Açık Lise ve Açık İlköğretim'le ilgili sorularınızı yazabilirsiniz.

MELEKDERYA

Üye
Üye
Selam arkadaşlar,ben Mersin Halk Eğitim Merkezi Açıköğretim Lisesi ve Açık İlköğretim Bürosu'nda görev yapıyorum,öğretmenim.
Bir çok engelli arkadaşımız eğitimini tamamlayamamakta veya örgün eğitim yerine yaygın eğitimi tercih etmekte olduğu için, açıköğretimde çalışan tecrübeli biri olarak sorularınıza cevap vermek ve bilgilendirmek istiyorum,buraya açıköğretimle ilgili her türlü merak ettiğinizi yazabilirsiniz,bilgim kadarıyla elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım,açıköğretimle ilgili tüm işlemler artık internet üzerinden yapıldığı için ve açıköğretimde okuyan Türkiye genelindeki tüm engelli kardeşlerimize de yardımcı olabileceğime bilgilendirebileceğime inanıyorum.
Saygılarımla,
Melek Derya ASLAN

KARDELEN

Üye
Üye
çok güzel bi konu acmışınız inanki çok faydası olcak bu bilgilere ihtiyacı olan çok arkadaş vardır .Hayatım boyunca içimde hep bi uhde olmuşdur okumak okul bitirmek malesef bana hiç kısmet olmadı okul görmek insan biraz azim ettimi kendi cabanla evde okuma yazma ögrendim çok mutluyum okuma yazma bilmesem ömür boyu sıkındı yaşardım cahilik çok kötü bişe bilmeseydim bişe şimdi burda nasıl arkadaşlarımla sohbet ederdim o yüzden çok mutluyum bu kadarda olsa bişeler ciziyom .sevgiler saygılar..

Tülayca

Üye
Üye
Kuzenim adına soruyorum. Kuzen açık liseye başlamayı düşünüyor. 2012-2013 açık lise kayıt tarihleri ne zaman acaba. Bilgi verebilirmisiniz rica etsem...

MELEKDERYA

Üye
Üye
23 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında size en yakın Halk Eğitim Merkezine sorabilirsiniz,Açık Lise(Genel Lise) kayıtları Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen koordinatör okullar tarafından yapılacak.

eser37

Üye
Üye
merhaba melek darya hocam ben acıkögretim lisesine gidiyorum %90 engelliyim halkeğitim de acıkoğretıme kayıt olurken engelli olduğumu soledım onlarda sisteme alt bedeni kullanamıyor dıye yazdılar buna ragmen hep uzak okullarda ve yuksek katlardaki sınıflarda sınava gırdım son girdiğim okulda ise sınavda ogretmen bnm yerime kodlama yaparken diğer ögrencıler acaba kopyamı verıyorsunuz dıye ögretmeni sıkıntıya soktular ogrendiğime gore engelli ogrencıler giriş katlarda tek basına bir sınıfta ıkıı gozcu oğretmen verilerek sınava girıyorlarmış.hatta ve hatta ağir özürlü ogrencının evine gelıp evinde sınav yapıyorlarmış bende bu hakların en azından bırtanesinsen yararlanmak istiyorum acaba nereye basvurmalıyım..

yalvaçlı_32

Üye
Üye
bende açık lisede okuyorum pazartesi kayıt yenileme işlemleri başlıyor.Evden kaydımı yenileyebilir miyim?

gazap1347

Üye
Üye
Aşağıdaki tabloda benim kredi bilgilerim var.22 kredi alırsam 192 krediye ulaşmış olucam alan kredimde 80 üstü ama şöyle bir madde daha var; "Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması" benim 6 tane alan dersine girmedim ama alan kredim 80 yani mezunuyet şartlarında alan kredisi 80 olunacak yazıyo ben illaki formalite icabı alan kredimi tamamlamama ragmen sınavlara girmek zorundamıyım?

Okul / Alan - Bölüm : AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / TÜRKÇE MATEMATİK
Öğrencilik Durumu : AKTİF
Toplam Dönemi : 12 AOL'de Okuduğu Dönem : 6
Toplam Kredi : 171 Alan Kredi : 83

yalvaçlı_32

Üye
Üye
diyelim ki ben 192 krediyi tamamladım ama ortak derslerden 1 i kaldı mezun olamaz mıyım
(bende alan yok kademeli olarak kaldırıldı)

MELEKDERYA

Üye
Üye
Eser,
Bağlı bulunduğun Halk Eğitim Merkezine raporunu verirsen yardımcı olurlar.

Yalvaçlı,
Bağlı bulunduğun Halk Eğitim Merkezine sormalısın,onlar seni yönlendirecekler.Ortak dersleri bitirmek zorundasın

Gazap,
Kredin tam olsa bile alan derslerinden en az bir kere sınava girmek zorundasın.

yalvaçlı_32

Üye
Üye
hocam iyi günler nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama kafam çok karıştı ben geçen dönem tüm ortak dersleri seçtim 8 tane sadece 1 tanesinden kaldım bu dönem tekrar 7 tane ortak ders çıktı karşıma bu ortak derslerin belli bi sayısı mı var (mesela toplamda 20 tane ortak ders var ilk dönem 8 ders seçebiliyoruz sonra 7 falan gibi mi)

sihirbaz

Üye
Üye
ben açık ilk öğretim orta okulda okuyorum ve son bir ders matamatik dersini veremiyorum nasıl verebilirim bu 8'çi olaçak sınavım. . .

MELEKDERYA

Üye
Üye
Yalvaçlı,
Her dönem yeni ortak dersler eklenir,yani o döneme ait ortak dersler kayıt yeniledikçe eklenir,hepsini seçmek zorundasınız..
Sihirbaz,
A adresinde önceki yılların sorularını çözersen iyi olur.

yalvaçlı_32

Üye
Üye
peki hocam benim mezun olabilmem için ;diyelimki 180 kredim var 30 kredilik ders seçtim sınava girdim ortak dersleri geçtim mezun oluyorum öylemi

sihirbaz

Üye
Üye
slm ben açık ilkögretim orta okul da okuyorum ben %70 özürlüyüm sınava girecem derslerden herhangi bi derslerden özürlü oldugum için muaf oluyormu bunu sormak istedim
teşekkürler. . .

MELEKDERYA

Üye
Üye
Hayır engellilerin derslerden muaf olması gibi bir durum olamaz,hepsinden sorumlusunuz sadece engelinize göre sınav şartı ayarlanabilir yani yürüme engelliyseniz giriş katta sınava girersiniz,görme engelliyseniz yardımcı öğretmen görevlendirilir.

eser37

Üye
Üye
hocam 4+4+4 sistemi acıkoğretim lisesini de etkiler mi?

yalvaçlı_32

Üye
Üye
hocam bütün Türkiye bunu konuşuyo (4+4+4) nasıl duymadınız

Tekerlekli Sandalye