Akülü Sandalyelerde Hangi Özelliklerin Olmasını İstersiniz?

tarik

Üye
Üye
Merhaba,

Internette arama yaparken foruma denk geldim. Yurt disinda doktora yapiyorum.
Engelli ve yaslilar icin elektrikli bir arac uzerinde calisiyoruz. Ben de kullananlarin agzindan fikir almak istedim.
Ornegin,
  • Arac sensorlerle etrafini tarayarak yaklasan bir cisim ya da engel oldugunda kullanicisini uyarabilecek,
  • GPS vasitasiyla yol tarifi yapabilecek, konumu belirlenebilecek,
  • Kameralarla etrafini tarayip insan ya da diger araclari algilayabilecek,
  • Egimli ya da engebeli yollarda kullanilabilecek,
  • Kendi kendini sarja baglayabilecek (park yerinde),
  • Tamamen bilgisayar kontrollu olacak.

Simdilik dusunulen ozellikleri bunlar. Henuz ortada bir urun yok.

Benim sormak istedigim,

Kullananlar acisindan "soyle bir ozelligi olsa cok kullanisli olur" dediginiz seyler var mi?
Klasik tip elektrikli sandalyelerde yasadiginiz zorluklar var mi? Varsa neler?
Etrafta olan biten hakkinda nasil bir geri besleme sizin icin daha yararli olur? Sesli? Goruntulu? Titresim? Elektrikli Kas Uyaricilari?

Genel olarak da fikir belirtebilirsiniz. Spesifik olarak "su olsa cok kullanisli olur" seklinde de fikir belirtebilirsiniz.
Simdiden Tesekkuler,

Tarik

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Selamlar,
15 yıllık akülü sandalye kullanıcısıyım. Hayalimde şöyle bir akülü sandalye var.
Sandalyenin üzeri açılır kapanır olacak. Yağmurlu yada soğuk havalarda bir düğme vasıtasıyla sandalyenin üzeri kapanacak. Tek sarjla gidilebilen mesafe 50-60 kilometre olacak. Sandalyenin koltuğu bir mekanizmayla ileri geri gidebilecek. Örneğin koltuktan akülü sandalyeye tranfer olurken sandalyenin koltuğu uzaktan kumanda vasıtasıyla en uygun pozizyona getirilecek.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

tarik

Üye
Üye
Cevap icin tesekkurler Halil Bey,

Akulu sandalye kullanirken yasadiginiz sorunlardan da bahsedebilir misiniz?
Kontrolunde zorluklar var mi? Varsa neler?
Kullanilmasini kisitlayan belirli kosullar var mi? Ornegin yol sartlari (egimli yol, bozuk yol), ya da kumanda etmesi yeteri kadar kolay mi? Daha basit olmasini ister miydiniz?
Hareket kabiliyeti yeterli mi?
Tek basina binip inmesi yeteri kadar kolay mi? (Bundan zaten bahsetmissiniz)

Sandalyenin hareketi konusunda genel olarak memnun olmadiginiz neler var?

Bunlardan da bahsedebilirseniz sevinirim.

Tekrar tesekkurler.

Tülayca

Üye
Üye
s.g.m.s nin akülü sandalyesini kullanıyorum ön tekerleri biraz küçük büyüzden ufak bi taşa gelse bile çok sarsıyor. Kumandası çok kolay ve kullanılışle tek şikayetim fazla sarsıntı yapması. Sasıntı yapmayan bi akülü sandalye olabilir mesela.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben Meyra marka akülü sandalye kullanıyorum. Piyasa araştırmaşı yapmışınızdır illaki. Meyra dünyanın en iyi akülü sandalye markalarının başında gelir. Akülü sandalyelerin kullanımı genel anlamda çok kolaydır. Joistikleri bana göre yeterince gelişmiş. Tabi sık sık arıza verenleri katmıyorum. Yine kendi kullandığım marka adına konuşmam gerekirse arazi otomobili gibi gitmediğim yer, çıkmadığım dağ başı kalmadı dersem yeridir. Hatta piyasada çok daha gelişmişleri var. İnanılmaz arazi şartlarında her türlü engeli aşan akülü sandalyeleri şuradaki konuda videolu şekilde göstermiştik. Tabi Türkiye'de bu araçlara ulaşmak yıldızlara ulaşmak kadar zor. Hiç birinin türkiye'de yetkili satıcısı yok. Almak isteyen engelli kişi kendi bireysel girişimiyle alacak. Buda çok çok zor. Bir yığın gümrük işlemi bıktırıp usandıran prosedör vs vs. Söz konusu sandalyelerin astronomik fiyatlarını saymıyorum bile.

