Ankilozan spandolit hastasıyım %40 engelliyim ne zaman emekli olurum?

Merhaba,

İlk başta bu kadar detaylı ve düzenli bir web sitesi yapıldığı için sevindim, yapanlara teşekkürler.

Belki sorumun cevabı forumda vardır ama inanın ben bulamadım.

Ben %40 engelli olarak sgk kayıtlarına göre 2002 den beri sigortalıyım (hizmet dökümünde 2002 yazıyor) ama ben 1999 yılında ilk sigorta başlangıcım olduğunu hatırlıyorum acaba o tarihteki sigortam sayılmadımı ? bunu ögrenebilecegim bir yer varmı en azından ilk sigorta başlangıcımı öğrensem oda yeter.

%40 engellimle beraber şuana kadar 2647 günüm var ödenmiş ben ne zaman emekli olurum? ve malulen emeklilk istersem ortalama alacağım maaş ne kadar olur ?

bilgi verebilirseniz sevinirim.
tşk.

" hastalıgım ankilozan spondolit ve iki kalçamda da protez vardır."

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba,
İlk sigortalılık tarihini 2002 olarak kabul edersek 19 yıl hizmet süresi ve 4240 prim gün sayısıyla emekli olabilirsiniz.
Mallulen emekli olma ihtimaliniz yok. Zira malulen emeklilikte en az %60 sakatlık oranı aranır.
Bu arada ilk sigorta grişi staj sigortası olarak yapılmışsa bu sigortalılık tarihi olarak sayılmaz. staj sigortası girişi olmasın 1999 da giriş.
Ve şu adresten bir sorgulama daha yapın: http://app.sgk.gov.tr/SigortaliHizmet/jsp/tcGir.jsp

2.5 yıldır çalıştığım işyerinin daha önce beyan etmiş olmama rağmen bizde böyle bir evrağın yok diyerek vergi indirimimi işleme almadığını öğrendim, bugün tekrar cevizlibağ a gidip çıkarttım. acaba bana bu ödemedikleri 2.5 yılı mahsup ederlermi ?

birde benim vergi indirimi için verdiğim raporun %62 olduğunu öğrendim ( ben daha düşük biliyordum) acaba malulen emeklilik için kabul edilirmi ?

Tşk.

İlk soruyu anlayamadım.
2. sorun için soruyorum ilk sigortalılık tarihinde sakatlık oranın %60'ın altında ise evet %62 raporla malulen emekli olabilirsin.

İlk soruyu anlayamadım.
2. sorun için soruyorum ilk sigortalılık tarihinde sakatlık oranın %60'ın altında ise evet %62 raporla malulen emekli olabilirsin.

birinci sorum şöyleydi ben işe girerken vergi indirimim var erken emekli olmak için diye işyerine bildirmiştim onlar bunu dikkate almamışlar. 2.5 yıl boyunca vergi indirimi yapılması gerekirken yapılmamış bana bunu bana geri ödemek zorundalarmı ?

birde bugün sigorta müdürlüğüne gittim raporu gösterdim %62 olanı bana hastalığın ne zaman başladı dedi bende küçükken olan birşey ama ameliyatlar filan oldum şuan artık çalışamıyorum zorlanıyorum diye söyledim bana söylediği işyerinde birşey gelirse başıma o zaman malulen emekli olabilirmişim ben açıkcası hala anlayamadım bu durumu ben nerde yanlış yapıyorum? çalışamadığımı beyan ediyorum işe gidemiyorum diyorum nasıl olucak bu iş Halil bey siz emekli olabilirsiniz diyorsunuz bunlar hayır olamazsın diyor. bunlar gerçekten emekli etmemek için mi uğraşıyorlar nedir. gerçekten yardım istiyorum kimlere akıl danışmam gerekir zorlanıyorum çalışamıyorum artık bacaklarım taşımıyor beni..

