ALO 153 Çağrı Merkezi

gülümse_hayata

Üye
Üye
1- Çağrı Merkezi (ALO 153-5-3) :

ALO İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çağrı merkezi olarak çalışan ALO 153’ü arayan herkes 5 ve 3’ü tuşladıktan sonra engellilerle ilgili servislere ulaşabilir ve ilk bilgileri bu şekilde de alabilirler.

beyazmasa-cagri-merkezi-small.jpg

2- Ulaşım Hizmetleri:

ALO 153–5-3 Engelli ve Yaşlı Servisi’ni hayata geçiren İSEM, yaşamını İstanbul’da sürdüren ve toplu taşıma araçlarını kullanamayan engelli ve kimsesiz yaşlılara ücretsiz ulaşım hizmeti veriyor. Engellilerin sosyal hayata katılımını sağlamak, engelli yakınlarının çalışma hayatını kolaylaştırmak, yakını olmayan veya yakını olduğu halde kendisi ile ilgilenecek durumda olmayan engellilerin güven içinde sokağa çıkmalarını ve ihtiyaçlarını rahatça temin etmelerini sağlayarak sosyal hayatın içerisinde daha fazla yer almaları amacıyla hizmete sunulan bu servisten yararlanmak isteyenler öncelikle 153 –5- 3 numaralı çağrı merkezine başvuruda bulunmalıdır. Bu servis sayesinde günde ortalama 250 kişi evlerinden alınarak istedikleri yere ulaştırılmakta, aynı araçlarla tekrar evlerine bırakılmaktadır.

3d09c88ae35bb76ab4d334d9af5e0789.jpg

Bu hizmetten faydalanma kriterleri; İstanbul da yaşıyor olmak, toplu taşıma araçları olan otobüsleri ve minibüsleri kullanamayacak derecede engelli (heyet raporlu kas hastası, omurilik felçlileri, ortopedik ve zihinsel engelliler) veya yaşlı olmak, engellilerde 24 ayını doldurmuş, yaşlılar da ise 65 yaşından büyük olmak ve bakıma muhtaç olmaktır. Bu hizmetten ayrıca sivil toplum örgütlerinin eğitim amaçlı organizasyonlarına katılan engelli üyeleri de faydalanabilir. Müdürlüğümüzün Otomasyon Programına kayıtlı olan Engelli bireyler Program tarafından kendilerine verilen aylık kontör karşılığında diledikleri yerlere diledikleri zamanda gidebilmektedirler.

Nerelere hizmet verilmektedir?

Eğitim
Kamu Kurum ve Kuruluşları ( hastane, banka, belediye, kaymakamlık vs.)
Alışveriş
Cenaze
Gezi amaçlı yerler ( park, düğün, spor, sinema, tiyatro vs)
EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) ve Açık Öğretim Sınavlarına ulaşım

Tekerlekli Sandalye