Absolut kulak Batuhan ders desteği bekliyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Tüm notaları doğru seslendirme yeteneğine sahip olan görme özürlü öğrencinin, İngiliz Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu sınavı için daha çok piyano dersine ihtiyacı var .

Absolut kulağı sayesinde Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Müzik Bölümü'ne birincilikle girmeyi başaran İzmirli görme engelli Batuhan Kil, şimdi de İngiliz Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu Sınavı'na (Associated Board Of The Royal Scools Of Music) hazırlanıyor. Sadece yetenekli öğrencilerin katılabildiği sınav için Batuhan'ın piyanoda 'teknik' sıkıntısı olduğunu, bunun çözümünün de haftada tek ders olan piyano dersi sayısının artırılmasında yattığını belirten piyano öğretmeni İlknur Ünal, "Batuhan'ın bu yeteneğinin geliştirilmesi için daha çok derse ihtiyaç var. Ancak yönetmelik bir ders saatinin 3 öğrenci ile yapılmasını zorunlu kılıyor. Bu yüzden Batuhan'ın daha çok piyano dersi alabilmesi için desteklenmesi gerekiyor" dedi.

ÖĞRETMENİ KEŞFETTİ
İzmirli Batuhan Kil, doğuştan görme engelli olarak dünyaya geldi. Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu'ndan başarıyla mezun oldu. Kil'in müziğe olan yeteneği, okulun müzik öğretmeni Zehra Cingöz tarafından keşfedildi. "Duyulan her notayı adlandırabilmek" ya da "İstenildiğinde herhangi bir notayı doğru frekansıyla seslendirebilmek" anlamına gelen "absolut kulak" yeteneğine sahip olduğu belirlenen Kil, bu yeteneği sayesinde kendi kendine piyano çalmayı öğrendi. Anne ve babasının da desteğiyle Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi eleme sınavına giren Kil, görme sorunu olmayan öğrencileri geride bırakarak birinciliği elde etti.
Işılay Saygın Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'ndeki eğitimi için brille alfebesiyle yazılan kitaplar sayesinde çok başarılı olan Batuhan Kil,
şimdi de İngiliz Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu Sınavı'na hazırlanıyor. Mayıs ayında gerçekleşecek, sadece yetenekli ve iyi eğitimli öğrencilerin katılabildiği sınav için Batuhan'ın daha fazla piyano eğitimi alması gerekiyor. Ancak okul yönetmeliğine göre de 3 öğrencinin 1 ders saatini paylaşması gerekiyor.

BRAİLLE ALFABESİ
Mayıs ayında gireceği sınav için daha sık piyano dersi alması gerektiğini belirten piyano öğretmeni İlknur Kil, "Batuhan çok yetenekli, ancak sınav için bu yeterli değil. Batuhan'ın parmaklarını iyi kullanmayı öğrenmesi gerekiyor. Batuhan görme engelli olduğu için ben de brille alfabesini öğrenmeye çalışıyorum" dedi.

BESTECI OLACAĞIM
Çok mutlu olduğunu anlatan Batuhan Kil ise, "En büyük isteğim iyi bir besteci olmak. Mayıs'taki sınav benim için çok önemli. Bu sınavı çok önemsiyorum. Başaracağıma inanıyorum. Ancak desteğe ihtiyacım var" diye konuştu.
Anne Öznur Kil ise oğlunun en büyük yardımcısı. Her gün okula gelen anne Öznur Kil, Batuhan'ın tüm notlarını tutmasının yanında, sınavlarına hazırlanmasına yardımcı oluyor. Müziğe çok yetenekli olan Batuhan, piyanonun yanı sıra ud çalmaya da başlarken, Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Müdürü Erdal Topuz, Batuhan Kil'in muhteşem ve çok yetenekli bir çocuk olduğunu belirterek, "İmkanlar ölçüsünde Batuhan'ı destekliyoruz. Brille alfabesiyle yazılı kitaplarını getirtmek için çok çaba harcadık. Batuhan'ın yeteneğinin iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

Dünyanın en önemli sınavı
İngiliz Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu, dünyada 90'dan fazla ülkede aşamalı müzik sınavları sistemi sunan uluslararası bir sınayıcı kurul. Sınavlar 35 çalgı, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında yapılır ve müzik eğitimi alan her yaştan müzisyene açıktır. Sınav, 3 aşamada gerçekleşir. Bu sınavı geçen öğrenciler İngiltere'deki müzik üniversitelerine giriş için beklenen düzeyde kabul edilir.

Absolut kulak ne demek?
Bir sesi, doğru notasıyla seslendirme ve duyduğu tüm seslerin notasını çıkarabilme yeteneği. Uzmanlar, absolut kulağın, "Seslerin kulakla değil, beyin ile algılanması olarak" ifade ediyor. Eğitimle mutlaka desteklenmesi gerekiyor.

KAYNAK

Tekerlekli Sandalye