Alternatif Camp Hızlı Başladı.!

F

Fırtına

Guest
6493.jpg

Alternatif Kamp 10’nuncu yılında Edremit Körfezi’nde.! Alternatif Camp hızlı başladı.!

Alternatif Kamp 10’nuncu yılında Edremit körfezinde, Çamlıbel köyü kaz dağları eteklerinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen engelli ve sosyal dezavantajlı gruplar Düşler Akademisi Eğitmenleri ve gönüllü eğitmenler eşliğinde Bisiklet, Dalış, Dj, Drama, Enstrüman, Engelliye doğru yaklaşım gibi her hafta değişen atölyeler eşliğinde eğitim ve tatilin tadını çıkarıyorlar.

Alternatif Kamp, engelliler ve farklı ihtiyaç grupları için spor, eğitim, tatil ve entegrasyon altyapısı oluşturmayı hedefleyen, tamamen gönüllü bir girişimdir. Farklı engel grupları, farklı yaş ve cinsiyetler, farklı kültürler ve diller arasında kurduğu köprü ile grupların sosyal yaşama katılımına katkıda bulunarak, toplumda farkındalık ve bilinç yaratmayı amaçlayan bir model uygulamadır.

Alternatif kamp;

İlk haftasında TCYOV (Türkiye çocuklara yeniden özgürlük vakfı) Kemal Mallı Eğitmenliğinde Dağ Bisikleti ve Dj,

2’inci haftasında SOCIAL INCLUSION BAND müzik grubumuzun prova ve beste çalışmaları,

3’üncü haftasında Kadıköy Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen karma gruba, Onur Hacet Eğitmenliğin de Enstrüman,

4’üncü haftasında Metin Sabancı Rehabilitasyon Merkezi, Fatoş Özyer ile Drama, Murat Atabey ile Engelliye doğru yaklaşım eğitimleri,

5’inci haftasında ise Şöhret Kurşun oğlu iş okulunu ağırlayan Alternatif kamp Fatoş Özyer ile Drama, Murat Atabey ile Engelliye doğru yaklaşım Atölyeleri ile devam ediyor,

Gönüllülerimizden leziz yemekler.! Alternative Camp Ekim sonuna faaliyetlerine devam ediyor.!

Gönüllülük temeline dayanan, uluslararası standartlarda oluşturulmuş bir proje olmaya devam eden Alternatif Kamp bu yıl Almanya, Macaristan, İtalya, Polonya, Yunanistan gibi ülkelerden gelen Gönüllüleri ağırlıyor. Bu yıl Alternatif Kamp katılımcılarına nefis yemekler yapan gönüllü aşçılarımızda bizleri yalnız bırakmadılar.

İlk haftasında Kemal Mallı, 2’inci haftasında Melike Şehirli ve Özgür Aydın, 3’üncü haftasında Orhan Tunçman, 4’üncü haftasında Mehmet Bayhan, 5’inci haftasında ise Master chef yarışmasında derece alan Sena Abay Alternatif kampta birbirinden leziz yemekler pişirdi.

Her hafta değişik atölyeler ve gruplar ile Ekim sonuna kadar sürecek olan Alternatif Kamp 10’nuncu yılında birbirinde keyifli aktivitelerledolu haftaları geride bırakarak devam ediyor.

Önümüzdeki hafta konseptleri;

15 - 21 Ağustos: Dans/Animasyon Haftası,

16 - 23 Ağustos: Agua/Ritim Haftası,

22 - 28 Ağustos: Fotoğraf/Drama Haftası,

29 Ağustos - 4 Eylül: Ritim/ Resim Haftası,

5 - 11 Eylül: Resim Haftası,

12 - 18 Eylül: Kişisel Gelişim/ Resim Haftası,

19 - 25 Eylül: Kişisel Gelişim Haftası,

Düşler Akademisi Merkez Bina / Düşler Akademisi Binası Barbaros Mahallesi / Fesleğen Sok. No: 10 / Batı Ataşehir/İstanbul/Türkiye / Tel: +90 216 688 31 53,

Düşler Akademisi Beşiktaş Atölyeler / 1. Levent Dilek Sabancı Engelliler Parkı / Tel: +90 212 444 44 55 (Beşiktaş Belediyesi)

Düşler Akademisi Avrupa Yakası İşaret Dili Atölyesi / Vodafone Mecidiyeköy binası / Mecidiyeköy Yolu No: 14 Posta Kodu: 34387 / Mecidiyeköy - Şişli / İstanbul,

Düşler Akademisi YGA ‘Geleceğin STK Liderleri’ kampına katıldı.

