Alaylı ressam

cenap

Üye
Üye
engelim şizofreni hobilerim kitaplar ve resim yapmak bu meşguliyetlerim rahatsızlığımı unutturuyor bana günün 20 saatini odamda resim yaparak kitap karıştırken radyo dileyerekgeçiyor resimlerim sitenizde var diğer engelli kardeşlerimde gör sün ve resimle kitaplarla uğraşanlarla paylaşmak bilgi alışverişinde bulunmak istiyorum bilgisayarı biraz acemice kullanıyorum yeniyi o konuda şizo olduğum için herhalde kimse benimle arkadaş olmadı herkese sağlık sıhhat dilek lerimle iyi akşamlar

Ekli dosyalar

• DSCF0924.jpg
    DSCF0924.jpg
    68.5 KB · Görüntüleme: 175
  • DSCF0959.jpg
    DSCF0959.jpg
    98.8 KB · Görüntüleme: 160
  • DSCF0981.jpg
    DSCF0981.jpg
    78.1 KB · Görüntüleme: 163
  • Scan.jpg
    Scan.jpg
    101.7 KB · Görüntüleme: 174
  • DSCF0909.jpg
    DSCF0909.jpg
    95.2 KB · Görüntüleme: 177

yörükkızı

Üye
Üye
kıymetliarkadaşım çalışmalarınız çok güzel tebrkler... başarılar

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam cenap,

Resim yapmak gerçekten bir yetenektir ,sonradan öğrenilemez ve bu yetenek sizde fazlasıyla var. Hastalığınız için geçmiş olsun ama şunu bilin ki sizin şizofren olmanız hayatta yapmak istediklerinize bir engel olmayacaktır. Ne ressam olmanıza ne de yazar olabilmenize şizofreni hastalığının olumsuz değil aksine olumlu etkisi olduğunu biliyor muydunuz ?

Bugüne kadar olan yaşamınızda engel durumunuzla ilgili ne kadar olumsuzluk yaşadıysanız hepsini bir kenara bırakın ve aşağıdaki yazıyı okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

JOHN NASH ŞİZOFRENDİ AMA...

John Forbes Nash,1928 doğumlu Amerikalı matematikçi.Oyun teorisi ve diferansiyel geometri üzerine çalışan Nash,1994 Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahibi.Daha geniş kitleler tarafından tanınması, “Akıl Oyunları(A Beautiful Mind) adlı filmde Russell Crowe tarafından canlandırılmasıyla gerçekleşti.

John Forbes Nash,13 Haziran 1928’de Batı Virginia,Amerika’da dünyaya geldi.Oğluyla aynı adı taşıyan baba John Nash,Teksas A&M Üniversitesi mezunu bir elektrik mühendisi,annesi Margaret Virginia Nash ise bir Latince ve İngilizce öğretmeniydi,Batı Virginia Üniversitesi mezunuydu.16 Kasım 1930’da kız kardeşi Martha doğdu.İlkokuldan önce anaokuluna kaydolan Nash,henüz çocukken Compton’s Picture Encyclopedia adlı resimli ansiklopediyi okuyor ve birçok şey öğreniyordu.Time Dergisi de ilgisini çekiyordu.Mutlu bir çocukluk geçirdi.

12 yaşındayken evde kendi kendine deneyler yapmaya başladı.O zamanlarda da insanlarla çalışmayı değil,kendi kendine olmayı sevdiği belliydi.Kız kardeşi normal bir çocuktu ancak Nash diğer çocuklardan çok farklıydı,onların oyunları,şakaları Nash’e garip geliyordu,kısa sürede kendini herkesden soyutlamıştı.Annesi ve babası,Nash’in kitap merakını gördükleri için ona bir yetişkin gibi davranmaya,eğitimini teşvik etmeye başladılar.

