Ağır özürlü ibaresi olmadığından bakım parası alamıyoruz?

mekansız67

Üye
Üye
arkadasım babaannesı bakıma muhtac zor durumda bır ınsan.Ailesi buna %83 rapor almıs ve bakım parası ıcın aıle sosyal polıtıkalar bakanlıgına aıt sosyal dayanısma vakfna gıtmısler ama raporun uzerınde agır özürlü ıbaresındekı EVET\HAYIR bolumunde AGIR OZURLU:HAYIR ıbaresı var ve bu yuzden sosyal dayanısma vakfından bu ıbare yuzunden bakım parası alamaz demısler bu aılenın ne yapması gerekır bakım parası ıcın ne yol ızlmesı gerekır yardımlarınızı beklıorum saygılar

septik

Editör
Editör
Malesef sağlık raporunda ağır engellidir ibaresi olmadığı sürece bakım maaşı alamassınız, bakım maaşında engellinin kendi hayati işlevlerinden ( banyosunu yapamıyor, yemeğini kendi başına yiyemiyor olması gibi ) bir veya bir kaçını yapamıyor olması gerekmektedir, aksi halde bakıcı ya ihtiyacı yoktur anlamına geliyor, zaten ağır engellidir raporu olanları bile shç den aileye gelen heyetin hastanın durumuna bakarak kendi kaantalarına göre de bakım maaşını bağlayıp bağlanmayacağının tespiti yapılıyor.

Sizin için uygun olan diğer bir sosyal yardım imkanı var şartlarınız uygunsa İllerde Valilik binasında, ilçelerde Kaymaklamlıklarda bulunan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek 2022 aylığından yararlana bilirsiniz.

kartalreis

Üye
Üye
Hastanız ağır özürlü ise rapora itiraz hakkınız var, rapor sistemde gözükmüyorsa yani yeni rapor almanızın önünde bir engel yoksa başka hastaneden yeni rapor çıkarmayı deneyebilirsiniz.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Arkadaşlarımızında söylediği gibi evde bakım maaşı için ağır özürlü ibaresi şartı var ve yine arkadaşımızın söylediği gibi rapora itiraz hakkınızda var. Rapora itiraz edersiniz yeniden muayenesi yapılır % 83 oldukca yüksek bir oran siz il sağlık müdürlüğüne bir dilekçeyle itirazınızı yapın gerekirse zaten hakem hastaneye sevk yapılır.

Erdem Özecik

Üye
Üye
Selam ben yenı uye oldum ve bır konuda yardımcı olmanızı ıstıyorum ben 2 aydır evde bakım maası alamıyorum ve calısıyo olarak gozukuyorum sıgortam odenıyo ama calısmıyorum bu yuzden evde bakım maası ıptal olmustur denıldı bana kurumdan ne yapmam lazım bu konuda tekrar maasımı almak ıcın yardımcı olurmusunuz

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşının verilme sebebi çalışmayıp evde engellisine bakılmasıdır. Siz çalışmıyor olsanızda çalışıyor gözükseniz dahi kurum bunu kabul etmez. Zira engellinin bakımının aksatıldığı düşünülür ve maaş kesilir. Yapılacak şey bakıcı değişikliği yapmanız yeni bir bakıcı belirleyip tekrar müracat etmeniz yada siz çalışıyor gözükmeyip sigortanın durdurularak yeniden başvuracaksınız.

Erdem Özecik

Üye
Üye
aılemden baskasını bakıcı olarak gosterdıgım takdırde evde bakım maası tekrar baglanırmı sıgortamı ıptal etmeden

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aynı ev içinde yaşayan bir başka kişiyi bakıcı olarak gösterirseniz kişi başı düşen miktarın aşılmaması halinde sizin sigortalı olarak gözükmeniz bir sorun yaratmaz maaş için tekrar başvuru yapabilirsiniz.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Var olan raporunuzla başvurun ama kesilen maaşlar için tekrar başvuru yapıldığında ilk başvuruymuş gibi tüm işlemler yeniden yapılıyor. Yine ev ziyareti falan olacaktır.

Erdem Özecik

Üye
Üye
asda

pekı bu bakıcı degısıklıgı yapdıgım zaman kesın olarak alabılcekmıyım maasımı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kriterler uygunsa tek sorun sizin çalışıyor olmanız gözüküyorsa bakıcı değişikliği yapanız halinde maaş tekrar bağlanır. Dediğim gibi tek sorun çalışıyor gözükmenizse başka sorunlar varsa örneğin kişi başı düşen miktar aşılıyorsa bakıcı değişikliğide yapsanız maaş yine bağlanmaz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Büyük bir aksilik çıkmazsa aynen almaya devam edersin.

Erdem Özecik

Üye
Üye
evde bır babam calısıyo serbest meslek emeklı ve kız kardesım okuyo baska da calısan yok emeklı maası 850 tl baskada bır gelırımız yok

mekansız67

Üye
Üye
yanı ıl saglık mudurlugune basvurursak agır ozurlu ıbaresını orasımı karar verıyor yoksa baska hastahaneyemı sevk edıorlar %83 raporu olan kısı agırdır yayuruyemıyor tuvaletede cok cok zor engellerle kalkııor...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Daha öncede söylediğim gibi oldukca yüksek bir oran ama bunun kararını yetkililer verecektir. Bunun içinde dilekçeyle itirazınızı yapın hakem hastaneye sevk edilir oradan çıkan sonuç kesindir ve değiştirilemez.

ahmtkymz

Üye
Üye
Bende babam için rapor almıştım %78 ağır özürlü hayır yazıyordu .Bir dilekçe ile itiraz ettim bizi en yakın hastaneye sevk ettiler. Orada da % 74 verdiler. Ona da itiraz ettim ; Çünkü babam yatalak ,altını bağlıyoruz hiç bir işini tek başına yapamıyor yürüyemiyor v.s o yüzden mücadelemi devam ettirdim daha sonra bizi en yakın ile sevk ettiler hakem hastane olarak onun vereceği rapor nihai olacaktı ve artık itiraz hakkımız kalmayacaktı. Bismillah dedim yola koyuldum ve sonuçta %98 ağır özürlü evet raporunu aldım ve şimdi maaş bağlatmış durumdayız.

septik

Editör
Editör
ahmtkymz

Hak bu zamanda yani yasa yönetmelik ahlak hukuk sizden yana olsada bazı güvenceye sahip olduğu düşüncesinde ki boş çıkar ve memfaat peşindeki insanların sadece partizan hükümet ve belirli seviyelerdeki çıkarları düzeyinde hareket etmelirinden kaynaklanan bir durum .

Allah yardımcınız olmuş ki ne mutlu..

Aslında bu açıklamız dahi örnek bir tavırdır biri birşey diyor ve onla sabit değildir araştır uğraş ve sonuç ara illa konu neyse bir çıkar yol vardır..

Tekerlekli Sandalye