Aldığım sağlık kurulu raporunu nasıl iptal ettirebilirim?

fortuner

Üye
Üye
Merhaba, daha önceden şu konuda durumumu detaylıca anlatmıştım.

Sağlık raporunu aldım ancak daha sonrasında işler hiç de istediğim gibi gitmedi maalesef.
Aldığım raporda kalça protezinden dolayı yüzde 25 yazıyor ve ek olarak kısmi renk körlüğü olduğu yazıyor. Raporu almadan önce iş başvurusunda bulunduğum firmanın insan kaynakları uzmanı bana engel yüzdesinin belli olduğu ve çalıştırılamayacağım işlerin yazdığı bir rapor almam gerektiğini söyledi. Özellikle tekrar söylüyorum, illa ki yüzde 40 veya üzeri yani engelli raporu değil, iş başvurumu değerlendirebilmeleri için sadece engel yüzdemin belli olduğu ve çalıştırılamayacağım işlerin yazdığı bir rapor istendi ve ben bu raporu o yüzden aldım. İş başvurusunda benden böyle bir şey istendiği için ben de heyet karşısına çıktığım zaman bunu belirttim ve lütfen rahatsızlığımla ilgili gerekli notları yazın dedim. Onlar da "uzun süre ayakta durma gerektiren işlerde çalıştırılamaz" ve ayrıca "renk görme gerektiren işlerde çalıştırılamaz" diye not düştüler. Yazılan ikinci not tamamen işgüzarlık, çünkü benim renkleri ayırt etmekle ilgili hiçbir problemim yok ve olmadı.

Asıl olay buradan sonra başlıyor, bir sevinçle aldığım raporu insan kaynaklarına göndermeden önce telefonla aradım ve bana ne deseler beğenirsiniz? "Bizim sizi engelli olarak çalıştırabilmemiz için aldığınız rapor yetmez, yüzde 40 veya üzeri olması lazım" demesinler mi? Yahu biz sizinle hem e-mail yoluyla hem de telefonla görüştüğümüzde mevcut durumumla yüzde 40 veya üzeri rapor alamayacağımı söyledim zaten. Bana söylenen, alacağım rapora göre uygun bir pozisyona yerleştirilebileceğimdi, ama gelin görün ki beni boşu boşuna hastanede o kadar uğraştırdılar. Sonuç olarak çok fazla ümitlenmememi, ileride ihtiyaç olması halinde değerlendireceklerini ve kendi durumuma göre bir iş bulmamın daha uygun olacağını söylediler. :) Halbuki yüzde 40 veya üzeri rapor alabilseydim, engelli kadrosunda mühendis çalıştırabilecekleri için havada kapacaklardı. Şimdi ise fabrikadaki işlerin üretim odaklı olduğundan, çoğunun ayakta durma gerektiren yorucu işler olduğundan bahsediyorlar ancak ben çalışan birçok kişiden biliyorum ki benim de rahatlıkla çalışabileceğim bir sürü pozisyon var. Benim durumuma göre bir iş bulmamı öğütlemeleri de apayrı bir komedi, çünkü beni telefondaki sesimden başka değerlendirebilecekleri hiçbir kriter yok, beni görmediler bile. "Normal" sayılan birçok kişiye göre birçok avantajım olduğunu da düşünüyorum. (Yabancı dil, yurtdışı tecrübesi vs...)

Sonuç olarak bu rapor başıma tam anlamıyla bela oldu ve ben şu anda başka yerlere de başvuramıyorum korkumdan. Çünkü ekstradan yazdıkları renk görme gerektiren işler notuyla beraber ne kadar kötü bir imaj çizdiğimin farkındayım. Ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum.

Bu rapordan tamamıyla nasıl kurtulabilirim? Yoksa ömür boyu başıma bela olmaya devam edecek mi? Başka ne yapabilirim?

Biraz içimi dökmüş gibi de oldum, uzun yazdığım için kusura bakmayın.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Geçmiş olsun. İşyeriniz işgüzarlık yapmış. Ben onların ne yapmaya çalıştığını anladım. Eğer %40 oranlı rapor alsaydınız sizi özürlü kadrosundan göstererek yükümlülükten kurtulacaklardı. (tabi eğer özürlü işci çalıştırma zorunlulukları var ise) Konuya dönecek olursak. Raporun iptali mümkün değil ancak raporda gereksiz şeylerin yazıldığına inanıyorsanız (örnek: renk görme gerektiren işlerde çalıştırılamaz) il sağlık müdürlüğüne giderek rapora itiraz edebilirsiniz...

