Ağır özürlü olarak bakım maaşı alıpta doğum yapan varmı?

cemileg.

Üye
Üye
ağır özürlü olarak bakım maaşı alıp ta doğum yapan var mı? hem ağır özürlüsün hem çocuk yapıyorsun dermi eve gelen heyet? kendimi nasıl bu konuda savunabilirim? hastalığım fiziksel bütün eklemler bozuk birçok ihtiyacımı karşılayamıyorum fakat doğum yapmama engel değil. bilgisi olan paylaşırsa sevinirim. maaş alıyordum eve gelen heyet iyi görmüş beni. sanki muayene ettiler. maaşı kestiler. heyette doktor olmalıydı ki anlasın halimi. dilekçeyle tekrar bilirkişi talep ettim gelirler inşallahta hayırlı bi sonuç çıkar. Allah kimsenin derdini dermansız bırakmasın. engelli yaşamaya alışıyoruz aşıyoruz toplum yargısını zorlukları ama birde parasızlık eklenince olmuyor. çalışmak istesen sana uygun işimiz yok derler, evlenmek istesen layık görmezler, çocuk istesen nasıl bakacan naapacan çocugu derler, engelliyiz diye bi maaş alacaz bin dereden su getirirler. ne yapalım ölelimmi biz dünyaya gelmişiz engelliyiz diye hayatın hiç bi güzelliğini yaşamayalımmı biz :(

sinandeniz

Üye
Üye
öncelikle hayırlı uğurlu olsunçocuğunuz kaderi güzel olur inş sorunuza gelecek olursak hiç bir kimse sen ağır engellisin üstüne devletten ağır engelli olaraktan yardım alıyosun üstüne birde çocuk yapıyorsun demeye yetkiside yok diyemezde demezde bu şekilde ağır engelli olırpta devletten bakım parası alan benim bildiğim tanıdığım 5 6 aile var bu benim tanıdığım bildiklerim ki daha yüzlercesi vardırki hem engelli hem ağır özürlüü hemde bakım parası alan içiniz rahat olsun kurum yetkilileri size böyle birşey demez

cemileg.

Üye
Üye
teşekkür ederim zaman ayırdığınız için

kelebek78

Üye
Üye
cemileg sakın böyle düşünme herşeye hakkın var bende bakım maaşı alıyorum 2 çocuk annesiyim sakatlık ve özürlülük çeşit çeşit senin doğumuna engel deyilse neden doğurmayasın dimi mesela kolu olmayan bacağı olmayan zekası olmayan böbreyi olmayan vs. bunlar doğurganlığa engelmi raporun uygunsa heyet bağlarsa bakım maaşını alırsın

cemileg.

Üye
Üye
cemileg sakın böyle düşünme herşeye hakkın var bende bakım maaşı alıyorum 2 çocuk annesiyim sakatlık ve özürlülük çeşit çeşit senin doğumuna engel deyilse neden doğurmayasın dimi mesela kolu olmayan bacağı olmayan zekası olmayan böbreyi olmayan vs. bunlar doğurganlığa engelmi raporun uygunsa heyet bağlarsa bakım maaşını alırsın

ya işte nebileyim çevreden tepki alıyorum.hem ağır özürlüyüm diyosun hemde hamilesin diyolar bakım maaşı vermezler sana diyolar. tam zor zamanda doğuma 1 ayım var maaşı kesti eve gelen heyet geldiklerinde belli değildi hamileliğim şimdi tekrar gelcekler bebeği sorun ederler iyi olduğumu düşünürler diye korkuyorum. teşekür ederim zaman ayırdığınız için. içim ferahlıyor olumlu bişeyler duyunca.

kelebek78

Üye
Üye
raporun elverişlimi rapordakileri yazarmısın

cemileg.

