Ağır özürlü ibaresi emeklilik süresini etkilermi?

sinan103437

SMS Activated
Merhabalar ömss sonucu 22.mart 2013 de memuriyete başladım yüzde 70 engelli raporum var yalnız raporu alırıiken ağır ibaresine evet mi hayır mı yazım mı diye doktor sordu, daha önceki raporlarda ağır yazmasına rağmen son raporda çalışmada zorluk çıkartırlar diye ağır özürlü ibaresine hayır yazdırdım. Engelli emeklilik tablosuna göre 15 yıl 3960 prim gün sayısı ile emekli oluyorum gözüküyor, ağır özürlü ibaresini hayır yaptırmam emeklilikte gecikmeye sebep olur mu. Bir sorum da 3960 gün yaklaşık 11 yıl yapıyor aradaki 4 yıllık farkı açıklarmısınız sn Halil Yılmaz selametle kalın

Selam sinan103437,

Emeklilik tablosunda yer alan 15 yılık süre; ilk sigortalı olan tarihten itibaren toplam 15 yıl sonrayı ifade eder yani sizin ilk işe giriş tarihiniz 2013 olduğuna göre 2013 + 15 = 2018 yılından daha önce emekli olmanız mümkün değildir. Arada işe giriş çıkışlar olsa dahi 15 yıllık bir sigortalılık süresi şartı sigorta tarihinden o güne kadar geçen süreyi kastetmek için eklenmiştir.

Diğer bir şart olan prim gün sayısı ise SGK ya ödenen prim gününüzle ilgilidir. Tam zamanlı çalışan bir SGK lının aylık 30 gün üzerinden primleri yatırıldığından tamamlamanız gereken gün sayısı 3960 gün / 360 = 11 yıl prim günü yatırılmış olması demektir. İşten giriş çıkışlar toplamında, farklı işyerlerinde çalışmış olsanız bile SGK ya ödenen toplam prim gününe bakılır.

Sağlık raporunda yer alan ağır özürlü ibaresinin işaretlenmesinin yada boş bırakılmasının erken engelli emekliliğine hiçbir etkisi yoktur.

gazoz ağacı,
benim raporumdaki ağır özürlü ibaresi kaldırılırsa ve yüzde 80 oranım yüzde 60'a düşerse sence
sgk tarafından hakettiğim malülen emekliliğim tehlikeye girer mi?

Selam salihpamuk,

Malulen emeklilik şartları erken engelli emekliliğinden farklıdır. Malulen emekli olabilmek için çalışma gücü kaybının sahip olunan bir hastalıktan dolayı en az % 60 olması gerekir şartı ve en az 10 yıl SGK lı olmak, 1800 gün prim ödeme yükümlülüğünü yerine getirdiğinizde malulen emeklilik için bir sorun çıkmayacaktır diye düşünüyorum.

Yine bu sitede okuduğum yazılardan yola çıkarak edindiğim sonuca göre SGK malulen emekliliğe başvuran engellilere hep sorun çıkartıyor ve ben nedenini tam olarak anlayabilmiş değilim ya arkadaşlar 1800 gün, 10 yıllık süreyi tamamlamadan başvuru yapıyorlar yada malulen emeklilik için gerekli olan engelli raporlarındaki oran % 60' ın altında kaldığından bilmiyorum ama SGK yeterince engelliden yana değil gibi geliyor :(

Sizin durumunuzla ilgili çok fazla bilgiye sahip değilsemde rapor oranınız % 60 'ın altına düşmediğinden bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.

Hayırlısı olsun dileklerimle...

Malulen emekliliğe müracat edebilmeniz için ilk sgk lı olduğunuzda malul derecede sayılacak kadar engelli olmamanız gerekmektedir.

Geri