İsen Buga

Üye
Üye
amacınız nedir?
Özürlü kadrosunda çalışmak mi yoksa normal kadroda yer almak mı?
her halükarda normal kadroda yer almak istiyorsanız tam sağlıklı rapor vermekle mükellefsiniz..

fortuner

Üye
Üye
Amacım normal kadroda çalışmak, zaten engelli statüsünde olmam mümkün değil. Doktorum hiçbir şekilde engelli raporu alamayacağımı söyledi, ancak dikkatli bakıldığı zaman yürüyüşümdeki bozukluk fark ediliyor. Bunun dışında da çok ciddi sorunlarım yok, önceki konumda yazmıştım zaten kalça protezi ameliyatı sonrasında oldukça iyi durumda olduğumu.

Şimdi ben tam anlamıyla arada kalmış oluyorum, ne engelli olarak ne de "normal" olarak bir yerde çalışmam mümkün olmayacak mı? Yani hiçbir beden gücü gerektirmeyen, rahatlıkla ömrümün sonuna kadar çalışabileceğim bir iş için neden "tam sağlıklı raporu" vermek zorunda oluyorum ki?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam fortuner,

İçinde bulunduğunuz durumu ve sorununuzu o kadar açık ve net bir şekilde ifade etmişsiniz ki bu konuda tıpkı sizin yaşadığınız sorunu yaşayan engelli ama ne engelli ne sağlıklı ??? kişi sayısı öyle çok ki...şimdi sizin gibi bu sitede konu açıp paylaşamayabilirler ama ben yakından biliyorum arada kalan engellilerin durumu gerçekten çok büyük bir sorun ve maalesef bu konuyla ilgili henüz hiç bir ilerleme kaydedilemiyor.

İnsan kaynaklarında çalıştığım için biliyorum her işe yeni girecek olan personelden sağlık raporu istenir. Önemli olan bu raporda akciğer filmi ve kan tahlilidir aslında amaç bulaşıcı bir hastalığının bulunup bulunmadığının araştırılması ve işyeri özellikle çok sayıda işçi çalıştıran işveren için aleyhte sonuç doğurabilecek mevcut bulaşıcı bir hastalığının bulunmadığının tespit edilmesidir. Burada sizin şanssızlığınız engelli kadrosunda çalıştırılacak eleman aranması ve sizden tam olarak engelli sağlık raporu istenmesidir. Bunun içinde işgücü kaybınızın en az % 40 olması gerekliydi yani engelli sayılabilmek için.

Bu konuya cevap yazma gereği duydum çünkü sizin durumunuzu yaşayan örnek % 38 engelli oranı alan arkadaşlar ne yapacaklar ? Sizin gibi ne sağlıklı bir işte ne de engelli kadrosunda çalıştırılamayan ama mevcut rahatsızlığı bulunan arkadaşlar ne olacak ? İşte ben bu sorunun cevabını bir an önce devletimin çözmesini istiyorum. Ama bu konuda ne yazık ki kimsenin net olarak yapabildiği bir çözüm yolu yok.

Size tavsiyem kendinizi iyi hissediyorsanız sağlıklı raporu alarak iş yaşamınıza engelli kadrosundan değilde normal sağlıklı personel kadrosuna başvurmanız olacaktır. Her ne kadar kalça protezinizle yüzde yüz sağlıklı bir insanın yapabileceği hareketleri bir takım kısıtlamalarla yapıyor olsanız da ( % 25 oran ne yazık ki geçerli değil ) ve biliyorum ki bu da sizlere yapılan bir haksızlık ama inanın elimden hiç bir şey gelmiyor.

Sağlıcakla kalın,

fortuner

Üye
Üye
Selam fortuner,

İçinde bulunduğunuz durumu ve sorununuzu o kadar açık ve net bir şekilde ifade etmişsiniz ki bu konuda tıpkı sizin yaşadığınız sorunu yaşayan engelli ama ne engelli ne sağlıklı ??? kişi sayısı öyle çok ki...şimdi sizin gibi bu sitede konu açıp paylaşamayabilirler ama ben yakından biliyorum arada kalan engellilerin durumu gerçekten çok büyük bir sorun ve maalesef bu konuyla ilgili henüz hiç bir ilerleme kaydedilemiyor.