Üye
Üye
raporun elverişlimi rapordakileri yazarmısın

tanı epifizyal displazi. %97 ağır özürlü ibareleri var raporda. bütün eklemlerde çeneden tut ayak parmağıma kadar şişlik var ve hareket çok kısıtlı dışarda yardımsız yürüyemiyorum evde yürüyorum az çok ama düşsem kalkamıyorum yardımsız tutunmadan merdiven inip çıkamıyorum çorap giyemiyorum tırnaklarımı kesemiyorum banyo yapamıyorum eşim yardımcı oluyo. mesela suan boynum kaşınıyo elim yetişmiyo bazen şiddetli ağrılarım oluyo hiç kalkamıyorum. bunlar yeterli olurmu sizce?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam cemileg,

Sevgili arkadaşım , kardeşim hiç olur mu öyle şey ? Hamilelik ve doğum yapmak bir kadına yüce rabbim tarafından verilen en kutsal mertebeyken böyle bir sebepten ötürü nasıl olur da evde bakım maaşını kesebilirler ???. Bu her şeyden önce İnsan Haklarına aykırıdır. Bir kadın engelliyse ve bakım maaşı alıyorsa bu maaşın kesilebilmesi için mutlaka haklı nedenler mevcuttur ama ağır engelli de olsa bir kadının anne adayı olması kesinlikle maaşının kesilmesine sebep olmayacaktır. Avukat olsaydım ki keşke olsaydım ama kader diyelim inan bana bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına dava açar konuyu , Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar taşırdım hem de bunu binlerce hatta milyonlarca engellinin haksız yere maaşını kesmek isteyen, bu konuda bahaneler arayan insanlık suçu işleyenlere ibret olsun diye yapardım hiçbir engelli kardeşim uğraşmak istemeyip, haksızlığa karşı sessiz kalmayı tercih etmiş olsa dahi !!!

Merak etme kardeşim, endişenme de sen diğer tüm koşulları taşıdığın sürece, engel oranın ne kadar ağırda olsa anne adayı olman bakım maaşının kesilmesine sebep olamaz !

cemileg.

Üye
Üye
Selam cemileg,

Sevgili arkadaşım , kardeşim hiç olur mu öyle şey ? Hamilelik ve doğum yapmak bir kadına yüce rabbim tarafından verilen en kutsal mertebeyken böyle bir sebepten ötürü nasıl olur da evde bakım maaşını kesebilirler ???. Bu her şeyden önce İnsan Haklarına aykırıdır. Bir kadın engelliyse ve bakım maaşı alıyorsa bu maaşın kesilebilmesi için mutlaka haklı nedenler mevcuttur ama ağır engelli de olsa bir kadının anne adayı olması kesinlikle maaşının kesilmesine sebep olmayacaktır. Avukat olsaydım ki keşke olsaydım ama kader diyelim inan bana bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına dava açar konuyu , Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar taşırdım hem de bunu binlerce hatta milyonlarca engellinin haksız yere maaşını kesmek isteyen, bu konuda bahaneler arayan insanlık suçu işleyenlere ibret olsun diye yapardım hiçbir engelli kardeşim uğraşmak istemeyip, haksızlığa karşı sessiz kalmayı tercih etmiş olsa dahi !!!

Merak etme kardeşim, endişenme de sen diğer tüm koşulları taşıdığın sürece, engel oranın ne kadar ağırda olsa anne adayı olman bakım maaşının kesilmesine sebep olamaz !

teşekkür ederim. keşke sosyal hizmetlerde sizin bizim gibi düşünse. yasalarda çok eksiklikler var. üç ayda bi aldığımız 2022 maaşını almamız için ne ev ne araba ne sigorta ne bankada para hepsi yasak sanki o parayla herşeyimiz tamam ev olmayacakta o para kiraya yetmiyor. bakım maaşı veriyo devlet onuda memurları biri bağlıyo biri kesiyo. uğraş dur halin varsa. Allah yardımcımız olsun....

gülümse_hayata

Üye
Üye
Arkadaşlarımızında söylediği gibi evde bakım maaşı almanız hiç bir şekilde sizin çocuk sahibi olmanıza engel değil bunu engel olarak hiç bir kurum öne süremez böyle bir hakka sahip değiller. Sizin engeliniz çocuk sahibi olmanıza mani değilse buna kim karışabilir ki

Bütün mesele evde bakım maaşı kriterlerinin uygunluğunda eve giren gelirinizi hesaplayıp kişi başına böldüğünüz zaman 467 tl geçmiyor ise zaten rapor oranınız uygun kesilen maaşınızı yeniden bağlatmak için mücadelenizi verin. Bazen eve gelen heyetin işgüzarlığı yüzünden maaşı kesilen insanlar oluyor tekrar itiraz edildiğinde bir başka heyet farklı bir karar verebiliyor.

Tekerlekli Sandalye