Not: ilk sigortalı olduğumda rahatsızlığım %40 sonra vergi indirimi için aldığım rapor % 62

Son düzenleme:
Fesubanallah şimdi küfür edesim geldi.
Bunlar malulen emeklilik koşulları hakkında hiçmi bir şey bilmiyorlar.
Bakın ilk sigortalılık tarihinde %40 sakatlık oranınız varsa ve siz bunu kanıtlayabiliyorsanız malulen emekli olursunuz. Zira ilk sigortalılık tarihinizde maluliyet derecesinde sakatlığınız yokmuş daha sonra bu oran yükselmiş ve maluliyet derecesine gelmiş. Buda sizin malulen emekli olabileceğiniz anlamına geliyor. Siz kuruma giderek ilk işe girdiğinizde sakatlığınız %40 olduğunu daha sonra bu oranın yükselerek maluliyet derecesi olan %62 ye yükseldiğini dolayısıyla malulen emekli olmak istediğinizi belirtin.
Bu arada vergi indirimde geriye dönük ödeme yapılmaz. Yani o döneme ait size verilmesi gereken farkı alamazsınız. Bunun çokda bir önemi yok siz şimdi malulen emekliliğe kitlenin.

Halil bey sizi dinleyip tekrar gidicem uğraşıcam fakat birşey sormak istiyorum,

%40 raporu aldığım tarih 2001 vergi indirimi için aldığım rapor 2003 tarihli bu rapor sayılırmı yoksa tekrar heyete girip %60 üstü rapor mu çıkartmam lazım ?

Başta şunu söyleyeyim vergi indirimi belgesi aldığın için kademeli engelli erken emeklilik hakkın var. Fakat sen şu an malulen emeklilik için muracaat edeceksin. Onun için tam olarak şu yolu izleyeceksin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne gidip malulen emeklilik için muracaatta bulunacaksın onlar seni hastaneye sevk edecek sevk sonucu alacağın rapor %60 ve üzeri olursa malulen emekli edilirsin.
Özetle yeni rapor gerekiyor.

erken emeklılık ıcın 17 yıl dediler bugün daha benim 6-7 yılım var sanırım şuanki durumum için çok fazla bir yıl tamamlayabileceğimi sanmıyorum tekrar gidip şansımı deniyeceğim bakalım ne olacak sonuç..

teşekkürler tekrardan haberdar ederim sizi durumdan ..

Şimdi dikkat ettim sigortalılık tarihlerine. Sorular peş peşe gelince ilk mesajdaki sigortalılık tarihini unutuvermişim. Sizin ilk sigortalılık tarihiniz 2002 imiş. malulen emeklilik için 10 yıl hizmet süresi aranır sizin 2 yılınız daha var malulen emeklilik için.

Kademeli engelli erken emekliliği için evet 17 hizmet süresi gerekiyor.

bu konuya yazmayalı uzun zaman olmuş son durumum hakkında bilgi vermek ve emekliliği hak edip etmediğimi öğrenmek istiyorum. konuyu açtığım tarihde durumum kötüydü,geçirdiğim ameliyatlardan sonra bacaklarımdaki ağrılarım azaldı ama ankilozanım arttı artık belim ve boynum hareket etmiyor şuan hala çalışıyorum fakat zorlanarak iki gün işe gidiyorsam üç gün evden çalışmaya çalışıyorum. %40 verilen raporuma itiraz ettim yenisi hala gelmedi sgk müdürlüğünden ne zaman gelir allah bilir aradığım telefonlarada kimse çıkmıyor raporu bekliyorum oran ne verildi diye.

Benim sormak istediğim şu şimdi gelecek olan rapor 60 üstü olursa ben altta belirttiğim primlerle emeklilik için hak kazandım mı kazanmadım mı daha ödeyecekmiyim bilgi verebilirmisiniz. açıkcası hep bakıyorum ama bana karışık geliyor hep bir yasa değişiyor yıl artıyor prim artıyor şaşırdım artık. eğer hak kazandıysam başvurmak istiyorum nasıl yapmalıyım beni bu konularda aydınlatırmısınız?