İnsan kaynaklarında çalıştığım için biliyorum her işe yeni girecek olan personelden sağlık raporu istenir. Önemli olan bu raporda akciğer filmi ve kan tahlilidir aslında amaç bulaşıcı bir hastalığının bulunup bulunmadığının araştırılması ve işyeri özellikle çok sayıda işçi çalıştıran işveren için aleyhte sonuç doğurabilecek mevcut bulaşıcı bir hastalığının bulunmadığının tespit edilmesidir. Burada sizin şanssızlığınız engelli kadrosunda çalıştırılacak eleman aranması ve sizden tam olarak engelli sağlık raporu istenmesidir. Bunun içinde işgücü kaybınızın en az % 40 olması gerekliydi yani engelli sayılabilmek için.

Bu konuya cevap yazma gereği duydum çünkü sizin durumunuzu yaşayan örnek % 38 engelli oranı alan arkadaşlar ne yapacaklar ? Sizin gibi ne sağlıklı bir işte ne de engelli kadrosunda çalıştırılamayan ama mevcut rahatsızlığı bulunan arkadaşlar ne olacak ? İşte ben bu sorunun cevabını bir an önce devletimin çözmesini istiyorum. Ama bu konuda ne yazık ki kimsenin net olarak yapabildiği bir çözüm yolu yok.

Size tavsiyem kendinizi iyi hissediyorsanız sağlıklı raporu alarak iş yaşamınıza engelli kadrosundan değilde normal sağlıklı personel kadrosuna başvurmanız olacaktır. Her ne kadar kalça protezinizle yüzde yüz sağlıklı bir insanın yapabileceği hareketleri bir takım kısıtlamalarla yapıyor olsanız da ( % 25 oran ne yazık ki geçerli değil ) ve biliyorum ki bu da sizlere yapılan bir haksızlık ama inanın elimden hiç bir şey gelmiyor.

Sağlıcakla kalın,

Sevgili Gazoz Ağacı,

Çalışmayı çok istediğim bir yerdi orası ama artık pek umutlu değilim açıkçası. Engelli raporu alabilseydim büyük ihtimalle hemen görüşmeye çağırıp değerlendirmeye alacaklardı, çünkü özgeçmişimi gönderdikten hemen sonra ilgilenip benimle irtibata geçmişlerdi. Ancak şu anki raporumu aldıktan sonra, sanıyorum kafalarında kötü bir imaj çizmiş olmalıyım ki, işi yokuşa sürdüler.

Normal sağlıklı personel kadrosuna başvurmaktan bahsetmişsiniz. Aslında benim tam olarak istediğim en başından beri buydu, çünkü rahatlıkla çalışabileceğim birçok pozisyon var. Kesin olarak şu soruların cevabını arıyorum:

-Rahatlıkla çalışabileceğim bir işe başvurdum, kabul edildim. Bu durumda tekrar gidip sağlık raporu almam gerekecek mi ya da sadece bahsettiğiniz akciğer filmi ve kan tahlili için mi gitmem gerekecek? Şu an elimdeki yüzde 25'lik rapor normal sağlıklı personel kadrosunda çalışmama engel olur mu? İşveren sıkıntı yaratır mı?

Bu rapor yüzünden iş başvurusu yapmaya korkuyorum. Eğer ki şu anki raporum normal sağlıklı personel kadrolarında çalışmama engel teşkil etmeyecekse, ben de istediğim yerlere durumumu anlatarak rahat rahat iş başvurusu yapabilirim.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler ve yardımlarınız için. :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam fortuner,

Öncelikle yaşamış olduğunuz sıkıntılı süreci bir kenara bırakarak yaşamınıza yeniden kaldığınız yerden devam edebilmek için bir an önce bu tatsızlığı çözmeniz konusunda yardımcı olmak istiyorum. Sizin o çok istediğiniz iş konusunda aslında yanlışlık tamamen personel müdürlüğünün size açık açık sizden engelli raporu istediklerini açıklamamasından kaynaklanıyor.

Raporu almadan önce iş başvurusunda bulunduğum firmanın insan kaynakları uzmanı bana engel yüzdesinin belli olduğu ve çalıştırılamayacağım işlerin yazdığı bir rapor almam gerektiğini söyledi. Bu sizin cümleniz ve ben bundan çıkardığım sonuç o işyeri engelli kadrosu için işçi alacaktı yoksa sizden bu şekilde bir rapor getirmenizi talep etmezdi.

