Acaba emekliliği hak ettim mi?

Delikese

Üye
Üye
Merhabalar. Ben 2016 yılında EKPSS ile kamuya atandım . Halen çalışmaktayım. İşe girmeden önce %40 görme engelli raporu aldım. Daha sonra vergi indirimine basvurdum fakat ilgili sağlık kurulu % 34 işgücü kayıp oranım olduğu için vergi indirimini onaylamadı. E Devlet uzerinden Hitap bilgi ekranı sorgusu yaptığında en altta şöyle bir ibare yazmakta: " Emeklilikte 18 Hizmet yılına tabi olup, maluliyet durumunuzun SGK tarafindan onaylanması halinde 01.01. 2046 tarihine kadar çalışabilirsiniz " Doğum tarihim 01.01.1981 ilk işe giriş tarihim 15.01.1998 . Toplamda yaklaşık 3050 gün SGK primim var. Yaklaşık 2000 gün de halen devam eden emekli sandığı prim günüm var. Genel toplamda 5050 günüm var. Acaba ben emekliliği hakettim mi? Ya da emekli olabilmem icin gerekli koşullar nelerdir? ( Eğer emekliliği hak etmiş isem de aylık baglanma oranı ve maaşın nasıl hesaplanacagi konusunu merak ediyorum. Gerçekten de şu anki en dusuk emekli maaşı olan 2500 TL mi yoksa farklı bir maaş mi olur? Net bir cevap yok hiç bir yerde .) Eğer bu konularda yeterli bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse şimdiden çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla,

İsen Buga

Üye
Üye
1998-1981= 17 yaşında oluyorsunuz..
1999 yılında çalışıyor muydunuz? ve o yıllarda İşçi statüsünde miydiniz?

Delikese

Üye
Üye
Evet, Eylül1999 tarihinden önce de ssk lı işçi statüsünde çalıştım. Ekte hitap hizmet dökümü sayfasını da gönderdim.

Ekli dosyalar

• Hitap hizmet dökümü..jpeg
    Hitap hizmet dökümü..jpeg
    123.1 KB · Görüntüleme: 182

Delikese

Üye
Üye
1998-1981= 17 yaşında oluyorsunuz..
1999 yılında çalışıyor muydunuz? ve o yıllarda İşçi statüsünde miydiniz?
Evet, Eylül1999 tarihinden önce de ssk lı işçi statüsünde çalıştım. Ekte hitap hizmet dökümü sayfasını da gönderdim.

Ekli dosyalar

• Hitap hizmet dökümü...jpeg
    Hitap hizmet dökümü...jpeg
    123.1 KB · Görüntüleme: 135

İsen Buga

Üye
Üye
Hizmet birleşimi dilekçesi verip daha önceki hizmetlerin Memuriyete geçmesini talep etmeniz gerekecek.
O zaman tüm hizmetler birleştirilir.
Dikkat etmeniz gereken husus: 1998 yılı...
18 yaşında olmadığınız için sadece gün ve primler dahil edilir (eğer o tarihte staj yapmıyor ve normal işçi statüsünde çalıştığını belgelerseniz..): Primler emek teri senin hakkın; dikkat etmelisiniz.

18 yaşında iken de çalışıyor gösterirseniz o zaman primler dikkate alınır..

Ancak kafama şu sorunlar takıldı, cevapları bilemedim..

1998 yılı primleri eklenir mi? kısmı... (diğer ikincisi de zamanı gelince açıklayacağım)
Kamuda çalışıyor iseniz hizmet birleşiminde;
eski primler esas alınır yıl değil..
kaç prim var ise 360 güne bölünür: Sebebi sorma kısaca yazayım bir ay 30 gün kabul ediliyor, yılda 12 ay var ve hsaplar şu şekilde kabaca: 30 x 12 =360
ve 3050 işçi olarak kazandığınız primler diyelim...
3050/360= 8,47 yani 8 yıl 6 ay tekabül ediyor..
Memuriyete bunu eklersiniz. sizin 18 yıllık emekliliğiniz azalır..

