Açıköğretimde okuyanlar yetim maaşı alabilir mi?

rgursel

Üye
Üye
Merhabalar ben 1990 doğumluyum.2001 yılında annem vefat edince emekli sandığından yetim maaşı almaya başladım.2008 yılında İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu 2 senelik bölüme kayıt yaptırdım.2010 senesinde mezun oldum.Bu süre zarfında yetim maaşı aldım.Mezun oldugum bölüm dolayısıyla Açıköğretim işletme bölümüne dikey geçişle kayıt yaptırdım.Geçen sene hazırlık okuduğum için sgk tarafından bana hazırlık sınıflarına aylık ödenmiyor bilgisi verildi.Bu sene 3.sınıfa geçince öğrenci belgesini sgkya yolladım.Nette biraz araştırma yaptım ama kesin bilgiye ulaşamadım.

25 yaşına kadar yükseköğrenim gördüğüm sürece yetim aylığı alabilecekmiyim ??
Yoksa
Açıköğretim 2. üniversite olarak sayılırsa yetim maaşım kesilir mi ??

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Açıköğretimde yüksek öğrenime girer dolayısıyla kesilmez.

rgursel

Üye
Üye
cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim internette çok karışık bilgilerle karşılaştıgım için kafam karışmıştı.

"Bir yükseköğrenimin bitirilmesinden sonra ikinci bir yükseköğrenimde geçen süreler ile doktora veya ikinci defa yapılan master veyahut lisans üstü uzmanlık öğreniminde geçen sürelerde aylık ödenmez."
Yukarıdaki madde kapsamına ;
2 senelik meslek yüksek okulundan açıköğretime kayıt yaptırmak girmiyor sizin belirttiğinize göre.Bu sebeble aylığım ödenecek heralde.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
IV- MALUL OLMAYIP YETİM AYLIĞI ALAN ERKEK ÇOCUKLARIN AYLIKLARININ KESİLME ŞARTLARI;

5510 sayılı Kanun’un 34. maddesi hükümlerine göre, malul olmayan erkek çocuklara bağlanan yetim aylıkları; sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başlamaları halinde, hiçbir öğrenimi olmayan çocuklar 18 yaşını doldurduğunda, orta öğrenim mezunu olan çocuklar 20 yaşını doldurduğunda, yüksek öğrenim mezunu olan çocuklar ise 25 yaşını doldurduğunda kesilmektedir.

Sosyal güvenlik hukukunda, lise mezunu olmak orta öğrenim olarak kabul edilirken, iki yıllık meslek yüksek okulu, fakülte, yüksek lisans ve doktora mezunu olmak ise yüksek öğrenim olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla, malul olmayan erkek öğrencilerin, üstte saydığımız okulları bitirdiklerinde yaşlarını doldurmaları beklenilmeden yetim aylıklarının kesilmesi gerekmektedir. Malul olmayan erkek çocukların yetim aylıkları evlenmeleri halinde kesilmemektedir.

rgursel

Üye
Üye
yani şu anda benim yetim aylığımın kesilmemesi gerekiyor değil mi ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben "kesilmemesi" gerektiği anlamını çıkardım.

rgursel

Üye
Üye
ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

llahmet22ll

Üye
Üye
Benim sormak istedigim de bu arkadasimin konusuyla ilgili ben meslek yuksek okulu son sinif ogrencisiydim her yil tatil doneminde aldigim yetim maasi kesiliyordu fakat ogrenciligimin devam ettiginin gostergesi olarak ankaraya ogrenci belgesi yolluyordum eylul ayinin sonunda baglaniyordu normalde... Ancak son sinifa geldigimde yine haziran ayinda kesildi ve ben acik ogretimden 4 yilliga gecis yapacagim ve benim kayitlarim 1 ekimde basliyor kaydimi tamamlayip ogrenci belgemi gonderdigimde maasim buyuk olasilikla ekim ayinin sonunda baglanicak... Ve benim size danisacagim konu da tam olarak bu; benim yetim ayligim haziranda kesildi tatil nedeniyle ve ekim aynin ortasinda basvuru yapacagim icin haziran ve ekim ayi ile birlikte alamadigim ucretleri alabilecek miyim zaten dershane masraflarim da olacak... Ilginiz icin simdiden cok tesekkur ederim ve bir an once cevaplanmasini rica ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bidiğim kadarıyla yetim maaşında geriye dönük ödeme yapılmıyor...

