Ampute Futbolcu Çoşkun Turan Anlatıyor

GülerAkköse

Üye
Üye
Çoşkun Turan 23 07 1975 Trabzon Maçka'da doğdu, İstanbul’da yaşıyor. 1991 yılında İstanbul Yenikapı’da tren kazası geçirdi, sol diz üstü Ampute . İstanbul’da İlk Ampute Futbol’u oynayan sporculardan biri. İstanbul Özürlüler Spor Kulübü ve Yeditepe Engelliler Spor Kulübü’nde ampute futbolu oynuyor.

coskun1.jpg

Almora: : Kaza geçirdikten sonra ben engelliyim veya sakatım gerçeğini kabullenmen zor oldumu veya ne kadar sürede kabullenebildin bu gerçeği.

Coskun Turan: Bir yıl sonra ailemin desteğiyle hayata adapte ettim kendimi.

Almora: Peki engelli olduktan sonra hayatında neler değişti?

Coşkun Turan: Hayata daha sıkı sarıldım bu benim ikinci bir şansımdı engelli olmak bir kader olabilir ama her şeye rağmen yaşamak çok güzel ben artık hayatımı dolu dolu yaşıyorum en önemlisi engelini kabullenmek o zaman bütün sorunların üstesinden geliyorsun.

Almora: Coşkun’u ampute futboluna kim teşvik etti, ampute futboluna nasıl başladın?

Coşkun Turan: Ben Ampute futboldan önce basketbola gittim ama bana göre sandalye olmadığı için oynayamadım sonra maçlarda tanıştığım Ahmet Korkmaz beni dernekle tanıştırınca ampute futbol oynamama ve bu işe başlama vesile olan kişidir.
Benim bir özelliğimde İstanbul’da ilk ampute futbol oynayan kişilerden biri olmamdır.

Almora: Futbolu sever misin, daha öncede ilgilendiğin bir spor muydu veya bende buna uygunmuşum
bari oynayayım diye mi başladı ampute futbolu senin için?

Coşkun Turan: Ben zaten kaza geçirmeden önce futbol çok oynadım futbol benim yaşam kaynağımdı ben futbolu iki yönlü oynadım hem sağlamken hem de engelli olarak bundan daha büyük bir mutluluk olur mu?

coskun2.jpg

Almora: Özelde ampute futbol, genelde ise spor yaşamına neler kattı? Örneğin engelini kabullenmende veya yaşama daha sıkı sarılmanda bir etkisi oldu mu?

Çoşkun Turan: öncelikle engelli bir birey olarak sporun ve ampute futbolun bana çok faydası oldu sporla aşılması birçok engeli aştım daha sosyal oldum birçok etkiliğin içinde hep yer aldım bende spor aşkı ve futbol aşkı engel tanımıyor engelli arkadaşlarımın da spor yaparak hayatın içinde olması bir yaşam kaynağıdır. Ben zaten ampute futbolun içine girince kendimi hiç engelli biri olarak görmedim.

Almora: Çevrende ampute futbol oynadığını duyanlar, ya da seni maç yaparken izleyen insanların sana bakışları nasıl? Takdir, hayranlık. Acıma duygusu vb. gibi?

Çoşkun Turan: Ben zaten engelimi beynim de yenmiştim spor onu daha da unutturdu sağlam biri olarak futbol oynarken bu sefer engelli bir birey olarak da ampute futbol oynamak ayrı bir duygu ve yaşam kaynağım oldu buda bana rabbimin ikinci bir şansıy dı, artık acıma duygusu yerini helal olsun biz sağlamken bunları yapamazken sen bu halinle herşeyin üstesinden geliyorsununun yerine bıraktı.

coskun3.jpg

Almora: Ampute futbolunun sosyal hayatında yaptığı değişiklere değindik. İşin birazda maddi boyutuna geçelim. Profesyonel anlamda ampute futbolla ilgilenen sporcular bu işten para kazanıyor mu? Kazanıyorsa aldıkları miktar tatmin edici boyutta mı?

Coşkun Turan : Biz bu işi ilk yapanlar olmamıza rağmen çok para kazanmadık ama şimdi işler daha çok değişti sezonluk 30 milyar alanlar sponsoru olmayıp da sadece maç başı 300 liraya oynayanlar hiç para almadan bunu zevk için yapanlar çok biz İstanbul olarak çok büyük paralar vermiyoruz çalışmıyorsa önce iş sonra okuyorsa okulluna önem vermesini istiyoruz.

coskun4.jpg

Almora: Dünyaya baktığımızda ampute futbol II. Dünya Savaşı sonrası gaziler öncülüğünde başlamış, Türkiye’ye baktığımızda 1990’lar da bu spora başlandığını görüyoruz, arada 45 sene gibi bi fark var, 1998 yılından bu yana Dünya ve Avrupa Şampiyonaları düzenleniyor. Milli Takımın yaptığı derecelere bakıyorum, 2006 Wolgagrad/ Rusya ‘da Avrupa Şampiyonasında Avrupa 5.si , 2007 Antalya’da ev sahipliği yaptığımız Dünya Şampiyonasında Dünya 3. sü yine 2008 Antalya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Rusya ile final oynamış, ve Avrupa 2.si olmuş, bunlar sporcusunu evinden alamayan, ve engelli sporcusunu desteklemeyen bir ülke için azımsanacak dereceler değil elbette, sen Türkiye’de ampute futbolun geleceğini nasıl görüyorsun.