Yani piyasadaki akülü sandalye markaları içinde bana göre kullanım kolaylığı, hareket kabileyeti açısından bir sıkıntı yok.

Sıkıntı şu noktada var. Özellikle Türkiye'de üretilen akülü sandalyeler sık sık arıza veriyor.
Eğer siz bir ürün geliştirip piyasadaki diğer akülü sandalye markalarından bir adım öne çıkmak istiyorsanız, piyasada var olan akülü sandalyelerden farklı özelliklere sahip bir akülü sandalye geliştirmelisiniz.

Bunlar neler olabilir?

1) Akülü sandalyenin üzeri açılır kapanır olacak. Kullanıcı istediği zaman sandalyenin üzerini açıp kapayacak. Bunu tek düğmeyle yapabilecek. (yaz aylarında bilmem kaç defa yağmura yakalanıp sırılsıklam ıslanıp ertesi gün yorgan döşek yattığım için bunu çok önemsiyorum. :) )

2) Akülü sandalye kendi kendini şarz edebilecek. Bildiğim kadarıyla piyasada bulunan hiç akülü sandalyede bu özellik yok. Sandalyenin aküsü bittiğinde şarza takmak zorunda kalıyoruz. Araç hareket halindeyken tıpkı otomobillerde olduğu gibi kendi kendini şarz edebilecek özelliğe sahip olmalı. (Akülü sandalye üreten firmalar sanırım bu özelliği akülü sandalyelerin yeteri kadar hızlı gitmeyip belli bir devire ulaşamadıkları için yapamıyorlar. Ama yapılamayacak bir özellik değil bence. Birkaç dişli sayesinde gereken devir sağlanabilir. Bu işin teknik yönü tabi.)

3) Akülü sandalyenin koltuğu sabit değil hareket ettirilebilir olmalı. Gerektiğinde bir mekanizma sayesinde koltukta oturan engelli koltuğu yere sıfır gelecek pozizyonda yere indirebilmeli veya otomobilden akülü sandalyeye, koltuktan akülü sandalye geçiş yaparken sandalyenin koltuğu en uygun pozizyona getirilebilmeli.

4) Dış mekandan eve geldiğimizde akülü sandalyelerin tekerleri ister istemez tozlanıyor. Bu tekerleri temizlemeden eve girmek imkansız. Tekerlerin temizlenmeside hayli zor iş. Bunun önüne geçilmek için sandalyenin tekerlerine galoş geçirilebilir. Buna benzer bir ürün geliştirilmiş. B.K.Z
Bu ürün dahada geliştirilip çok daha pratik hale getirilirse tadından yenmez.

tarik

Üye
Üye
Cevaplar icin tesekkurler,

Genel olarak bir fikir edindim.
Tekrar belirtmekte fayda var, herhangi bir ticari firma icin arastirma yapiyor degilim. Piyasaya urun de surmeyecegim. Bu yuzden piyasadaki urunlerin arasinda one cikmak amaciyla sormamistim sorulari. Bilimsel projelere yardimci olmasi icin bilgi edinmeye calisiyorum.

Sarsinti konusunda gelisme saglanabilir,

Uzerinin acilir kapanir olmasi saglanabilir,

Hareket halinde kendini sarj etmesi malesef bilimsel olarak mumkun degil. Yapilabilecek sey, motorlarin ve kontrolorlerin verimini artirip akuleri daha verimli kullanmak ve daha uzun yol almasini saglamak olabilir.

Kolay binis icin koltugun indirilip kaldirilmasi su andaki projemizde uzerinde calistigimiz bir konu,

Temizlik konusunu dusunmemistim, haklisiniz. Bu konuda da dusunmek gerekiyor.

Kar Çiçeği

Üye
Üye
Arkadaşlarımın önerilerine ek olarak, bir de ön tekerlekleri büyük olursa çok iyi olur. Ben S.G.M.S firmasının ön tekerlekleri büyük olan akülü sandalyesini kullanıyorum çok memnunum pek engel tanımıyor.
Ayrıca yağmurlu ve soğuk havalarda etrafı ve üzeri açılır kapanır olsa çok iyi olur, üşüttüğüm için kaç haftadır sokağa çıkamıyorum.

Tekerlekli Sandalye