Akülü Tekerlekli Sandalye Deneyimlerim ve Handicare Rhino

Sairane

Üye
Üye
Merhaba, sizlere Ankara Gold Medikal den aldığım İsveç menşei Handicare Rhino Akülü Tekerlekli Sandalyemin ilk izlenimimi paylaşacağım. Yaklaşık 15-20 yıldır akülü sandalye kullanıcısıyım. Sırasıyla wollex 123, imc 301 ayağa kaldıran akülü sandalye ve wollex 124 asansörlü sandalye deneyimlerim oldu. Handicare Rhino’ ya geçmeden önce gelin size biraz diğer araçlarımdan bahsedeyim.

Wollex 123:

Çin menşei olan bu araç alt segment olup dar gelirli insanların ilk tercihlerindendir. Aslında denge ve motor gücü olarak tatmin eden bir cihaz fakat kâh sırtlığın sadece oldukça ince bir süngerden yapılmış olması, kâh ayaklıkların gün geçtikçe deforme olup ayak bileğiniz ve dizinizde oluşturması muhtemel şekil bozukları ve ağrılar sandalyenin diğer artılarını da alıp götürüyor. Ayrıca hızı da sokakta sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

İmc 301 ayağa kaldıran akülü sandalye:

Büyük umutlarla aldığım bu cihaz 1-1,5 ayda beni çileden çıkarmayı başarmıştı. Toplu konut idaresi (Toki) tarafından inşa edilmiş bir binada oturuyorum ve Türkiye standartlarında ki bir eve sahibim. Yani kapı, eşit vb. şeyler ortalama ölçütlerde lakin Türkiye de üretilen bu sandalye kapılardan geçemiyor, koridordan odaya dönemiyordu. Ayrıca asfaltta dikkatinizi çekerim asfaltta dönüş için manevra yaptığımda kayıyor ve dönemiyordu. Evdeki halılardan hiç bahsetmeyeyim. Umarım aracı iade ettiğim 3-3,5 yılda tüm bu sorunları aşmışlardır.

Wollex 124 asansörlü akülü sandalye:

Aslında wollex 123 ile wollex 124 arasında pek bir fark yok. Sadece asansörü ve tırmanma gücü birbirini ayırt etmemizi sağlıyor diyebilirim. Wollex 124 asansörün getirdiği avantaj ile birkaç adım önde ve asansör yani bir diğer değişle lift hayatımızı kolaylaştırma da çok gerekli bir özellik. Lakin wollex 123 çekiş gücü olarak daha iyi. Son olarak bu iki cihazda da iç ve dış mekânda pek bir güçlük çekmedim. Tabi iki cihaz da 2-3 santimi aşan engellerde yenik düşebiliyor.

Ve Handicare Rhino:

Yukarıda bahsettiklerimden anlaşılacağı üzere, batı menşeli kullanmaya başladığım ilk cihaz Handicare Rhino. Denge, hız ve estetik olarak çok başarılı bir araç olan Handicare Rhino, saatte 12 kilometrelik bir hıza ulaşıyor ve bunu yaparken de neredeyse hiçbir sarsıntı hissetmiyorsunuz. Ayrıca 4-5 santime varan kaldırımları ve yükseltileri de aşabiliyor. Dış mekânlarda oldukça seri ve güvenli bir yolculuk sağlıyor. Tabi bu konforu beden yapınıza göre aracı tasarlayan biri veya birileri varsa o zaman sizin için dört dörtlük bir araca sahip olmuş oluyorsunuz. Ben bu konuda çok şanslıyım. Zira Gold medikal gibi bir kuruluşla ve oğuz şahin gibi bir dostla tanıştım. Bu nedenle ben ve ailem almış olduğum araçtan oldukça memnunuz.

Buradan Oğuz beye, Enes beye, Cem beye ve diğer Gold medikal çalışanlarına teşekkür ediyorum.
Not: Ev içi kullanımda halılar ile bir sorun (toplama, katlama v.b.) yaşar mıyız diye düşünüyorduk? Lakin hız seviyesi 1 veya 2 olduğunda neredeyse sıfır problem yaşadık. Zaten ev ortamında da bu hız tabi ki de yeterli oluyor. Kısacası hem iç hem de dış mekânlarda Handicare Rhino tercih edilebilecek araçlardan bir tanesidir. Sevgilerle…

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba sevgili sinanım, baya uzun süredir doğru akülü sandalyeyi seçme konusunda ki arayışlarını biliyorum. Sonunda doğru aracı bulabilmişsin. Buna çok sevindim. Ayrıca yazındaki değerlendirmelerde çok Profosyonelce olmuş. Hem senin adına, hem Gold medikal adına çok sevindim. İyi günlerde kullan kardeşim.
Not: Yazın Ankara'ya gelme durumum var. Bakarsın kapışırız. :)

Sairane

Üye
Üye
halil abi öncelikle güzel kelimelerin için çok teşekkür ederim :) kapışma teklifine gelince alırım anahtarını :D şaka bir yana inşallah şu salgın süreci bir an önce biter de özgürlüğümüze yeniden kavuşuruz. işte o zaman tutmayın beni :D

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Canlarım,

Maşallah Sinan jet gibisin :) bu ne hız böyle canım kardeşim hayırlı, uğurlu olsun yeni araban...

Sağlıklı günlerde kullanman dileğimle,

Sairane

Üye
Üye
Teşekkürler ablacım iyi ki varsın ☺️☺️

Tekerlekli Sandalye