Nash’in matematik sevdasını ortaya çıkaran eser,lise yıllarında okuduğu,E.T. Bell’in “Men Of Mathematics” adlı kitabı oldu.Lisede okuduğu sırada “Bluefield College” adlı üniversiteden dersler almaya başladı.Liseyi bitirdikten sonra “Westinghouse” bursuyla “Carnegie Institute Of Technology” adlı üniversiteye kaydoldu,bölümü ise kimya mühendisliğiydi.Ancak Nash bu bölümden ayrılarak kimya bölümüne,daha sonra da matematiğe geçti.1978 yılında hem lisans,hem de master derecesini aldı.Mezun olduktan sonra bir donanma projesi üzerinde çalışmaya başladı.

Nash bir süre sonra “Denkleştirme Kuramı” üzerine çalışmak amacıyla Princeton Üniversitesi’ne gitti.Hem Princeton’dan hem de Harvard Üniversite’sinden teklif gelmişti ancak ailesinin yaşadığı yer olan Bluefield’a yakınlığı ve akademisyenlerinin Nash’e gösterdiği ilgi sayesinde,Princeton’a gitmeyi tercih etti.1950 yılında doktorasını buradan aldı.Doktora tezi,daha sonra “Nash Dengesi” adını taşıyacak olan,”Oyun Teorisi”nin en önemli parçalarından olan bir çalışmaydı.Bu çalışması 3 makaleyi beraberinde getir; “Equilibrium Points in N-person Games”(1950), “The Bargaining Problem”(1950) ve “Two Person Cooperative Games”(1953).Ayrıca cebirsel geometri alanında önemli çalışmalar yaptı.1951’de “Massachusetts Institute of Technogy”de(MIT) öğretmenlik yapmaya başladı.1959’da bu görevinden istifa etti.
Nash,1958 yılında “şizofreni” belirtileri göstermeye başladı.Ancak Princeton’da geçirdiği 4 yıl boyunca (1945-1949) kayıtlarda yalnız yaşadığı görünse de,bir oda arkadaşının olduğunu düşünüyordu.

1959 yılında yatırıldığı hastanede kendine güvensizlik,depresyon ve paranoyak şizofreni tanıları kondu.Paris ve Cenevre’de bir süre yaşadıktan sonra 1960’ta Princeton’a geri döndü.1970’e kadar birçok kez hastaneye yattı.Bu yıllarda ilaç tedavisini kesmeye karar verdi.Biyografisinin yazarı Sylvia Nasar’a göre yavaş yavaş iyileşmeye başladı,bu süreçte eşi de ona büyük destek verdi.

Nash,çalışmalarının karşılığını almaya 1978 yılında başladı.Bu yıl “John Von Neumann Teori Ödülü”nü aldı,1994 yılında ekonomi dalında Nobel Ödülü’nü aldı,1999’da “Leroy P.Steele Ödülü”nü aldı.

Tom Harrell - Jaz Sanatçısı

Jaz müziğin John Forbes Nash’I diye de anılan Tom Harrell, tüm engellere karşın şizofreniye karşı başarılı bir mücadele verdi ve son 30 yılın en önemli trompetçilerinden birisi olmayı başardı.

Meera Popkin - Broadway Yıldızı

Meera Popkin Cats ve Miss Saigon gibi ünlü Broadway ve Londra müzikallerinin yıldızıydı. Ve bu dönemde şizofreni teşhisi aldı. Hayatı sahnelerde, limuzinlerde geçerken bir anda çok zor şartlarla mücadele etmek zorunda kaldı. Ama şimdi son derece iyi, evlendi ve yakın bir dönemde bir bebek bekliyor.

Andy Goram - İskoçyalı Futbol Oyuncusu / Kaleci.

İngiliz gazeteleri İskoç kaleci Rangers takımında oynayan (daha sonra Manchester United futbol kulübüne kiralandı) Andy Goram’a şizofreni tanısı konulduğunu bildirdi. Goram İskoçya’nın en iyi kalecesi ve Rangers’da oynadığı sıralarda onu rahat bırakmayan diz yaralanmalarına rağmen Avrupa’nın en iyi kaleceleri arasında sayılıyor. Üstün reaksiyon yeteneği ve cesareti onun ilk kez İskoçya kaptanı olduğu 1986 Oldham Athletic player kupasından sonra Dünya Kupası sırasında tanınmasını sağladı.