Heyet doktorları sizin engelli raporu alabilmeniz için aslında tam olarak adı işgüzarlık olsa da belki de iyi niyetlerinden dolayı raporunuza renk körlüğünü eklemişler çünkü sizin % 40 alamayacağınızı biliyorlardı. Almış olduğunuz bu raporu evde bir kenara koyun ve tamamen unutun gitsin çünkü o rapor sizin hiç bir işinize yaramayacağı gibi sadece gözünüzün önünde olması bile yeterince sinirlerinizi bozacaktır.

Aslında her şeyden önemlisi sizin sağlığınızla ilgili bildiğiniz gerçeklerdir ve bu konuda çalışıp çalıştırılamayacağınız işleri en iyi siz bilirsiniz. ( uzun süre ayakta durmak, beden gücü gerektiren işlerde çalıştırılmamak gibi. ) Bundan sonra ki iş başvurularınızda almış olduğunuz rapordan bahsetmeyin çünkü siz sonuçta engelli raporu alamadınız tamamen arada kalan bir rapor oranı yüzünden sağlıklı personel arayan işverenlere gerekmeyen bir açıklama yapmak zorunda değilsiniz ki.

Yeniden iş başvurularında bulunun ( engelli kadrosu kesinlikle değil ) ve sizden istenen sağlık raporu ( heyet raporu olmayacağı için ) olduğunda en yakın hastaneden yada aile hekiminizden bile temin edebileceğiniz basit bir sağlık raporu olacaktır ( akciğer filmi ve kan tahlilleri ) bunu inanın bankalara yeni başlayan tüm genç üniversite mezunlarından istenir , siz de kolaylıkla alabilirsiniz. İşe girip çalışmaya başladıktan sonra belki bir gün ihtiyaç duyarsanız insan kaynakları yetkilisine yada personel müdürünüze kalçanızda olan rahatsızlığınızı dile getirebilirsiniz yani eğer işiniz sizi sıkıntıya sokacak şekildeyse yoksa bu sizin hayatınız ve işinize mani olmadığı sürece rahatsızlığınız, veriminize yada iş bulmanıza, çalışmanıza engel teşkil etmeyeceğinden kimseye gerekmedikçe herhangi bir açıklama yapmak zorunda değilsiniz.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım ve bu konuda Ali TEZELin bir yazısını da çok beğenerek okuduğum için eklemek istiyorum. Olur da bir gün kamuda çalışmayı düşünecek olursanız size faydası olabilecek bu yazıyıda okumanızı tavsiye ederim.

Hayatta bazen istediğimiz her şey gerçekleşmeyebilir ve bunun içinde Mevlananın sözünü hatırlatmak isterim :

“Üzülme! Bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı içindir, ya da olmaması gerektiği içindir”

Sağlıcakla kalın, umutla kalın,

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
%1- %39 Arasında Özürlü Olanlar Devlet Memuru Olabilir Mi?

Akşam Gazetesinde 08.12.2003 tarihinde çıkan Ali TEZEL imzalı yazıda sakat memur ve işçilerin çalışma durumlarıyla ilgili bir değerlendirme yapılmıştır. Yazının memurlara ilişkin kısmı aşağıdaki şekildedir:

Personel Kanunları veya mevzuatı gereğince kamuya işçi veya memur olarak girecekseniz iki durumdan birine girmek zorundasınız. Kamu Hastaneleri Sağlık Kurullar'ına başvurup kendinizi muayene ettirdikten sonra ya sağlam raporu alacaksınız ya da özürlü. Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor ama işin içine girince öyle değil. Mevzuata göre kullanmaktan hoşlanmasam bile kanuni tabiriyle %40 ve daha fazla oranda sakat olanlar, sakat (özürlü) kadrosu ile işe girebiliyorlar. Ancak, oran %1 ile %39 arasında ise yandınız gitti.

Ne sağlamsınız ne de sakat (özürlü)

Ülkemizde uygulanan mevzuat gereğince siz ne SAĞLAM ne de ÖZÜRLÜ olarak kabul edilmiyorsunuz. Peki %1-39 arasında rapora sahip olanlar kamuda işe giremezler mi el cevap HAYIR.

Özel sektörde iş bulabilirler mi HAYIR.

