Aktif sigortalılar evde bakım ücreti alırmı

Urfalı

Üye
Üye
Şu an isteğe bağlı prim ödüyorum. Aktif sigortalıyım yani 1500 gün sonra emekli olacağım nasip olursa.
Soruma gelirsek.
1) sigortalı olan biri evde bakım ücreti alırmı?
2) aktif sigortalıyken bakım ücreti alınıyorsa ilerde emekli olduğumdada bakım ücreti almaya devam edermiyi?
Not: özür oranım %64

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
İsteğe bağlı prim yatırırken evde kişi başına düşen gelir 400 lirayı geçmiyorsa ve kişi tuvalet banyo gibi özel ihtiyaçlarında bir başkasından yardım alıyorsa evet evde bakım maaşı alır, emekli olması yada aktif sigortalı olması sorun teşkil etmez.

Urfalı

Üye
Üye
kişi başı gelir şu an 400 lirayı geçmiyor. İlerde emekli olurda geçersem onu bilemem çünkü bana ne kadar emekli maaşı verecekler onu bilmiyorum. Ama o diğer dediğiniz tuvalet banyo işini çok şükür tek başıma yapıyorum. Koltuk değneğiyle yürüyorum ben bu durumda ne olur??

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Değerlendirmeyi shçek uzmanları yapar sizi ağır özürlü ve bakıma muhtaç görürse maaşı almanızı sağlarlar ama yok uzmanlar muhtaç degilsin derlerse maaşı alamazsınız yani bu konuda net kararı uzmanlar verir birşey söylemek dogru olmaz, ayrıca alırsanız maaşı ve ilerde emekli olunca kişi başına düşen gelir 400 lirayı geçerse mutlaka bildirmeli maaşı kestirmelisiniz.

Tekerlekli Sandalye