Adına ÖTV indirimli araç alınan kişi vefat ederse, mirascısı ÖTV farkını öder mi?

raperin_x

Üye
Üye
merhaba özürlü raporuyla ötv idriminden faydalanıp araç alındıktan sonra kişi vefat ederse. mirasçısı bu ötv farkını ödermi yoksa miras olarak aldığı için ödemezmi bu mirasçısı bir kişiyse bu sorum.
bu soru daha mirasçı sayısı fazla olursaki durum ne oluyor ödeme ve ödemem durumu olursa teşekkürler.

raperin_x

Üye
Üye
böyle bir yazı gelir idaresi başkanlığının sitesinden aldım tam olarak anlayamadım
f) Veraset Yoluyla Sadece İstisnadan Yararlanılan Aracın İntikal Etmesi

Muristen mirasçılara sadece bir aracın intikal etmiş olması, bundan başka mirasçılara intikal etmiş başka bir mal bulunmaması halinde, aracın miras hisselerinin tek bir mirasçıya devredilmesinin, devralan mirasçı açısından (kendi miras hissesine karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere) "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Bu işlemin, bir ivaz karşılığında yapılmasının satım, ivazsız olarak yapılmasının ise bağış olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde satım veya bağış olarak gerçekleşen devir işleminde Kanunun 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendi kapsamında ÖTV uygulanması gerekecektir. Ancak muristen mirasçılara intikal etmiş olan terekenin birden fazla mal veya haktan ibaret olması halinde, diğer mirasçıların lehine miras hakkından feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla istisnadan yararlanılmış olan aracın lehine feragat edilen mirasçıya intikalinin, "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmaktadır. Bu durumda istisnadan yararlanılan aracın bu şekilde varise intikali ve murisin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık sürenin bitimine kadar varis adına kayıt ve tescilli kaldıktan sonra satışında da ÖTV uygulanmayacaktır.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu şekilde yapılıyor diye biliyorum. Varisler haklarından (bir varis lehine) feraget ediyorlar. ÖTV indirimli aracın intikal ettiği varis 5 yıl dolmadan aracı satamıyor. 5 yılın bitiminde ÖTV ödemeden rahatlıkla satabiliyor.

Tekerlekli Sandalye