Çoşkun Turan: Evet biz ligimiz yokken de çok başarılıydık ligimiz var bence çok başarılı değiliz bu saydığın başarılar sadece yerinde saydın en son Meksika’da gene dünya 3 .olduk bizim bu kadro bu ligimizle şampiyonluk yaşamamız lazım ampute futbol nereye gidiyor dersek biz İstanbul olarak çok başarılıyız çünkü sponsor yok tesis yok bunlara rağmen hedefimiz şampiyonluklar yaşamak ne kadar çok engelli arkadaşımızı ampute futbolun içine katabilirsek ampute futbolun geleceği daha parlak.

Almora : Peki her şeyi başa alalım şimdi, kaza olmadı, sen engelli değilsin, Çoşkun simdi nerde olurdu,
Ne ler yapıyor olurdu, yani hayat engelliyken mi daha anlamlı yaşamaya değer yoksa engelsizken mi?

Çoşkun Turan: Güzel bir soru, hayatım normal bir şeklide devam ederdi on altı yaşında zaten iş hayatına atılmıştım tekstilde çalışıyordum gene tekstilde çalışırdım çünkü ilkokul mezunu vasıfsız bir elamandım ben hayatın bana ikinci bir şansı demiştim gerçekten öyle çünkü ben engelli olduktan sonra okumanın ne kadar gerekli olduğunu gördüm önce ortaokul sonra lise hayatımın en önemli başarılarıdır daha sosyal oldum hayatın her döneminde daha çok sorumluluk aldım engelli olduktan sonra dernek yöneticiliği ampute futbol antrenör belgesi ve hayata küsüp futbolla hayatın içine işe atılan bir çok arkadaşa destek olmak onlara yol göstermek buna da daha büyük bir mutluluk olur mu? Ben engelli olduktan sonra hayatı yaşamaya başlamışım sağlamken sadece günlük hayatı yaşamışım şimdi hayatı daha dolu yaşıyorum ve daha fazla hayatın içindeyim benim hayatımda sağlamken fazla anlatılacak bir şey yok engelli olarak daha fazla hikâye var.

Almora: İlerleyen senelerde seni neler bekliyor, hedeflerin var mı? Beş veya on yıl sonra şunu yapıyor
olacağım gibi?

Çoşkun Turan : Rabbim sağlık sıhhat versin huzur versin bunlar oldukça hayat insanlara her zaman güzel şanslar sunuyor yeter ki her şeye isyan bayrağı çekmeyelim benim yeni yıldan tek dileğim sağlıklı huzurlu bir yıl geçirmem uzun vadede bir planım yok önce sağlıkkkkk .
Ben günü yaşıyorum uzun vadede planlar bende tutmaz ama bir planım var 2015’de evlenmek
ALLAHIN İZNİYLE

Almora : Son olarak engelli arkadaşlarımıza söylemek istediğin bir şey var mı?

Çoşkun Turan: Hayat bize neler sunarsa sunsun engelli sağlam ne olursak olalım hayat her şeye rağmen yaşamaya değer.

Almora: Teşekkür ederim bu güzel mesaj için, Sana futbolda başarılar ve evliliğinde mutluluklar diliyorum.

Çoşkun Turan: Bende teşekkür ederim hayatın da başarıların daim olsun .

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yine harika bir röportaj olmuş. Eline emeğine sağlık almora. Engelliler.gen.tr Platformu olarak ampute futbol, tekerlekli sandalye basketi, tüplü dalış, okçuluk vb. gibi spor branşlarında başarılı olmuş, sporla hayata tutunmuş başarı hikayelerine devam edeceğiz. Sırada çok ama çok çılgın engelli sporcular var. Bizi izlemeye devam edin. :)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Çok başarılı bir röportaj olmuş arkadaşım emeğine sağlık.

İskender Durgun

Üye
Üye
''Çoşkun Turan: Hayat bize neler sunarsa sunsun engelli sağlam ne olursak olalım hayat her şeye rağmen yaşamaya değer.''

Almora çok başarılı bir röportaj. Tebrikler. Çoşkun'a ve sana Almora çok teşekkürler. Röportajların devamını merakla bekliyoruz...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) işte mutluluk bu!

Çoşkun Turan : Rabbim sağlık sıhhat versin huzur versin bunlar oldukça hayat insanlara her zaman güzel şanslar sunuyor yeter ki her şeye isyan bayrağı çekmeyelim

Arada hayata başkaldırsamda , isyan bayraklarımı havalandırsamda sonradan bana sunduğu sevimli şanslar sayesinde bayraklarımı indiriyorum :)

Çok güzel bir röportaj olmuş gerçekten şeker kız Candy emeklerine sağlık. Herkesin içinde kendinden birşeyler bulabileceği, samimi anlatımlarla dolu bu güzel yazı için teşekkürler...

Tekerlekli Sandalye