Ameliyat korkusunu nasıl azaltabiliriz?

polo42

Üye
dostlar annem salı günü safra kesesindeki taşlar sebebiyle, kapalı ameliyat dedikleri bir yöntemle ameliyat olacak.Lakin annem süper obezite (160kğ.) olduğu için korkuyor ve dün gece yatağında ağladığını duydum. neden ağladığını sorunca; bana ameliyattan korktuğunu söyledi ve başka bir şehirde yaşayan kız kardeşinin telefonla arayarak keşke bekar oğlunu evlendirseydinde ondan sonra ameliyat olsaydın dediğini anlattı.! buda onun korkusunu artırmış anladığım kadarıyla. ben anneme ne şekilde yardım edebilirim ona neler söylemeli yada yapmalıyım açıkcası pek bilemiyorum. insan pisikolojisinden anlayan arkadaşlar bana anneme nasıl yaklaşmam gerektiği hakkında yardımcı olurlarsa sevinirim.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Merhaba, kız kardeşinizin sözleri annenizin korkusu iyice tetiklemiş olmalı. Muhtemelen kız kardeşinizde annenizi bu şekilde etkileyeceğini bilmediği için o cümleyi kullanmıştır. Tıp çok ilerledi safra kesesi taşları için yapılan ameliyatlar basit ameliyat tanımlaması içine giriyor. Öyle korkulacak bir ameliyat değil. Tabi hasta pskolojisi çok farklı olur o konuda uzmanlığım yok ama mümkün mertebe yapılan ameliyatın basit bir ameliyat olduğu vurgusunu yaparak annenizi rahatlatabilirsiniz.
Doğal davranın sizi sakin gördükce oda sakin olacaktır.

Tekerlekli Sandalye