Teşekkürler.

2002 Yılı Genel Toplamı - 113
2003 Yılı Genel Toplamı - 184
2004 Yılı Genel Toplamı - 360
2005 Yılı Genel Toplamı - 360
2006 Yılı Genel Toplamı - 360
2007 Yılı Genel Toplamı - 360
2008 Yılı Genel Toplamı - 360
2009 Yılı Genel Toplamı - 360
2010 Yılı Genel Toplamı - 360
2011 Yılı Genel Toplamı - 360
2012 Yılı Genel Toplamı - 250
2013 Yılı Genel Toplamı - 90

Toplam Gün Sayısı - 3.487

Merhaba Arkadaşım,

Sayın yöneticim size en yakın zamanda bilgi verecektir ama bence yeni raporunuzun % 60 üstünde olması durumunda malulen emeklilik hakkınız var ve bu hakkınızı kullanarak bir an önce emekli olun. Ağrılarınız dayanılmaz olduğunda gerçekten işe gidip gelmekte ne kadar zorlandığınızı tahmin edebiliyorum ve aslında yazdıklarınızdan okuduğum kadarıyla aramızda inanılmaz benzerlik sözkonusu. Yani size söylemem gereken benim gerçeğimle sizinki tıpatıp aynı ve ben aslında ilk raporum % 61 olduğunda toplam 10 yıl ve 1800 prim gününü tamamlamama rağmen malulen emekli olabileceğimi bilmiyordum. Daha sonrasında geçtiğimiz sene erken engelli emekliliğinden faydalanarak emekli oldum ( 15 yıl ve 3600 günle ) ama keşke bilseydim malulen emekli olmayı tercih ederdim ve kendimi o kadar zorlamazdım.

Ne hastane yetkilileri , ne işveren, ne de SGK maalesef üstüne düşmedikçe kendiliklerinden bir tek cümle söylemeyi bile kendilerine yük olarak görüyorlar. Kimsenin bir açıklama yapmaya gönlü yok ve bizler ne yazık ki bunca haksızlığa, bunca yaşadığımız sorunlara karşı bir de eksik bilgilerden doğan engellenmeler yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Erken engelli emeklilik hakkıyla özgürlük mücadelesi verirken aslında çoktan malulen emekliliğe hakedişimi öğrendiğim şu günlerde hala bunun isyanını yaşıyor ve kimsenin yaşamaması için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

İki emekli maaşı arasında inanın kayda değer bir fark olmamakla birlikte ( erken engelli maaşı ve malulen emeklilik maaşı arasında ) acaba bu ülkede kaç kişi sırf daha iyi bir emekli maaşı alabilmek için , kendini zorlayarak ki çalışamayacak durumda olmasına karşı aman primlerim daha çok olsun da bir miktar daha fazla emekli maaşım olur düşüncesiyle hareket ederken, tam tersi bir durumla karşılacaklarından habersizler ??? SGK engellilerin emekli olabileceklerinden daha fazla prim ödemeleri halinde yani daha çok çalışıp daha geç emekliliğe başvurmaları halinde tam tersi daha düşük bir emekli maaşıyla cezalandırıyor !!!! Bunu kimselere duyurmadan ve kimseler bunu bilmeden !!!!

Bu hayret edici uygulama da mantık şu ; Ne kadar prim o kadar yüksek emekli maaşı yanlış çünkü sgk diyor ki sen engellisin ve erken emekli hakkın var neden daha fazla çalışasın ki ? daha erken emekli olmak varken ? sen az çalış az prim öde az emekli maaşı al !!! Prim ne kadar çok olursa değil ne kadar yüksekten ödenirse o kadar emekli maaşın yüksek olur ! Prim gün sayısının mümkün olduğu kadar fazla olmasına çalışmak tarihin karanlık sayfalarına gömüldü sessiz sedasız!

Geri