Andorid Telefon ve Tabletleri Hızlandırmak

Bilindiği üzere günlük hayatta kullandığımız teknolojik ürünler arasında son yıllarda en fazla tercih edilenlerin ağırlıklı olarak cep telefonları, bilgisayarlar ve tabletlerdir. Her alanda kolaylık sağlayan bu ürünler özellikleri ve farklı donanımları ile birbirinden ayrılmaktadırlar. En fazla tercih edilen ürünler arasında yer alan cep telefonları ve tabletler hemen hemen birçok özelliği ve donanımları ile aynı türün ürünü olarak kullanılabilmektedir. Tercih edilen cep telefonları ve tablet ürünlerinin en önemli ortak özelliği işletim sistemlerinin aynı olmasıdır. Kullanılan cep telefonu ve tablet ürünlerinde en fazla tercih edilen ve üretici firmalar tarafından yüklenen işletim sistemi olarak Android uygulamaları yer almaktadır.

android_telefon.jpg

Android olarak bilinen işletim sistemi; birkaç firmanın ortaklaşa geliştirdiği Linux tabanlı olarak hizmet veren, aynı zamanda cep telefonları ve tabletlerde kullanılan açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Android firmasının asıl sahibi olarak Google firması görünmektedir. Google sayesinde özellikle cep telefonlarında kullanılmaya başladığı ilk andan itibaren zamanla cep telefonlarında devrim yaratacak değişime hız vermiştir. Sadece cep telefonu olarak bilinen ürünler artık tamamen akıllı telefonlar olarak anılmaya ve kullanılmaya başlanmıştır. Android işletim sistemi, bir nevi bilgisayar işletim sistemi mantığında çalıştığı için bu ürünlerde meydana gelen bazı sorunların yaşanması mümkündür. Özellikle cep telefonlarında kullanılan hafızalar noktasında başta, üretici firmalarının üretim politikalarından dolayı hafızaları oldukça düşük üretilmekte ve buna bağlı olarak işletim sisteminin yavaş çalışması gibi sorunların yaşanmasına meydan vermektedir. Başta sanal âlem olmak üzere, birçok platformda dile getirilen Android işletim sistemli telefonların meydana getirdiği sıkıntıların başında sistemin yavaş çalışması dile getirilmektedir. Son derece hızlı bir sisteme sahip olan Andorid’in yavaş çalışması ister istemez kullanıcıların canını sıkmaktadır, peki bunun için neler yapılabilir?

Andorid İşletim Sistemine Sahip Ürünlerin Hızlandırılması İşlemleri:

Akıllı telefonlar başta olmak üzere, tabletlerde de kullanılan Android işletim sistemi son derece hızlı ve kullanıcılarından gereken memnuniyeti almaktadır. Ama ister istemez elektronik ürünlerin ve bilgisayar donanım özelliklerine sahip olan bu sistemlerin zamanla yavaşlamaları söz konusudur. Bu sistemlerin hızlandırılması için farklı uygulamalar geliştirilebilmektedir. Eğer cep telefonlarınız yavaşlıyor, takılıyor, ağırlaşıyor ve kullanım sırasında donuyor ise; aşağıdaki uygulamaları yaparak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızı hızlandırabilirsiniz.

a) Hafızanın Arttırılması:

Birçok akıllı telefonda bulunan dâhili hafızalar işletim sistemi ve bazı uygulamaları çalıştırmak için yetersiz kalmaktadır. Özellikle müzik programları, fotoğraflar ve videoların cep telefonlarında gereğinden fazla yer kaplamasından dolayı işletim sisteminin rahat çalışamaması gibi sorunun ortaya çıkmasına sebep olur. Bu durumun ortadan kaldırılması için piyasada uygun fiyatlara satılan ve her cep telefonu için uygun olan microSD ve microSDHC kartları alarak telefonunuzun hafızasının artırmanız mümkündür.

b) Cep Telefonlarında Gereksiz Bilgi ve Dosyaların Temizlenmesi:

Bu uygulamayı tablet ve bilgisayarlarımızda çok fazla kullanarak sistemin nasıl hızlandırıldığını biliyorsunuz. Özellikle internet üzerindeki dolaşımlardan dolayı birçok gereksiz bilgi ve dosya cep telefonlarınıza otomatik olarak yüklenmekte ve bu sayede Android işletim sistemin çalışması yavaşlamaktadır. Sizin izniniz dışında yüklenen tüm dosyaların silinmesi ile sistemin yeniden eski hızına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sizin yüklemiş olduğunuz fotoğraf, mp3 ve kayıtlı video uygulamalarını kullanmıyorsanız hemen cep telefonunuzdan silmeniz gerekebilir, bu sayede Android işletim sisteminin yeniden hızlı çalışmasına imkân sağlarsınız.

c) İşletim Sistemini Hızlandıran Programları Cep Telefonuna Yüklemek:

Android işletim sistemine sahip olan cep telefonlarınızda sistemin daha hızlı çalışması için program yüklemesi yapılabilirsiniz. Bunun için sizlere ilk olarak sisteminizi yavaşlatan uygulamalardan bahsetmek isteriz. Cep telefonunuzda yüklü olan tüm programlar Android işletim sistemini yavaşlamasına sebep olur. Nasıl mı? Cep telefonunuzda yüklü olan bir programı açıp kullandıktan sonra kapatmayı unutunca ister istemez arka planda açık duracağı için program çalışmaya devam eder ve böylece işletim sisteminin yavaşlamasına sebep olur. İşte bunun için piyasada ve internet üzerinde bulunan birçok arka plan denetleme programlarını yükleyerek açık olan programlarınızın otomatik olarak kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

d) İnterneti Kullanırken Bazı Uygulamaları İptal Edebilirsiniz:

Akıllı telefonlarda en fazla kullanılan programlar internet uygulamalarıdır. Bilindiği üzere internet sitelerinde dolaşım yaparken gereksiz birçok uygulamanın otomatik olarak çalışması Android işletim sisteminin yavaşlamasına sebep olur. Bunun için açılan internet sayfalarında otomatik olarak çalışan flash player uygulamaları, hareketli görüntüler ve gereksiz açılan reklam uygulamaları cep telefonunuzun ayarlar bölümünden ilgili yerlerin tıklanması ile bu uygulamaların otomatik çalışması durdurulabilmektedir. Böylece Android işletim sisteminiz son derece hızlı bir şekilde çalışabilmektedir.
İşte bu tarz basit uygulamalar ile cep telefonlarınızda sorun olarak görülen Android işletim sisteminin yavaşlamasının önüne geçerek, istenilen hızda kullanmanızı sağlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• android_telefon.jpg
    android_telefon.jpg
    69.1 KB · Görüntüleme: 137
Geri