Ankara da oran düşme

alpertnn

Üye
Üye
Selamın aleyküm gülümse hanım sft den bana heyet 40 puan verdi bunun yanında ağır uyku apnesi rahatsızlığım var aynı bölüm hastalık olduğunu söyleyip puan vermediler ancak tüm ekipriz raporlarını isteyip bunlarla beraber vergi dairesine yolliyacaklarini söylediler sadece sft raporuyla indirim alinamiyacagi söyleniyor uyku apnesi rahatsizligimin puan yükseltmek veya aynı puanda dönmesini sağlamak icin herhangi bir katkisi olurmu teşekkürler

Lenovo K920 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sanırım rapor alma amacınız "vergi indirimi belgesi" almak. Ve hastanenin verdiği Ankara düşürümü diye soruyorsunuz. Bunla ilgili kesin olarak düşürü yada düşürmez diyemeyiz ancak bu vergi indirimine esas alınan raporları ankara eskiden daha çok düşürüyor / kırpıyordu. Geçtiğimiz yıllarda bu konuyla alakalı bir mahkeme oldu ve mahkeme "vergi indirimi için alınan raporlarda hastanenin verdiği oran geçerlidir" diye bir karar verdi. O karar sonrası artık eskisi kadar oran düşürme yaşanmıyor. Uyku apnesi için ise sakatlık oranı cetveli şu oranların verileceğini söylüyor.

UYKU İLE İLİŞKİLİ BOZUKLUKLAR

1-hafif %5
2-Orta %10
3-Ağır %35

NOT: *Bu başlık;uykuyu başlatma ve sürdürme ya da uyuyamama, uykuyla indüklenen solunumyetmezliği de dahil olmak üzere, aşırı uyuma bozukluğu, uyku-uyanıklık döngüsübozuklukları ve uyku, uyku evreleri bozuklukları ile parasomnileri kapsar.

Dikkat, konsantrasyon, diğerbilişsel yetilerin bozuklukları, depresyon, irritabilite gibi mental vedavranışsal faktörler; kardiyovasküler sistem, sistemik ve pulmonerhipertansiyon kardiyomegali, konjestif kalp yetmezliği veya aritmiler,polistemi gibi hematopoetik sistem bozuklukları ilgili bölümlerde ele alınır,bu başlık altında ayrıca puanlanmaz.

Uyku Bozuklukları-Uluslarası Uyku Bozuklukları Sınıflaması

1. İnsomniler(Uyarlanmış insomni, psikofizyolojik insomni, paradoksal insomni, idiyopatikinsomni, mental bozukluğa bağlı insomni, yetersiz uyku hijyenine bağlı insomni,çocukluk çağının davranışsal insomnisi) %10

2. Uykudasolunum bozuklukları (Santral uyku apne sendromları, obstruktif uyku apnesendromları, Uykuda hipoventilasyon ve hipoksemik sendromlar). Bu gruphastalıkların tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır. %35

3. Hipersomniler(Narkolepsi sendromları, rekürren hipersomniler, idiyopatik hipersomniler). Bugrup hastalıkların tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır. %35

4. Sirkadiyenuyku-uyanıklık ritm bozuklukları (Geçikmiş uyku fazı sendromu, erken uyku fazısendromu, düzensiz uyku-uyanıklık ritmi, serbest ritm bozukluğu, jet-lag,vardiyalı çalışmaya bağlı ritm bozukluğu) %10

5. Parasomniler(Konfüzyonel uyanma, uykuda yürüme, gece terörü, uyku paralizisi, kâbusbozukluğu, uykuda dissosiyatif bozukluk, enürezis, inleme, patlayan başsendromu, hipnagojik veya hipnopompik hallüsinasyon, uykuda yeme-içme sendromu) %10

REM uykusu davranış bozukluğu.Bu hastalığın tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır. %35

6. Uykudahareket bozuklukları (Huzursuz bacak sendromu, uykuda periyodik hareketbozukluğu, uyku ile ilişkili bacak krampları, bruksizm, uykuda ritmik hareketbozukluğu) %10

alpertnn

Üye
Üye
Halil bey uyku apnesinden ben puan alamadım çünkü uyku apnesi ve solunum yolları yani sft aynı bölüm hastaligiymis ayrı bölüm doktor bakmasına rağmen bana sadece solunum yollarından sft raporuna göre 40 puan verdiler ben bazı sitelerde sadece sft den alınan raporla indirim alınamaz diye okudum sizde bu konularda bilginiz olduğu için sizin görüşünüz almak istedim cevabınız için teşekkürler.

Lenovo K920 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Açıkcası bahsettiğiniz konuyla ilgili bir bilgim yok malasef.

Tekerlekli Sandalye