Bu durumda iseniz yok kabul ediliyorsunuz, hiç yaşamıyor, ihtiyaçları yok sayılıyorsunuz.

Şimdi TBMM komisyonlarına gelmeyi bekleyen Özürlüler ile ilgili kanunda bu durum hala çözülebilmiş değil.

Olayı mevzuat açısından inceleyecek olursak; Sakatların Kamuda Memur Olabilme Şartı

1-Sağlam olacaksınız

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kimlerin memur olabileceklerini 48. maddesinde düzenlemiştir. Aşağıdaki ibareden de görüleceği üzere maddenin, (A) bendinin 7. alt bendine göre Hastane Sağlık Kurullarından SAĞLAM raporu almak gerekmektedir.

'7. 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak.'

2-Sakat (Özürlü) olacaksınız

Ayrıca, 657 Sayılı Kanunu'nun 53. maddesi de kanuni tabiri ile sakatların da belirli oranda memur olarak işe alınmasını öngörmüştür. Düzenlemeye göre; '...Kurum ve kuruluşlar bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 3 oranında özürlü çalıştırmak zorundadır. % 3 ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (taşra teşkilatı dahil) toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır.'

Kimlerin sakat kadrosuna memur olarak gireceği de 27.07.1983 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan, SAKATLARIN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMA ŞARTLARI İLE HANGİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARI HAKKINDA YÖNETMELİK'te belirtilmiştir.

Yönetmeliğin, 2. maddesine göre aşağıdaki gibi belirtilmiş ve sakatlık oranının en az %40 olması gerektiğini belirlemiştir.

'...Sürekli olarak çalışma gücünden en az %40 oranında yoksun olduğunu, Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelikte belirlenen sağlık kuruluşlarınca verilecek resmi sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler bu Yönetmelik hükümlerinden yararlanırlar.'

3-Arada kalırsanız yandınız

Sağlık Kurulu raporuna göre çalışma gücü kayıp oranınız %1 ile %39 arasında kalırsa memur olamazsınız."

Ali TEZEL

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Memurlar.net genelde Ali TEZEL ve diğer sosyal güvenlik uzmanlarının görüşlerine ve yorumlarına karşı fikirde olduğundan bu konuda kendi sitelerinde bir açıklama yapma gereği duymuştur. Bu konudaki açıklamayı da aşağıda okuyabilirsiniz. Oysa ben bu konuda yani % 1 - % 39 arası tüm engelli raporuna sahip olduğu halde ne engelli sayılan ne de engelli sayılamayan ve bu konuda çok mağdur olan büyük bir kesimin sessiz çoğunluğu adına kendimce araştırmalarımı devam ettiriyorum. Bu arada benim engelli raporum % 54 yani bu konunun benimle hiç bir ilgisi olmadığı halde engellilere yapılan en büyük engellemenin en başında yani istenen engelli raporu almakla başlandığına inanıyorum ve bu konudan dolayı inanılmaz şekilde üzgünüm :( tüm arada kalanlar adına...

Vücudun bazı organlarında görülen sakatlıkların yüzde 40 sınırına ulaşmaması halinde memur olunup olunmayacağı yönünde nadiren de olsa sitemize daha önce bazı sorular gelmişti. Diğer taraftan bu konu, emeklilik hayatına ilişkin görüş ve açıklamalarını ilgi ile okuduğumuz Akşam Gazetesi yazarı Ali Tezel tarafından ele alınmıştır. Sayın Tezel, köşe yazasında, biri %40 oranında özürlü olanların girdiği durum, diğeri ise hiç bir vücut arasında herhangi bir özrün bulunmadığı tam sağlamlık durumu olmak üzere temel olarak iki durumun bulunduğunu belirtmiş ve %1- ile %39 oranında bir rapor alan kişilerin devlet memuru olamayacağını belirtmiştir. Sitemize gelen çok sayıda mail nedeniyle haberdar olduğumuz bu yazı hakkında, memurlar.NET olarak bazı açıklamalarda bulunmanın yararlı olacağını düşünüyoruz.