Lionel Aldridge - Süper Kupa kazanan Futbolcu

Lionel Aldridge 1960’larda Green Bay Packers ile Süper Kupa dahil üç dünya şampiyonluğu kazandığında hayatının zirvesindeydi. Şimdi sadece başını suyun üstünde tutabildiği için mutlu. Aldridge düzelme göstermiş bir paranoid şizofren..

James Beck Gordon (Jim Gordon) - James Gordon devrinin en büyük bateristlerinden biriydi

James Beck Gordon devrinin en ünlü bateristlerinden biriydi. Altmışlı ve Yetmişli yıllarda John Lennon, George Harrison, Eric Clapton, the Everly Brothers, the Beach Boys, Judy Collins, Joe Cocker, Frank Zappa, Duane Allman, Carly Simon, Jackson Browne ve Joan Baez ile birlikte çalmıştı. Ancak müziği son buldu ve şizofreni hastası oldu.

Charles “Buddy” Bolden – Caz Müzisyeni

Bir müzisyenin akıl hastalığı, onun caz yaşamında yaratıcılık sağlamış olabilir. Şizofrenisi olmasa, Charles “Buddy” Bolden – bazılarınca caz hareketini başlatan adam olarak kabul edilir – doğaçlamalarını yapamazdı.

Resim çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamı dileklerimle,

yörükkızı

Üye
Üye
sevgili cenap resimlerine bakarken kayboluyorum her fırçada bir hikaye saklamışsın sanki hayran kaldım arkadaşın olabilmek gurur verici selamlar...

cenap

Üye
Üye
övgüleriniz çok teşekkür ederim benim için moral destek oldusağlık sıhhat dilklerimle

S

simurg19

Guest
cenap arkadaşım resimlerin çok güzel harikalar yaratmışsın devamını bekliyoruz .

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Geçmiş olsun kardeşim,
ben de 13 yıldır şizofreni hastasıyım. 8 yıldır çalışıyorum. resim kitap vb. uğraşmak tabii ki çok iyi ama hastalığın tedavisi toplumun içinde oluyor. bir link paylaşıyorum. geçmiş olsun acil şifalar dilerim...
Şizofreni Kamu Spotu - YouTube

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam unuttum.29,

Paylaşımın için çok teşekkür ederim arkadaşım ve ayrıca medeni cesaretin için de. Şizofreni, herkesin başına gelebilecek bir akıl oyunudur ve ben aslında bunun gibi diğer rahatsızlıkları olan arkadaşların da sitemizde kendini gösterme , ifade etme ve paylaşımda bulunmalarını inanılmaz derecede mutlu olarak karşılıyorum.

Yalnız değilsiniz arkadaşlar ! Bu sitede yalnız olmanız da mümkün değil zaten. Hepimiz bir şekilde özgürlük mücadelesine gönül vermiş ve bu amaçla bizler için kurulmuş sevgi köprüsünden geçmekte olan , toplum tarafından engellenmekte ısrar edilen , gözardı edilmek istenen ama asıl engellerin kendilerinde olduğunu bilmeyen sessiz bir çoğunluğun çocuklarıyız.

Her birimiz bu sitede özgürüz ve biz artık biliyoruz ki aşılması gereken hiç bir engel yoktur ki sevgiyle, dostlukla,kararlılıkla, paylaşımla aşılması mümkün olmayan...

Şizofren yada türü, çeşidi başka ismi her ne olursa olsun insanın en büyük engeli kendisidir arkadaşlar. Sizler ki bu rahatsızlığınızı dile getirme cesareti gösterdiniz o halde kendi içinizde engelinizi aştınız demektir bana göre.

