A Sınıfı Engelli Sürücü Belgesi Hangi Kodlar Olmalı?

vgrkaya

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar, ben sağ kulaktan tamamen işitme kaybı vede sol kulaktan cihaz kullanımı ile %40 engelli raporuna sahibim. Geçen yıl sonunda H sınıfı için başvuruda bulunup H sınıfı alabilir raporu ile B sınıfı ehliyeti sınavlarını geçtim. Tabi 2016 yılına girdiğimiz için hepinizin de bildiği gibi sistem değiştiğinden emniyette elimdeki raporun işe yaramadığını öğrendim ve tekrardan kurula girip oradan da il sağlık müdürlüğüne giderek yeni raporumu temin ettim. Raporumda kısıtlama olarak sadece " 102. Ticari araç, resmi araç, ambulans kullanamaz " ibaresi bulunmaktadır( eşantiyon olarak 42.01 / 42.03 / 42.05 var ama bunlar önemsiz). Ehliyetimi aldığımda sisteme Engelli B olarak giriş yapılmıştı. Bu durumda B1 sınıfı bende devre dışı kalıyor yanılmıyorsam. Ben ehliyeti aldıktan sonra bir gazlada A sınıfı için kursa gidip sınavları verdim. Emniyete gidip başvuruda bulunduğumda orada Engelli A olarak işleme tabi tuttular. Nihayetinde ehliyet elime ulaştığında sadece B sınıfı ve A sınıfı görünmekte. Ama kurallar gereği A sınıfı alan bir kişi zaten M, A1, A2 sınıflarını da hak ediyor olmalı. Bu yüzden elime geçen zarfta "Eğer yanlışlık varsa başvuruda bulunduğunuz trafik tescil bürosuna gidin " diyor. Zaten A1 125cc ye kadar, A2 600 cc ye kadar A sınıfı da 1000 cc ve üzerini destekliyor. İlgili birime gidip tekrardan konuşacağım. Sizlerden istediğim de ben bu durumda yanılıyor muyum, yanılmıyorsam ne yapmam veya oradakilere ne demem gerektiği hakkında bilgi verebilmeniz mümkün mü? Birde yanılmıyorsam B alındığı zaman B1 ide hak edip hak etmediğim hakkında , eğer bilginiz varsa bu konuda da aydınlatırsanız iyi olur.

balkesli

Üye
Üye
dediğiniz gibi ticari dışında kısıtlama yok kullanacağınız araca fazladan ayna takılması gerektiğini belirtiyor kodlar
şahsi fikrim ehliyetinizde A,A1,A2,M,B1,B,F işaretli olması gerekir bu araçların hepsine ek ayna koyarak kullanabilmeniz gerekir kendimden örnek vereyim bende sadece b işaretli ama bende elden gaz elden fren otomatik vites kodları var bunun için b1,f ve m işaretli değil bir yanlışlık var bence gidip konuşun.

Tekerlekli Sandalye