Açıköğretim lisesine geçersem yetim maaşım kesilir mi?

boomerang

Üye
Üye
Merhabalar.

Ben 2007 senesinde babamı kaybettim. Vefatının ardından anneme ve bana ssk dan maaş bağlandı.
Annemin aldığı maaş emekli maaşı, ancak benim aldığım maaş yetim maaşı mı tam olarak bilmiyorum

Şuan lise son sınıf öğrencisiyim. 1993 doğumluyum yani 19 yaşındayım. Eğer bu sene mezun olursam maaşım kesilecek mi? Yoksa almaya devam mı edeceğim? Eğer devam edecek ise kaç yaşına kadar alabilirim?

Mezun olunca kesilecek diyorsanız mezun olmadan seneye açıköğretim lisesine kayıt yaptırırsam maaşı almaya devam edermiyim? Teşekkürler şimdiden

İsen Buga

Üye
Üye
bununla ilgili kanun var.SSK kanununa göre;
– Sigortalının erkek çocuklarına bağlanan gelirler çocuğun 18 yaşını, orta öğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını dolduracağı tarihe kadar devam eder. Çalışamayacak durumda malûl olan erkek çocukların gelirleri bu yaşlara vardıktan sonra da kesilmez. Ancak geliri kesilen erkek çocuklardan sonradan çalışamayacak durumda malûl olanlara, Sosyal Sigortaya yahut Emekli Sandıklarına tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almamaları şartı ile, malûllük durumlarının tespitine esas teşkil eden rapor tarihini takibeden aybaşından itibaren yeniden gelir bağlanır. 101 inci madde hükmü saklıdır

Tekerlekli Sandalye