Young Guru Academy’nin (YGA) düzenlediği ‘Geleceğin STK Liderleri’ kampında TEV,TEGV,TOG, Adım Adım, İLKYAR, KAGİDER, İKSV gibi Türkiye’nin önemli STK’larından 15 genç üye katıldı.

Düşler Akademisi’nin de içinde bulunduğu bu dört günlük kamp süresi genç profesyoneller için unutulmaz bir deneyim oldu. Programlarında stratejik yaratıcılık ve sıradışı bir liderlik anlayışı sunan YGA, genç üyelere hayallerinin önündeki engelleri kaldıracak cesareti vermeyi hedefledi.

http://engelliler.gen.tr/f53/alternative-camp-ihtiyac-listesi-8495/

F

Fırtına

Guest
bir ay kadar oldu.. bu kampa bir arkadaşım katıldı.. yaşadığı güzellikleri anlatırken, hoş ve mutlu günler geçirdiği her halinden belli idi.. kendisi çok memnun kalmış.. düşler akademisi eğitmenlerine ve gönüllü eğitmenlere çok teşekkür ediyorum..

F

Fırtına

Guest
Can, Erdinç, Ertunç, Düşler Akademisi'nde çocuklar gibi şenler.!

Can 19 yaşında.. Zihinsel engelli.. 30 yaşındaki Erdinç ile 25 yaşındaki kardeşi Ertunç da zihinsel engelli.. Can'ın annesi Arzu Hanım, 'Denize, pikniğe çok götürdük. Hep huzursuzdu çünkü hep yalnız.. Ama bu kampta havalara uçuyor' diyor ve anlatıyor;

'Askere gideceğim diyor. Gittik, şubeye sevinçten havalara sıçradı. Başka bir şey söyleyemedim dedim ki, 'Sensizliğe dayanamam', 'o yüzden sen askere gitme olur mu?'

O ara gözlerimden yaşlar döküldü. Can, tek başına sokağa bile çıkamıyor, annesi korkuyor kaybolur diye.! Ağlıyorum ama Allah'tan büyük güneş gözlüğüm var, sigara içme bahanesiyle kendimi kampın kapısının dışına atıyorum.

Kampın yaratıcısı, AYDER kurucusu Ercan Tutal'a soruyorum; 'Nasıl dayanıyorsunuz?'

'Tabii ki benim de gözyaşlarımı tutamadığım anlar oluyor ama kendimizi doktor gibi görüyoruz. Hekim her hastası için ağlar mı?'

Erdinç ile Ertunç'un babaları Nurettin Bey anlatıyor; 'Erdinç 5 yaşına kadar konuşamadı, hiç kondurmadık, gittiğimiz doktorlar da teşhis edemedi. Ne zaman kardeşi de aynı süreci yaşadı, anladık ki çocuklarımız zihinsel engelli.. İsviçre'de yaşıyorduk, aldık çocukları geldik Türkiye'ye' , 'Ah' diyoruz, 'Keşke gelmeseydiniz.' Nurettin Bey de onaylıyor; 'Hayatımdaki en büyük hata, İsviçre'den kesin dönüş yapmamız.. Orada daha iyi yaşarlardı.'

Ağlamamın nedeni de bu;

Türkiye'de 8.5 milyon engelli var deniliyor. Kimilerinin rakamına göre 10 milyon, 11 milyon.. Resmi kayıt var mı? Yok.. Türkiye'de zaten engelliler, sokağa çıkmıyor. Gördüklerimizin de çoğunluğu dilenci.. Engelliler sokağa çıksa bile sosyal entegrasyonu zor.!

Engellilerin anne babalarının ettiği dua zaten anlatıyor her şeyi;

'Allah evladımı benden önce alsın.. Yoksa bizden sonra kim bakar ona?'

Vodafone engellilerin engelini aşıyor;

Yukarıdaki başlıkta verdiğim kampa geldi söz.. Vodafone'un dünyadaki 27 vakfından biri olan Türkiye Vodafone Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel ile Kaz Dağları-Çamlıbel'deki 'kamp'a gittim. Ayder (Alternatif Yaşam Derneği) üç yıldır Türkiye Vodafone Vakfı ile el ele engellilere hayattan zevk alabilecekleri, yaşama tutunabilecekleri projeler üretiyor.

Düşler Akademisi kampı da, bu projelerden biri.. Mayıstan, ekim ayına her hafta, 15'er kişilik kamplar yapıyorlar. Biz, kampı ziyaret ettiğimizde Kadıköy Belediyesi'nin organizasyonuyla zihinsel engelliler gelmişti, haftaya Trabzon'dan körler gelecekmiş.. Kampa vardığımızda engelliler fotoğrafçılık kursundaydı, bizim için dans gösterisi yaptılar. Nasıl da mutlulardı, hep birlikteyken.!

Funda Özkan

Tekerlekli Sandalye