Yukarıda bahsettiğim kısım geldi yani 2. kısım:
Bu da kafama takıldı... esas sorun burada: Vergi indirimi kabul edilmemiş. O zaman hizmet birleşimi yapılsın mı yapılmasın mı net bilemedim: sona sakladım. Emin olana kadar bu işe bulaşmayın derim.

Vergi indirimi hak etmek için yeniden rapor almalısınız %40 almalısınız. aradan 6 ay geçmesi bekleyiniz. Rapor için yeniden müracaat ediniz. Vergi indirimi almanız duruma yukarıdaki seçenekler doğrultusunda işlem yapılır. hizmet birleşimi yapılırsa iyi olur.

Olmadı ise seçenekleri değerlendir emin olana kadar bu hizmet birleşimi işinden uzak dur. İşyerinde Personel Şubeden arkadaşlar bu işi biliyorsa ondan yardım almalısınız.

Son olarak: hizmet birleşimi emekli olmadan önce yaptır. diyelim bu sene emeklilik istiyorsunuz: o zaman bu sene başlat. Sonra emekli olurum unuturum diyorsanız o başka.
Neden dedim: maaşınızdan cüzi bir rakam eksiliyor değmez demek istedim. İstisnai durum burada..... Ancak ve Ancak hizmet birleşimi sonrası size kıdem ve göstergeyi etkiliyorsa o zaman hemen yapmaya değer.(yine de emin olmalısınız)

Delikese

Üye
Üye
Öncelikle çok teşekkürler. Bir hafta önce daha açıklayıcı şekilde cimere yazdım. Bilgi edinme kapsamında SGK kısaca şöyle cevap verdi: Çalıştığımız kuruma sorun. Sizin gibi açıklayıcı bir cevap alamadım. Yazdıklarınıza cevaben ise; benim e devlet üzerinde SGK hizmet dökümümde zaten çalıştığım firma ( bina inşaatı) şeklinde geçiyor. 17 ve 18 yaşlar için, Onda problem yok. Kamu SGK görünen ise 7,5 yıl kamu bankasında görev yaptım ( Banka sandığına tabii olarak, Yani belirsiz süreli iş sözleşmesi ile 4857 sayılı iş yasasına tabii çalıştım) 2016 da memuriyete atanır atanmaz hemen hizmet birleştirme işlemine başvurdum. Fakat önceki çalışmalar memuriyete maalesef sayılmıyor . Sadece izin hakkına yansıyor. Şimdi ben vergi indiriminden faydalanamadigim için engelli emekli olamıyorum anladığım kadarıyla. Gerçi zaten bı taraftan da EYT liyim.... Bu arada önümüzdeki hafta çalıştığım kurumdaki özlük birimine gidip dediğiniz şekilde bir bilgi almaya çalışacağım.... Umarım detaylı bir şekilde bilgi alabilirim. Aldığım taktirde de zaten buradan yazarım. Duyarlılığınız için çok teşekkür ederim....
Hizmet birleşimi dilekçesi verip daha önceki hizmetlerin Memuriyete geçmesini talep etmeniz gerekecek.
O zaman tüm hizmetler birleştirilir.
Dikkat etmeniz gereken husus: 1998 yılı...
18 yaşında olmadığınız için sadece gün ve primler dahil edilir (eğer o tarihte staj yapmıyor ve normal işçi statüsünde çalıştığını belgelerseniz..): Primler emek teri senin hakkın; dikkat etmelisiniz.

18 yaşında iken de çalışıyor gösterirseniz o zaman primler dikkate alınır..

Ancak kafama şu sorunlar takıldı, cevapları bilemedim..

