Aile eğitiminin önemi.!

• Konuyu başlatan Günahsız melek(otizm)
  • Başlangıç tarihi
G

Günahsız melek(otizm)

Guest
AİLE TOPLANTISI KONUŞMALARNIDAN) Aile eğitimin önemi

Ben her zaman insanların... eğitilmesinden yana biri olmuşum… eğitimle bütün engellerin ve dünyadaki olumsuz olan her şeyin biteceğine inanan biriyim… özel eğitime gereksinim duyan çocukların eğitimi üzerinde önemle durulması gerekiyor. Özel eğitime gereksinim duyan çocukların eğitimleri birazda ekip işidir. Çünkü sadece okul merkezli yada kurum merkezli eğitim çocuğun öz bakım /sosyal becerilerini geliştirmede yeterli olmayabilir. Öncelikle özel eğitime gereksinim duyan çocukların öğrendiklerini genelleme yapmaları ve öğrendiklerini günlük yaşamda kullanmaları için doğal ortamda eğitimi savunan kişilerdenim. doğal ortamlarda etkili bir eğitim için aile eğitimin önemi üzerinde biraz konuşmak istiyorum. Özel eğitime gereksinim duyan çocukların eğitimine neden aile katılmalıdır?

1 Anne babalar çocukların ilk ve en önemli öğretmenidirler.
2 Ev çocukların ilk öğrenme çevresidir.
3 Çocuklar yaşamlarının ilk yıllarında diğer zamanlarda öğrenebileceklerinden çok daha fazla şey öğrenirler.
.4 Özel gereksinimli çocuklar göz önüne alındığında özellikle kaynaştırma uygulamalarının başarılı olmasında anne-baba en etkili elemanlar olarak kabul edilmektedirler.
5 Özel gereksinimli bireylerin eğitimine anne-baba katılımı çocukların gelişimi ile doğrudan ilişkilidir.
6 Anne- baba eğitime katıldığında, çocukların uzun dönemde akademik başarı gelişimi daha yüksek düzeye ulaşabilmekte,çocukların dikkati,okula yönelik tutumları,benlik tasarımı olumlu şekilde artmaktadır.
7 Anne – babalar da toplumsal olanaklardan, okuldan ve öğretmenlerden daha fazla yararlanabilmektedirler.

Özel eğitim ; birey merkezli eğitime dayanmaktadır. Çocukların okul/ kurum dışında geçirdiği heranı ailesiyle yada bakıcısıyla tam ilgiyle ve sık sık tekrarlarla geçirmesi gerekir. Aksi taktirde öğretilenler pekiştirilemez ve süreç eğitimciler tarafından istenilen noktaya ulaşamaz. Çocukların eğitimlerinin tam başarıya ulaşabilmesi için aile eğitimleri oldukça önemlidir. Öncelikle ailenin kendi çocuğunun özel durumunu kabul etmesi ve sürece dahil olması gerekmektedir. Bununla birlikte önce çocuk “ koşulsuz kabul” gördüğü ve “ koşulsuz sevildiği” için eğitime olumlu cevap verecektir. Daha sonra toplumsal kabul de sağlanacaktır. Ailenin bilinçlenmesi özel gereksinimli çocuğa sağlanacak en büyük destektir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Zihin Engelliler Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi ve Zihin Engelliler Platform kurucusu Vefa Bilici..

Tekerlekli Sandalye