Alzheimer hastası babam için ÖTV ve KDV muafiyetli otomobil?

arslanbey

Üye
Üye
Babam Alzheimer hastası ve % 92 oranında özürlü raporu vardır özürlü kısımda evet ibaresi vardır.Şimdi bu raporla sıfır araba almak istiyorum babamın adına sormak ve öğrenmek istediğim ötv ve kdv alınıyormu , % kaç oranında fiyatdan düşüyorlar diğer sitelerde biraz araştırma yaptım söylenen birbirini tutmuyor.Kimisi ötv alınmıyor kdv alınıyor kimisi ötv ve kdv alınmıyor kimisi %45 diyor kimisi %37 oranında düşme oluyor fiyatlarda bunlardan hangisi doğrudur birde oğlu olarak ben kullana bilirmiyim arabayı bizleri bilgilendirirseniz sevinirim iyi akşamlar.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
ÖTV den yararlanırsınız ancak KDV den yararlanmanız pek mümkün değil. Engelli kişilerin KDV den muafı yönünde verilmiş mahkeme kararı vardı ancak bu sonradan temyize gitti ve bozuldu. Kısaca KDV işini unutun gitsin. Eğer binek oto alırsanız ÖTV %40 olur ..

arslanbey

Üye
Üye
Araba almak için mahkemeden vasi karar almamıza gerek varmı.Babam Alzheimer hastası olduğu için.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, Alzhemer zihinsel engel grubuna girdiğinden hem mahkemeden vasi kararı hemde hakimden araç alımına dair izin belgesi almanız gerekiyor.

arslanbey

Üye
Üye
Günaydın mahkemeden vasi karar ve araba için izin alırsam emekliliği aylıgını etkilermi her hangi bir sorun olurmu.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Babanızın emekli aylığı için soruyorsanız bir sıkıntı olmaz. İkisi ayrı konu.

Tekerlekli Sandalye