llahmet22ll

Üye
Üye
18 yasımı doldurdugum da kesilmişti ta ki meslek yüksek okuluna gidene kadar ve kesilipte tekrar baglanma asaması icinde gecen sure de ki ücretleri toplu almıstım yine boyle bisey olabilir diye bekliyorum tam net bilgiyi nerden ögrenebilirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
SGK'ya giderek sorunuz. Net blgi alırsan burada bizimle paylaş lütfen. Benzer durumu yaşayan arkadaşlar içinde yararlı olur.

xxatmxx

Üye
Üye
IV- MALUL OLMAYIP YETİM AYLIĞI ALAN ERKEK ÇOCUKLARIN AYLIKLARININ KESİLME ŞARTLARI;

5510 sayılı Kanun’un 34. maddesi hükümlerine göre, malul olmayan erkek çocuklara bağlanan yetim aylıkları; sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başlamaları halinde, hiçbir öğrenimi olmayan çocuklar 18 yaşını doldurduğunda, orta öğrenim mezunu olan çocuklar 20 yaşını doldurduğunda, yüksek öğrenim mezunu olan çocuklar ise 25 yaşını doldurduğunda kesilmektedir.

Sosyal güvenlik hukukunda, lise mezunu olmak orta öğrenim olarak kabul edilirken, iki yıllık meslek yüksek okulu, fakülte, yüksek lisans ve doktora mezunu olmak ise yüksek öğrenim olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla, malul olmayan erkek öğrencilerin, üstte saydığımız okulları bitirdiklerinde yaşlarını doldurmaları beklenilmeden yetim aylıklarının kesilmesi gerekmektedir. Malul olmayan erkek çocukların yetim aylıkları evlenmeleri halinde kesilmemektedir.

Burda belirttiğinize göre yüksek öğretim mezunu olan erkek çocukların maaşlarının 25 yaşına kadar kesilmemesi gerekiyor okul bittiği anda kesiliyor ama maaşlar? kafam karıştı biraz. Ayrıca bu 2. üniversite olayı ne kadar saçma birşeydir. Kendilerine gelince 12 de yasa çıkarmayı bilen devlet büyükleri 3 kuruşluk maaş için 4 takla atıyor yazık.

ylmzhtht

Üye
Üye
Acill yardım

Benim sormak istedigim de bu arkadasimin konusuyla ilgili ben meslek yuksek okulu son sinif ogrencisiydim her yil tatil doneminde aldigim yetim maasi kesiliyordu fakat ogrenciligimin devam ettiginin gostergesi olarak ankaraya ogrenci belgesi yolluyordum eylul ayinin sonunda baglaniyordu normalde... Ancak son sinifa geldigimde yine haziran ayinda kesildi ve ben acik ogretimden 4 yilliga gecis yapacagim ve benim kayitlarim 1 ekimde basliyor kaydimi tamamlayip ogrenci belgemi gonderdigimde maasim buyuk olasilikla ekim ayinin sonunda baglanicak... Ve benim size danisacagim konu da tam olarak bu; benim yetim ayligim haziranda kesildi tatil nedeniyle ve ekim aynin ortasinda basvuru yapacagim icin haziran ve ekim ayi ile birlikte alamadigim ucretleri alabilecek miyim zaten dershane masraflarim da olacak... Ilginiz icin simdiden cok tesekkur ederim ve bir an once cevaplanmasini rica ederim

Kardeşim Aynı durumdayım senin 3 yıl geçmiş bilirsin maaşı alabildin mi haziran ayınddan ekim ayına toplu alabildin mi lüütfen cevap bekliyorum

Burakcan2222

Üye
Üye
Yetim maasi

Ben anadolu universitesi acik ogretim fakultesi 3. Sinif ogrenciyim babam 2013 senesinde vefat etti ancak ben acik ogretim okudugum icin yetim aygili alamiyorum saniyordum buradaki yazilari okudugumda alabilecegimi ogrendim . Benim size sorum yetim maasi almaya baslarsam sigortali bir ise girdigimde bu maas kesilir mi ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
sigortalı çalıştığında kesilir evet.

Tekerlekli Sandalye