Akülü arabasını tamir ederken patron oldu

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
6353.jpg

HOBİDEN İŞ YERİNE..;

Kas erimesi sonucu yatalak hâle gelen Hüseyin Elegelmez, önce kendisine verilen akülü sandalyesini tamir etti, daha sonra da bu işi meslek hâline getirdi

YANINDA 3 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Kadıköy’de kurduğu atölyesinde bugün 3 kişi çalıştıran Elegelmez, şimdi Kimse Yok Mu Derneği’ne kayıtlı engellilerin akülü araçlarını ücretsiz tamir ediyor.

İBRETLİK HAYAT HİKÂYESİ

İstanbul Kadıköy’de kendisine bir atölye açarak işe başlayan Hüseyin Elegelmez, işlerini büyüterek patron oldu. Elegelmez, mendil satarak hayatını sürdürmeye çalıştığı bu acımasız hayatta bugün 3 kişinin çalıştığı bir iş yerinin sahibi..

Hüseyin Elegelmez’in rahatsızlığı 17 yaşındayken ani bir düşme sonucu başlamış. Çaresi olmayan kas erimesi hastalığına yakalanan Elegelmez, 22 yaşında ise tamamen yatalak olmuş. Evinden dışarıya birilerinin yardımı ve tekerlekli sandalyeyle çıkabiliyormuş. Biri kız 2 çocuk babası olan Hüseyin Elegelmez (35) ailesinin geçimini sağlamak için tekerlekli sandalyeyle yapabileceği işleri bulmaya çalışmış.. Sakız, kâğıt mendil ve çakmak satmış; ayakkabı boyacılığını denemiş..

KENDİ ARACINI TAMİR ETTİ

Hayatını tekerlekli sandalye üzerinde geçiren Elegelmez’in tekerlekli sandalyesi eskiyip kullanılamaz hâle gelince, komşuları yeni bir sandalye için Kimse Yok Mu Derneği’ne başvurmuş.. 2008 yılında akülü tekerlekli sandalyesine kavuşan Hüseyin Elegelmez’in, artık tekerlek çevirmesine veya birilerinin itmesine ihtiyacı kalmamış. Ancak 2 ay sonra akülü sandalyenin arıza yapması Elegelmez’in hayatında yeni bir dönüm noktası olur.

VEFA ÖRNEĞİ

Bozulan sandalyesi için Kimse Yok Mu Derneği’ni aramak yerine kendi imkânlarıyla tamir etmeyi deneyen Hüseyin Elegelmez, bunda da başarılı olarak sandalyesini yeniden çalışır hâle getirdi. Tamir etmenin çok da zor olmadığını gören Elegelmez, kendisi gibi engellilerin araçlarını tamir etmek için bir atölye kurmaya karar verir. İstanbul Kadıköy’deki iş yerinde akülü tekerlekli sandalye tamirine başlayan engelli girişimci, zamanla işlerini büyüttü ve bugün yanında 3 personel çalıştırmaya başladı. Atölyede tekerlekli sandalyeleri akülüye dönüştürme hizmeti de veren Elegelmez, Kimse Yok Mu Derneğine kayıtlı olan engellilerin araçlarını hiçbir ücret almadan tamir ederek vefanın önemini bizlere bir defa daha hatırlatmış oluyor.

ÇOCUKLARIMI OKULA GÖNDEREMEDİM

Zor günlerinde en büyük destekçinin eşi olduğunu dile getiren Elegelmez, “Otobüse binmek için saatlerce durakta beklediğimi biliyorum. Beni koltuk değnekleriyle gören şoförler almak istemiyorlardı. Bu yüzden çok yağmur altında ıslandım. Böyle zor günlerin ardından çocuklarımı okula gönderemeyecek duruma düştüm” diye konuşuyor.

Tekerlekli Sandalye