Akhisar'da Engelliler İçin Parmak İzi Çalışması

• Konuyu başlatan mavibalina2012
  • Başlangıç tarihi
M

mavibalina2012

Guest

Emniyet Genel Müdürlüğü'nce başlatılan Bedensel ve Zihinsel Engellilerin ailelerinden izin alınarak başlatılan parmak izi uygulaması Akhisar’da başlandı. Akhisar ilçe Emniyet Müdürü Mehmet Turhan, Olay İnceleme ve Parmak İzi Büro Amirliği Komser Bayram Kaya ve polis memurları Serkan Durmaz, Ahmet Emin Evci, İbrahim Üzümcü ve Toplum Destekli Polis eşliğinde Ulu Cami Mahallesi 468 Sokak 46 numarada bulunan Güler Gerçek Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde parmak izi uygulaması yaptılar.

Bedensel ve Zihinsel Engelli çocukların herhangi bir sıkıntılı durumda başlarına bir şey geldiğinde kaybolmaları halinde, eğer polisiye bir durum varsa ailelerine bir an önce ulaşabilmek için bu uygulamayı başlattıklarını belirten Akhisar İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Turhan; ”Çocukların kim olduklarını, ailelerinin kim olduğunu biran önce tespit edebilmek biran önce ailelerine kavuşturabilmek için bu çocuklarımızın kimlik tespitlerini nasıl yapabiliriz diye bu parmak izi uygulaması çalışması başlatıldı” dedi.

Müdür Mehmet Turhan; parmak izi uygulamasının ailelerinin de rızası alınarak gerçekleştirildiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Sadece kimlik tespiti gerektiğinde çocukların ailelerine teslimi çabuklaştırmak adına böyle bir çalışma başlattık. Çocuklarımızın bedensel ve zihinsel engelli olmaları münasebetiyle bizim kuruma gelmelerini beklemeden biz gidip ayaklarına gidip yerinde hem o çocukları üzmeden parmak izini alıyoruz. Akhisar’daki ilk uygulamamızı Güler Gerçek Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde başlattık. Parmak izini biz kendimize göre değil çocukların uygun oldukları zaman ve yere göre ayarlıyoruz. O yüzden onların taleplerine göre onlardan gelen bilgilere göre ayarlıyoruz. Güler Gerçek Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bulunan yaklaşık 75 öğrencinin 5 gün içersinde parmak izini alacağız. İleriki günlerde ilçemizdeki diğer rehabilitasyon merkezlerindeki tüm çocuklarımızın parmak izlerini alacağız.”

Tekerlekli Sandalye