Alanyalı Çift, 350 Engelliye Eğitim Veriyor

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
engelliders_04_12_2010.jpg

Antalya'nın Alanya ilçesinde karı koca 18 yıldır engelli çocuklara eğitim veriyor. Altışar katlı 3 bloktan oluşan 5 bin metrekarelik alan üzerine kurulu merkezde engelli çocuklara özel eğitim veren çift, engelli çocuk başına devletten 380 lira alıyor.

18 yıl önce evlenen Perihan ve Feridun Özdeş çifti, Alanya'da açtıkları Özgün Kardelen Özel Eğitim Okulu'nda, 350 engelli öğrenciye eğitim veriyor. Okulun kurucusu Feridun Özdeş'in eşi Perihan Özdeş de okulun müdürlüğünü yapıyor.

Özel eğitime muhtaç çocuklara eğitim vermenin mesleğinin bir parçası olduğunu ifade eden psikolog Feridun Özdeş, eşinin de psikolojik danışman olmasıyla bu işe profesyonel anlamda başladıklarını söyledi.

Türkiye'deki bu işi yapan ilklerden biri olduğunu ifade eden Özdeş, çocukları Özgün ve Kardelen'in ismini okula verdiklerini belirtti. Feridun Özdeş, "Şu anda da içinde bulunduğumuz kurum da Türkiye'nin en büyük özel eğitim kurumlarından. Burada sadece işi profesyonel yapmak değil, yaptığımız çalışmanın faydalı olması özel çocuklarımıza fayda getirmesi ve onları toplumla bütünleştirerek toplumsal yaşama katılmasını sağlamaktır." diye konuştu.

Okulun 350 tane özel eğitime muhtaç çocuğa, rehabilitasyon, okul öncesi, ilköğretim ve mesleki eğitim konusunda her türlü eğitim çalışması yapıldığını belirten Özdeş, 45 personelle işi profesyonel anlamda yürüttüklerini söyledi.

Burada engelli çocuklarla özel ve mutlu günler geçirdiğini dile getiren Perihan Özdeş, çocuklardan en başta sabır ve sevgiyi öğrendiğini ifade etti. Onlarla beraber olmanın hayatının bir parçası olduğunu dile getiren Perihan Özdeş, "Onlarla yaşamak bize hayatın verdiği anlamların en güzeli.. Hiç bıkmadan, yorulmadan çalışıyoruz. Ben normal çocuklara da eğitim verdim. Normal çocuklar daha zevkli oluyor. Çünkü verdiğinizi anında alıyorsunuz. Ama bizim özel alanındaki çocuklarımızın eğitimi hem sabır hem de uzun zaman isteyen bir süreç." şeklinde konuştu.

Okulda öğretmenlerinden çok memnun olduğunu belirterek resim ve takı bölümüne girerek çalıştığını belirten engelli öğrenci Emine Akkışoğlu, nakış, el işi resim, seramik ve el sanatlarını öğrendiğini söyledi.

CHA

Tekerlekli Sandalye