Ankara Hürriyet, Başkent sokaklarında yürümeye çalışan engellileri dinledi

gülümse_hayata

Üye
Üye
En büyük sorunlarının ara sokaklar olduğunu belirten engelliler, “Bize en büyük engeli, engelsizler koyuyor” siteminde bulundu.Keçiören’de bir engellinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazanın ardından Ankara Hürriyet, Başkent cadde ve sokaklarında yürümeye çalışan engelli vatandaşları dinledi.

Engelliler Yasası’nın üç yıl uzatılmasının ardından, Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara genelinde önemli çalışmalara imza attığını anlatan engelliler, en büyük sorunlarının ara solaklar olduğunu belirterek, “Bize en büyük engeli, engelsizler koyuyor” siteminde bulundu.

SARI ÇİZGİLER RAHATLATTI

Başta Kızılay olmak üzere kentin önemli ana caddelerine, görme engellilerin rahatlıkla ulaşımını sağlamasını amaçlayan “sarı çizgiler” çekildiğini anlatan engelli Salih Kaya, şunları söyledi:

“Son dönemlerde yapılan çalışmalar bizi bir nebze olsun rahatlattı. Sarı çizgili yollarda yönümüzü daha rahat ayarlayabiliyoruz. Ancak en büyük problemimiz sarı şeritlerin bazı noktalarda bir anda bitmesi. O anlarda sudan çıkmış balığı dönüyoruz. Çalışmalar güzel ancak yeterli değil.”

ARA SOKAKLARDA PROBLEM VAR

Yürüme engelli Yücel Gürler ise şöyle konuştu:

“Daha önce sokağa çıktığımız zaman nereye gideceğimizi bilemiyorduk. Bize heryer kapalıydı. Özellikle son yıllarda belediyeler daha özenli. Bunda yasanın etkisinin çok büyük olduğunu düşünüyorum. Kaldırımların bittiği yerlerde verilen eğimler bizim çok rahat inip çıkmamamızı sağlıyor. Bizim için asıl sıkıntı sokak aralarında. Başlayan alt yapı çalışmaları çok uzun sürüyor ve kaldırımlar kullanılmaz halde bırakılıyor. Merkezlere ve ana arterlere verilen önem Ankara’nın her bölgesine verilmeli.”

RAMPAYA ARAÇ PARKI

Ana caddeler üzerinde yapılan çalışmalarda en büyük sıkıntıyı, duyarsız vatandaşlar oluşturuyor. Engellilerin iniş-çıkış yapması için yapılan kaldırımların önüne araçlarını park eden araç sürücüler, buraları kullanılmaz hale getiriyor. Engelli arabalarıyla kaldırıma çıkamayanlar engelliler, hızla giden araçlara yan yana gitmek zorunda kalıyor.

BU ÖLÜM SON OLMAYACAK

Türkiye Sakatlar Federasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, “2005 yılında çıkan yasa için verilen 7 yıllık sürede hiçbir şey yapılmadı. Şimdi bu süre üç yıl daha uzatıldı. Yani özürlülerimiz yine evlerine mahkum edildi. Bu ölüm ne ilk ne de son olacaktır” diyerek sitem etti.

Hürriyet

G

güz gülleri

Guest
maalesef Erzurum bu konuda çok yetersiz:( kaldırımlara iniş, çıkış,engelli park yerleri hiç bir çalışma yapılmamış.ben şahsım adına kaldırımlara çıkarken zorlanıyorum. neden bu kadar duyarsız bu yetkililer anlamıyorum....

Tekerlekli Sandalye