Bu sayfalarda birbirimize güç verecek, destek olacak her türlü bilgi paylaşımında özgürlük mücadelesinde güzellikler paylaşmak dileğimle,

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
selamlar Sn. Gazoz Ağacı
İyi dileklerinizi ben de paylaşıyorum.
Bir anı: (üniversite edebiyat bölümü mezunu olarak) 2005 yılında hastanede tedavi görürken bir roman yazmaya çalışmıştım. daha sonra taburcu olup çalışmaya başladım. aradan yıllar geçti. yakın zaman, romanımın notlarını evraklarımın arasında görünce bende bir tebessüm.
efendim şair olmak sevdasındaki bir genç elinde bir kaç şiirle ünlü bir şairimize rastlar. şiirlerini şaire göstermek ister. şair şöyle bir göz gezdirir ve (mealen): sen bu şiirlerden üç defter doldur sonra onları yırt at. ondan sonra yazdıklarını getir bakalım der. bu hikayeyi okumadan roman yazmaya çalışmıştım, hikayeyi sonradan okudum tebessümüm ondandır yani...
şizofreniyle ilgili bir başlık açtım. bakmak isterseniz buyurun.
http://engelliler.gen.tr/f67/sizofreniyle-alakali-bir-kac-video-21648/

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam unuttum.29 ,

Üniversitede en çok okumak istediğim bölüm Psikolojiydi ama maalesef babamın ısrar ve isteğiyle İşletme okudum. Bugün bankacıyım ve içimde kalan bir ukte yıllar sonra bu sayfalarda yeniden canlandı. Dünyaya bir kere daha gelsem yani en azından böyle bir şansım olsa inanın Psikoloji okurdum ama bu isteğimi ve hevesimi doktor arkadaşlarımın destekleriyle yıllardır kendi çabamla psikoloji kitapları ( hatta onların ders notlarıyla ) okuyarak aştığımı düşündüğüm bir zamanda yeniden canlanması inanılmaz bir duygu. Ben de tebessüm ediyorum şu an ve gençlerin meslek seçimlerinde her şeyden önce kendi istek ve kararlarının arkasında durmalarını vargücümle destekliyorum.

Videoyu açamadım ama yine de çok teşekkür ederim bundan önce açılan tüm videolarınız için, tüm paylaşımlarınız için.

Sağlıcakla kalın,

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Hayat işte.
edebiyat öğretmenliğini bitiriyor ama bir okulda memur olarak çalışıyorsun.
belki siz de bir yolunu bulup meslek değiştirirsiniz. kendi adıma işimi seviyorum, kim bilir belki bir gün ben de öğretmenlik yapma cesareti gösterebilirim.
Saygılar...

Fulya

Üye
Üye
harika valla ellerine sağlık.... ah yaaa bende de bir resim yapma yeteneği olsa... Çok istiyordum yapayım edeyim... ama yok yani... çıkmıyor : )
çok şanslısın ...

Valla hiçkimse sevdiği istediği işi yapamıyor maalesef. hadi bizim engellerimiz var diyoruz ve bu tabuyu bazen yıkamıyoruz. Ama nice insanlar var istedikleri işleri yapamıyorlar...

yörükkızı

Üye
Üye
Sizler harika insanlarsınız sizlerle olmak mükemmel bir olay inanın çok mutlu oluyorum yürekten sevgiler hepinizede

yörükkızı

Üye
Üye
benimde bir roman denemem oldu kıymetli arkadaşım unuttum29 ama hukuki problemler yaşayacağımı söyleyen yayınevi değiştirmemi istedi ona uymaya çalışıyorum..

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Sn. yörükkızı
Roman mevzuunda benimkisi gerçekleşmedi. Ama bugün bir film izledim ve yazmanın ne kadar zor olduğunu gördüm.(internette bulabilirsem paylaşmak isterim burada.) sizi tebrik ederim, belki bir başlık açıp birkaç paragraf bizlerle de paylaşırsınız.
Tamam roman yazmak/okumak da önemli ama bizlerin daha elzem şeylere ihtiyacı var: mesela bir yayınevi çıksa ve engellilerin yasal hakları/ödevleri, emeklilikle ilgili ihtiyaçları olan bilgileri, konuyla ilgili olan çalışmaları, ilgili STK/dernek gibi kuruluşların iletişim bilgileri vb. içeren bir kitap hazırlasa ne güzel olurdu. Veya bu işi bir devlet organı üzerine alsa. İnternetten de güncellenen bir site kursa. Bizler de burada sadece lay lay lom paylaşımlarda bulunsak. Ne diyeyim ilerleyen zamanlarda İnşallah.
Saygılar…
Limit Yok ( Limitless ) T

Tekerlekli Sandalye