Ankara büyükşehir aile yaşam merkezinden ilk izlenimlerim...

İskender Durgun

Üye
Üye
Bugün Ankara Büyükşehir Aile Yaşam Merkezine üye oldum. Bu yer Ankara Eryaman semtinde bulunuyor. Buraya üye olmamın sebebi evde tıkılı kalmaktan sıkılmış olmamın biraz sosyalleşmem gerekliliği hissimden kaynaklanıyor.

Tekerlekli sandalyedekiler için asansörlü dolmuş servisleri var(hizmet ücretsizdir ve şimdilik haftada bir gün). İlk defa tekerlekli sandalyemle bir asansörlü toplu taşım aracına bindim. Biraz sarsıntılıydı ama memnun olduğumu söyleyebilirim.

Kayıt için;

1) Kimlik fotokopisi
2) Engelli raporu fotokopisi
3) 2 adet fotograf

Burada çeşitli kesimden bireyler var. Ama 2 topluluk çoğunlukta. Birincisi yaşlılar, ikincisi engelliler.

Burada çeşitli faaliyetler var. Bunlar;

1) Resim
2) El sanatları
3) Bilgisayar
4) İngilizce
5) Psikolog desteği ( Bu konuda bilgi alacağım sonra)
6) Müzik

Kafeteryası, engelli tuvaleti (her ne kadar beğenmesemde), internet imkanları var.

Ben ingilizce kursuna başladım. Hocamı çok beğendim. Sıkıcı bir ortam yoktu. Hatta seviyeli espirilerle dolu bir ders diyebilirim. Şen şakraktı anlıyacağınız ders.

Yazın piknik olayıda oluyormuş söylenen.

Temizliğe ve engelli tuvaletine biraz daha özen gösterilseydi 10 üzerinden 9 alırdı benden. Şimdilik 7 veriyorum :)

Eryaman Aile yaşam Merkezi Engelliler Lokaline üye olacaklar;

Tel: 0312 279 00 00/129 (halkla ilişkiler)
e-posta: engellileraym@hotmail.com

dan ulaşabilirler...

Son düzenleme:
F

Fırtına

Guest
iskender,
hayırlı olsun.. çok sevindim.. senin içinde bir değişiklik olur..
sürekli evde oturup sıkılmaktansa; bir meşgale, sosyalleşmek adına çok iyi düşünmüşsün.. ingilizce kursunda başarılar diliyorum sana :)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben tekerlekli sandalyemle toplu taşım araçlarına hiç binmedim ama minibüse binmiştim. :) Tekerlekli sandalye de otururken çok sarsıyor ama akülü sandalye olunca akülü sandalyenin ağırlığından olacak o kadar sarsıntı olmuyor.
Tabi sen akülü sandalye ile yaşam merkezine gidebilirmisin bilmiyorum. Toplu taşım aracı için sorun olmazda belki akülü sandalye ile wc kullanımı konusunda sıkıntı yaşayabilirsin. wc leri görmediğim için bişey diyemiyorum. Bu arada bence bilgisayar kursuna da katılmalısın bence. En azından bilgisayara nasıl format atılacağını öğrenirsin. :)

F

Fırtına

Guest
iskender,
bilgisayara format atmasını bilmiyor musun?! hemen bilgisayar kursuna da katıl :)
aslında benimde bilgisayar kursuna gitmem gerek.. seneye belki düşünebilirim.. format atmak ta dahil bilgisayarla ilgili hiç birşey bilmiyorum..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bilgisayara format atmayı ögrenemezsiniz orda worl ve excel ögrenirsiniz bilgisayarı formatlamayı ögrenmen için sitemizde yöneticiliğe devam edin:))))))

İskender Durgun

Üye
Üye
Halil ve Nuran valla haklısınız. Format atmasını bilmiyorum. İlk fırsatta bilgisayar kursuna gitmeyeceğim ama format atma konusunu bilgisayar hocasına sorabilirim.

Aile yaşam merkezindeki engelli tuvaleti konusunu biraz açayım. İlk önce tekerlekli sandalye için fazla hareket alanı yok, küçük bu birincisi. İkincisi Klozete geçmek için tutunma barı yapılmış ama solda olması gerekirken sağ tarafta tekerlekli sandalyeden klozete geçilmez. Üçüncüsü tuvalet temizliği çok zayıf.

Akülü sandalyemle gidebilirim ( Keza bi tek benimkisi manuel ordaki arkadaşlardan) . Fakat manuelle daha rahat hareket ediyorum. Dediğin gibi tuvalette bayağı zorlanırım Halil.

F

Fırtına

Guest
sözüm ona; engelli tuvaleti yapmışlar mı........? yapmışlar..........!
ama bilinçsizce yapılmış bir tuvalet.. yapılma aşamasında tüm engellileri (tekerlekli sandalye) düşünerek yapılmalıydı.. alan geniş tutulmalıydı..

mehmet,
iskender ve bana sitemizde format atmasını öğreteceksin.. ona göre :)

İskender Durgun

Üye
Üye
Geçen hafta Büyükşehir Eryaman Aile yaşam Merkezinde bugün için sağlık kontrolü yapacağız demişlerdi. Doktorun yaşam merkezinde bulunup biz engellilere hizmet etmesi hoşuma gitti. Gerçi sağlık ocaklarının yaptığı hizmeti sunuyordu ama bu da iyidir. Şikayetinin olup olmadığını rahatsızlığın öz geçmişini not ettiler. Akciğerlerimi dinledi, tansiyonumu ölçtü, kulak ve boğaz kontrollerini yaptı.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Fransız erkeğine sormuşlar. “Kadının elini niye öpersiniz?” diye
Fransız cevaplamış ” Kadına saygı duyarım. Erkek ile bir bütünü tamamlar.”