1998 yılı primleri eklenir mi? kısmı... (diğer ikincisi de zamanı gelince açıklayacağım)
Kamuda çalışıyor iseniz hizmet birleşiminde;
eski primler esas alınır yıl değil..
kaç prim var ise 360 güne bölünür: Sebebi sorma kısaca yazayım bir ay 30 gün kabul ediliyor, yılda 12 ay var ve hsaplar şu şekilde kabaca: 30 x 12 =360
ve 3050 işçi olarak kazandığınız primler diyelim...
3050/360= 8,47 yani 8 yıl 6 ay tekabül ediyor..
Memuriyete bunu eklersiniz. sizin 18 yıllık emekliliğiniz azalır..

Yukarıda bahsettiğim kısım geldi yani 2. kısım:
Bu da kafama takıldı... esas sorun burada: Vergi indirimi kabul edilmemiş. O zaman hizmet birleşimi yapılsın mı yapılmasın mı net bilemedim: sona sakladım. Emin olana kadar bu işe bulaşmayın derim.

Vergi indirimi hak etmek için yeniden rapor almalısınız %40 almalısınız. aradan 6 ay geçmesi bekleyiniz. Rapor için yeniden müracaat ediniz. Vergi indirimi almanız duruma yukarıdaki seçenekler doğrultusunda işlem yapılır. hizmet birleşimi yapılırsa iyi olur.

Olmadı ise seçenekleri değerlendir emin olana kadar bu hizmet birleşimi işinden uzak dur. İşyerinde Personel Şubeden arkadaşlar bu işi biliyorsa ondan yardım almalısınız.

Son olarak: hizmet birleşimi emekli olmadan önce yaptır. diyelim bu sene emeklilik istiyorsunuz: o zaman bu sene başlat. Sonra emekli olurum unuturum diyorsanız o başka.
Neden dedim: maaşınızdan cüzi bir rakam eksiliyor değmez demek istedim. İstisnai durum burada..... Ancak ve Ancak hizmet birleşimi sonrası size kıdem ve göstergeyi etkiliyorsa o zaman hemen yapmaya değer.(yine de emin olmalısınız)
Öncelikle çok teşekkürler. Bir hafta önce daha açıklayıcı şekilde cimere yazdım. Bilgi edinme kapsamında SGK kısaca şöyle cevap verdi: Çalıştığımız kuruma sorun. Sizin gibi açıklayıcı bir cevap alamadım. Yazdıklarınıza cevaben ise; benim e devlet üzerinde SGK hizmet dökümümde zaten çalıştığım firma ( bina inşaatı) şeklinde geçiyor. 17 ve 18 yaşlar için, Onda problem yok. Kamu SGK görünen ise 7,5 yıl kamu bankasında görev yaptım ( Banka sandığına tabii olarak, Yani belirsiz süreli iş sözleşmesi ile 4857 sayılı iş yasasına tabii çalıştım) 2016 da memuriyete atanır atanmaz hemen hizmet birleştirme işlemine başvurdum. Fakat önceki çalışmalar memuriyete maalesef sayılmıyor . Sadece izin hakkına yansıyor. Şimdi ben vergi indiriminden faydalanamadigim için engelli emekli olamıyorum anladığım kadarıyla. Gerçi zaten bı taraftan da EYT liyim.... Bu arada önümüzdeki hafta çalıştığım kurumdaki özlük birimine gidip dediğiniz şekilde bir bilgi almaya çalışacağım.... Umarım detaylı bir şekilde bilgi alabilirim. Aldığım taktirde de zaten buradan yazarım. Duyarlılığınız için çok teşekkür ederim....

Bozyaka

Üye
Üye
Merhaba 04.04.2008 ilk sigorta girisim var yaklasık 3500 pirim gunum var. Erken emeklilik için vergi indirimi almam gerekiyormuş; ama benim raporumda iş için yazıyor.% 50 epilepsiden raporum var sizce benim yeniden rapor almam mi gerekiyor yoksa basvurdugumda onlar beni sevk etmesimi daha iyi olur? Bir de 1 ekim 2008 de 18 yasında olmak mi gerekiyor bu engelli emekliden faydanamak için.

Tekerlekli Sandalye