Alzheimer Hastası için ÖTV indirimli araç alım aşamaları hakkında yardım?

gkhn08

Üye
Üye
Merhabalar, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
Konuya gelecek olursak,
Alzaimer hastası 89 yaşında bir annem var hastane tarafından %93 raporu var, annemin hem alzaimer olması hemde yaşlılıktan ötürü hastanelere gezip duruyoruz hastalık bitmiyor normal sağlıklı iken zaten araba çok aşırı tutuyor mide bulantısı kusma vs. Şimdi artik tuvaletini tutamama durumuda var bezliyoruz maalesef. Hal böyle olunca araç alımak zaruri bir durum haline geldi benim için.
İnternette arastirma yaptim ancak kafam çok karıştı, kimi yerde kardeşlerden izin alinip vasi atanmasi gerek gibisinden yazilar okudum kimi yazilarda bu konuya hic deginmeden mahkemeye basvuru yapildigi gibi seyler yazilmis acikcasi kafam çorba oldu.
3 kardeşiz annemin bu durumdan oturu Ablam ve Abim anneme bakmiyor, arayip sormuyorlar bile biz bakamayiz diye.
Şimdi degerli abilerim,ablalarim,kardeşlerim bu işin nasil olduğunu bana bilen birisi çok rica etsem adim adim anlatabilir mi?
Vasilik atamasinda diger kardeslere gerek varmidir?
Varsa izlenecek yol nedir? Yoksa izlenecek yol nedir?
Konu cok uzun oldu okuyup yorum yazan herkese çok teşekkür eder sağlikli engelsiz gunler dilerim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, [MENTION=24612]gkhn08[/MENTION] Çok geçmiş olsun. Annenizin raporu ÖTV indirimli araç almak için yeterli. Ancak bu işlemi yapmanız için öncelikle vasi kararı çıkartmanız gerekir. Bunun içinde mahkemeye başvurmalısınız. Zihinsel engelli bireyler için bu gerekli. ayrıca Allah geçinden versin annenizin vefatı halinde araç annenizin üzerine olduğundan tüm mirascılara miras kalır. aracın parasını siz ödeseniz bile.

gkhn08

Üye
Üye
Halil bey cevabınız için tesekkurederim.
Peki aklima takilan konu mahkemeye basvuruda diger iki kardesimden almam gereken bir belge vs. var mı? vasi olarak benim atanmam için? Yani kardeslerimden herhangi bir izin almak gerekiyor mu?
Bide almak istedigim araç 120bin lira civarinda ötv indirimi yüzde kaç oranında oluyor? İnternette arastirma yaptikça kafam hepten karisti.

Ek olarak aklima takilan bir konuda raporda Ötv yada araç alimina dair herhangi bir ibare yer almiyor bu bendeki belge gecerlimidir acaba

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tekrardan merhaba, siz bir dilekceyle birlikte sulh hukuk mahkemesine başvuracaksınız vasilik için. Bildiğim kadarıyla diğer kardeşlerden izin almanıza gerek yok. 120 Bin tl lik araçta ÖTV oranı %50 dir. Buna göre 120 Bin tl lik aracı 80 bin tl ye alabilirsiniz. Raporda herhangi bir ibare olmasına gerek yok.

alperyilmaz

Üye
Üye
Halil Bey merhaba

%70 raporlu demans hastası babam için ötv indirimnden araba almak istiyoruz. babamın ehliyeti yok olsa da zaten demans olduğu için kullanamıyor. vasiliğini üzerime aldım. gidip babam adına ötv inidirmli araç başvurusu yapabilir miyim?

İsen Buga

Üye
Üye
Halil Bey merhaba

%70 raporlu demans hastası babam için ötv indirimnden araba almak istiyoruz. babamın ehliyeti yok olsa da zaten demans olduğu için kullanamıyor. vasiliğini üzerime aldım. gidip babam adına ötv inidirmli araç başvurusu yapabilir miyim?
Hayır. %90 ve üstü olması gerekiyor.

Tekerlekli Sandalye