Alman erkeğine sormuşlar. “Kadının elini niye öpersiniz?”
Alman cevaplamış “Kadın kutsaldır. Hayatın devamını sağlar doğurur.”

Türk erkeğine sormuşlar. “Kadının elini niye öpersiniz?”
Türk erkeği cevaplamış: Bir yerden başlamak lazım!

Fıkra bu sanki ordaki "bi yerden başlamak" lafı buraya çuk oturmuş, evet bence iyi bir ilerleme bi yerden başlamışlar az çok devamı gelecektir.

F

Fırtına

Guest
bir yerden başlamak lazım-dı.................güzel bir başlangıç olmuş.. devamının gelmesi dileğiyle..........gerçi ben bu tür başlangıçlardan pek mutmain olamıyorum.. ne zaman ayrımcılık kökten sona ererse, o zaman mutmain olacağım..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Güzel uygulamalar bunlar. Eksikleri gedikleri olsada biryerden başlamak lazım. :)

İskender Durgun

Üye
Üye
Engelliler erkek tuvaletinin fotografını çektim. Bi bakar mısınız? Haksız mıyım? Klozete nasıl yanaşıyım?

grnt0138.jpg

F

Fırtına

Guest
sevgili iskender,
yerden göğe kadar haklısın............böyle engelli tuvaleti olur mu?!

engelli tuvaletleri tüm engel grubunu baz alarak yapılmalı/yapılmalıydı.. dedim ya, alan'ı geniş tutmalılar.. yapım aşamasında insan tüm engel grubu adına empati kurar.. ve kendini tekerlekli sandalye de düşünür ve, ve, ve ona göre yaptırır/yapılır..

bu insanlar sözde bizler için birşeyler yapmaya çalışıyor ama be-ce-re-mi-yor-lar (!) bilmediklerinden mi?! (bilmiyorlarsa bize sorsunlar, biz onlara nasıl yapılacağını öğretiriz...) yoksa, baştan savma mı yapıyorlar (!)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Harikasın abi. :)
Sende tam bir araştırmacı gazeteci ruhu var. :)
Şaka bir yana bilmiyorlar birazda yapmış olmak için yapıyorlar. Aslında engelli wc sinin nasıl/ne şekilde yapılacağı standartları belli. O standartlara ulaşmak amerikayı yeniden keşfetmek değil. Biraz araştırsalar tam ve eksiksiz yaparlar. Öylede yapıyorlar böylede yapıyorlar bari yaptığınız bir işe yarasın.

İskender Durgun

Üye
Üye
Bu durumu idareye bildirdim düzelteceklerini söylediler. Şimdiye kadar kimseden bir şikayet almadıklarını demek ki verimli kullanılmadığını ifade ettiler. Düzelttiklerinde tekrar fotografını çekip yayınlayacağım...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hah işte demekki neymiş?
Gerekli yerlere gerekli şikayetler yapılınca birşeyler değişiyormuş. Tüm mesele hak arama alışkanlığına sahip olmakta.
Tabi her zaman yapılan şikayetler dikkate alınmayabilir ama yinede bizlerin üstümüze düşeni yapıp isteklerimizi belirtmemiz gerekiyor.

F

Fırtına

Guest
Bu durumu idareye bildirdim düzelteceklerini söylediler. Şimdiye kadar kimseden bir şikayet almadıklarını demek ki verimli kullanılmadığını ifade ettiler. Düzelttiklerinde tekrar fotografını çekip yayınlayacağım...

iskender,
seni tebrik ediyorum..
ankara büyükşehir aile yaşam merkezinin tuvaleti sayende kullanılır hale gelecek..

tuvaletin yeni halini merakla bekliyorum..

İskender Durgun

Üye
Üye
İstediğim yanlış yerde olan tutunma barı uygun yere yerleştirildi. Fotografı aşağıdadır. Kaldırılan tutunma barı yerine mafsallı tutunma barı koymaları için girişimde bulundum. İnşallah yapılır...

grnt0171n.jpg

F

Fırtına

Guest
iskender,
ben resimleri göremiyorum..
sen istersin de değiştirmezler mi?!.... elbette değiştirirler :) el attığın dal kurumuyor, yeşeriyor.. maşaallah :)

Kaldırılan tutunma barı yerine mafsallı tutunma barı koymaları için girişimde bulundum. İnşaallah yapılır...

ya yapılacak, ya yapılacak Allah'ın izniyle.. senin bu girişimlerine bayılıyorum :)

F

Fırtına

Guest
fotoğrafı şimdi gördüm.. bak ne güzel olmuş.. olması gereken, doğrusu da buydu..
diyorum ya, bunlar (engelsizler) bize nasıl hizmet edeceklerini bilmiyorlar.. illa dürtükleyeceğiz (!)

Tekerlekli Sandalye