ABO Verilerine göre alınacak emekli maaşı?

Arkadaşlar annem 58 yaşında 4/b bağkur'lu olarak böbrek nakilli (%79 özürlü raporu mevcut)

Tescil tarihi : 01/07/1988

Ödenmiş 1550 günü var. 5yüz küsür günde bağkura bildirilmemiş şirket ortaklığı var 1993'te. Mükellefiyeti rahmetli babam ticaret sicilinden sildirmeyi unuttuğu için 10/2013 'e kadar açık kalmış. Toplamda da 9500 gün civarı oluyor.
Şu an 265 ay prim borcu var. Ana para 38 bin toplam 110 bin civarı.

Sosyal güvenlik af yasası çıktığında annemin emeklilik işlemini yapmak istiyorum. Fakat en az ne kadar ödeyerek en fazla maaşı alabileceği konusunda kararsız kaldım.

Normal emeklilik için 53 YAS 5400 PRIM ODEME GUN SAYISI VEYA 45 YAS 7200 PRIM ODEME GUN SAYISI şartlarının ikisini de taşımakta sadece gün sildirmem gerekmekte. Burada en mantıklısı 53 yaş 5400 prim ödeme gün sayısına göre emekli olabilmesi için 4100 gün sildirdiğim takdirde 20-25bin civarı bir ödeme çıkacak. Bu durumda alacağı maaş ne olabilir? O tarihlerde ABO yüksek.

Malulen emeklilik içinse ödenmiş 1550 gün üzerinde 500 gün şirket ortaklığını da işlettiğimde geriye kalan günleri sildirerek malulen emeklilik işlemlerini başlatmayı düşünüyorum. Tahminim bu şekilde de 5-6bin civarı bir ödeme çıkacağı yönünde. Gene o tarihlerde ABO yüksek. Bu durumdaki bağlanacak malulen emeklilik maaşı ne olabilir?

Sizlerin önerileri nedir?

Selam,

Bağkurlunun emekli maaşı genelde ssk nın emekli maaşından her zaman düşük olmakla beraber aslında sizin en yakın SGK ya gidip sosyal güvenlik uzmanlarından en doğru , en net bilgiyi alabilmenizi isterdim çünkü bana oldukça karışık geldi. En çok bildiğim tek konu bağkurluya malulen emeklilik işlemlerinde yeterince zorluk çıkartıyorlar ve sonuçta bağladıkları emekli maaşı da bir hayli düşük oluyor. Bu yüzden sizin uzman birisinden destek almanızı diliyorum.

En hayırlı emeklilik hangisiyse öylesi olsun dileklerimle...

Geri