Öncelikle şu tespiti yapmak gerekmektedir: Yazının, üzerine bina edildiği temel görüş yanlıştır. Zira, 657 sayılı Kanunun konuya ilişkin maddesi sadece "görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamayı" memurluk için gerekli bir şart saymaktadır. Madde de, yüzde yüz sağlamlık istenmemektedir. Zaten bugüne kadar yapılan memur yerleştirmelerinde de, hiçbir memurun ataması, sakatlık oranı %1- %39 arasında olduğu gerekçesiyle engellenmemiştir. Hatta Maliye Bakanlığında belirli oranlarda sakat Denetmen unvanlı memurlara dahi rastlanmaktadır.

memurlar.NET

Açıklama bu yönde ne yazık ki açıklamaların ve yönetmeliklerinin bir çoğunun gerçek yaşamda rastlanmadığı bir ülkede yaşıyoruz ve bazen her kafadan başka bir ses çıkıyor. Yaşananlar ve yaşanması gerekenler oldukça farklı ve bu konuda benim henüz bildiğim sorunu tam kökünden çözmeye yönelik bir gelişme henüz maalesef yok belki bir gün olması umudumla...

fortuner

Üye
Üye
Sevgili Gazoz Ağacı, tekrar verdiğiniz bilgiler ve tüm yardım çabalarınız için çok teşekkür ederim. :)

Tam da söylediğiniz gibi olayların başlangıcı maalesef insan kaynakları uzmanı hanımefendinin bana "engelli raporu" alıp alamayacağımı sormak yerine, benden yüzdesi belli olan bir rapor istemesiydi. Olaylar tam olarak şöyle gelişti:

Ben özgeçmişimi gönderir göndermez hemen e-posta ile geri dönüş yaparak askerlikten neden muaf olduğumu sordular, bunun üzerine de akıllarda hiçbir soru işareti kalmaması açısından durumumu detaylıca anlattım. Askerliğe elverişli olmadığıma dair raporumla ilgili olarak o raporda herhangi bir yüzdenin yazılı olup olmadığını, engelli raporum olup olmadığını sordular. Ben de herhangi bir yüzdenin yazılı olmadığını ve engelli raporum olmadığını belirttim. Daha sonra hiçbir cevap gelmeyince 1 hafta kadar sonra telefon yoluyla iletişime geçtim. Aynı insan kaynakları uzmanı engel yüzdesi belirten ve çalıştırılamayacağım işlerin yazılı olduğu bir rapor almam durumunda benim durumuma göre bir iş ayarlayabileceklerini söyledi. Ben de bunun üzerine bir sevinçle rapor almanın yollarını araştırdım ve en sonunda da aldım ama ne fayda. Sanıyorum ilk yazışmalarımızda durumumu detaylıca anlatınca kafalarında çok kötü bir imaj çizdim, halbuki ben bunları anlatmasam beni gören birisinin başımdan nelerin geçtiğini anlaması imkansız. Üstelik ilk telefon görüşmemizde de çok büyük ihtimalle "engelli raporu almamın mümkün olmayacağını, kendi durumumu bildiğim için belirtmiştim.

Bu raporla ilgili içimi rahatlattınız, dediğiniz gibi bir köşeye atayım o halde. :) Yalnız işe girişte istenen sağlık raporlarını sanırım artık sağlık ocakları ya da aile hekimleri vermiyormuş. Yakın zamanda yönetmelik değişmiş.

Yalnız bir başka sorun daha var, özgeçmişimde askerlik durumumu "yapıldı" olarak yazmam mümkün değil, "muaf" olarak yazmam gerekiyor. Bu da ister istemez aynı sorulara maruz kalacağım demek oluyor bir bakıma ve bu durumu nasıl çözerim hiç bilemiyorum. Çünkü bildiğim kadarıyla ben durumumu saklasam bile, işe girişte tezkere belgesi isteniyor. Benim elimde de hiçbir durumda askerliğe elverişli olmadığıma dair rapor var.

Diğer yazıları da okudum, aslında kamuda çalışmayı hiç istemiyorum. Kimse lütfen küçümsemek gibi algılamasın, ama devlet dairelerinde memur olarak çalışmak bana göre değil.

Mevlana'nın sözü çok güzel, ben de bu şekilde düşünmeye çalışıyorum. Aslında yapmak istediğim çok güzel şeyler var, belki onlar gerçekleşir. :)

Sağlık ve mutlulukla kalın. :)

paxil

Üye
Üye
Arkadaşlar ümidinizi kırmak istemem ama benim engelim %45 olduğu halde iş vermiyorlar.Psikiyatrik engelim olduğu için vermiyorlar.Ben raporumu iptal ettirmeyi deneyeceğim belki geçici verildiği için iptal ederler.

Tekerlekli Sandalye