredeyse bütün işlemleri kendimiz yaptık. %98 engelli birisinin bu işlemlerle uğraşmasının imkansız olduğunu anlamak zor değil. Bayii sadece vergi dairesi i̇şlemlerini yaptı ve aracı muayene götürdü. Geriye kalan bütün işlemleri babam yaptırdı.

Bayinin bu aracı satmakta ne kadar direndiğini anlatmıştım. Bütün bunlarla uğraşmak gerçekten çok yorucuydu. Böyle bir işe kalkışacak herkese yol göstermesi için bu yazıyı yazdım. Her şeyden önce sabır gerekiyor bu işte. Aklınıza hiç gelmeyecek sorunlar ve masraflar çıkabiliyor. Benim aracım gibi daha önce bir örnek var mı bilmiyorum, ben bulamadım. Ama iş yaptırdığımız herkes bu işi ilk kez yapıyordu ve işi bizimle birlikte öğlendiler. Üstüne birde kanunun değişecek olması stresimi iyice arttırdı.

Sonuçta aradan tam altı ay geçti ve eski fiyata göre ötv ile alış yaptım diyebilirim. Ama bütün bunlara rağmen, herkesin bu iş olmaz demesine ve her türlü zorluğa rağmen bu işi başardığım için mutluyum.

Herkese sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19040]Poetika[/MENTION]
Güncel bilgi paylaşımınız için çok çok teşekkür ederim. Aracınızı iyi günlerde kullanın.

Tekerlekli Sandalye