Ağır özürlü rapor oranı % kaç olmaĺı?

ktura1

Üye
Üye
selam raporum yüzde 54 oranında ama ağır özürlü değil yazıyor acaba ağır özürlü oranları kactan başlıyor biri bana 50 dedi. eger 50 den başlıyorsa neden benim ki ağır özürlü değil yazıyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, her ne kadar "ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİGİNDE" ağır özürlü tanımı yapılırken rapor oranının %50 olması gerektiği söylensede tek başına rapor oranının bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Ağır özürlü: Özür durumuna göre özür oranı %50 ve üzerinde olduğu tespit edilenlerden günlük yaşam aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremeyeceğine özürlü sağlık kurulu tarafından karar verilen kişileri...

Tanımda da gördüğünüz gibi %50 özür oranı belirtilmiş ama devamında "günlük yaşam aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremeyenler" denilmiş. Günlük yaşam aktivitesinden kasıt, "bir başkasının yardımı olmadan, yeme, içme, tuvalet banyo, tek başına gezememe" gibi aktivitelerden bahsediliyor. Örneğin çoğu böbrek hastasının rapor oranı %70 ve üzeri olmasına karşın raporlarında "ağır özürlüdür" tanımı bulunmaz...

sinandeniz

Üye
Üye
halil bey güzel açıklamış rapor oranına göre değil ağır olup olmaması kimi arkadaşlarında mesela %80 75 raporu var ama ağır ibaresi yok

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:( aslında bu da bir çelişki değil midir arkadaşlar?

Bir düşünün ki normal şartlarda en azından bilimsel bir yaklaşımla matematikte sayı, rakam yada engellilik oranı ne kadar yüksekse o derece ağır engellenmiş olmaz mı insan? ama bu durum biraz da iki gözü birden görmeyen engelliye % 100 engelli raporu verilirken dünyayı yarım gözle gören yani tek gözü görmeyen engelliye % 40 bile verilmemesini bana hatırlattı.

İstanbulda gördüğüm sayısız engelli raporundaki çarpıcı oranlar ve engel dereceleri aklıma geliyorda ben diyorum ki bu oran konusunda kesinlikle uygulanan standart bir ölçü yok tamam o formül var belki neydi adı Balthazar mı ne ama o formülde kullanılacak oranlar bile doktorların kendi insiyatifine göre değişiklik gösteriyor hatta bir devlet hastanesinden alınamayan engeli raporuna karşı aynı şehirdeki başka bir devlet hastanesi hatırı sayılır derecede yüksek oranlı engelli raporu veriyorsa şimdi formül bunun neresinde? hipokrat yemini nerede? adalet bu ülkenin neresinde ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gülcan hanım tam olarak engelinizin ne olduğunu bilmeden bu soruya yanıt veremeyiz. Engel durumunuzu detaylı şekilde yazınız lütfen.

terlikcidede03

Üye
Üye
selam bi konuda yardımcı olurmusunuz babam %63 raporu var ama durumu agırlaştı agır zörülü raporu almak istiyoruz yarın hatsaneye gidecekler acaba raporu düşürürlermi yoksa yükseltirlermi rapor alırken verdikleri raporun üstünemi veriliyorlar yoksa baştanmı başlıyor bugun yine hasta oldu bayılma durumu var tehlikeli sosyal yardım agır engelli raporu alın demiş kac sefer uyarmış nasip inş alırlar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18353]terlikcidede03[/MENTION] Rapor oranı düşermi çıkarmı bunu bilmemiz çok zor. Ancak yeni rapor alımında işlemler sıfırdan başlar. Yani eski raporun üzerine ekleme falan yapılmaz.

terlikcidede03

Üye
Üye
babam rapor icin başvuru yaptı yenilemek icin agır özürlü almak icin acaba babam bu kurban bayramında maaş cekermi

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=18353]terlikcidede03[/MENTION]
Raporunuzda ağır engelli ibaresinin olması evde bakım maaşı için önemli 2022 maaşından bahsediyorsanız ağır engelli ibaresine gerek yok sadece %40 ve üzeri bir oran verilsin diğer şartlarında uyması halinde 2022 engelli maaşı bağlanabilir.

Maaşın bayrama kadar alınıp alınamayacağını sormuşsunuz. Buna net cevap veremem zira illerdeki yoğunluklara göre baaş bağlama süresinde farklılıklar olabiliyor.

Evim

Üye
Üye
iyi günler hocam ben siteye yeni üye oldum bende bi soru sormak istiyorum mesajimi sitede nasıl yazabilirim

Evim

Üye
Üye
Cevab yazdığınız Teşekkürler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Rica ederim.

Tekerlekli Sandalye